Hrátky s názvy českých obcí

Tenhle článek nebude určitě pro každého, už vidím, jak kroutíte hlavou – „nad takovou blbostí jsi strávil tolik času?“. Ale pokud máte rádi češtinu, hrátky s daty a mapy jako já, mohl by vás zaujmout. Původně vznikl, protože mě zajímalo, která česká obec má největší poměr písmen s diakritikou. I to se dozvíte. Ale když už jsme v tom, proč nezjistit pár dalších zajímavostí.

Nejdelší a nejkratší názvy

Pokud pokračujete ve čtení, nejdelší a nejkratší názvy obcí v ČR pro vás nejspíš nebudou asi nic nového. Ale pro pořádek – nejkratší název mají v okrese Cheb a podstatně menší v okrese Pelhřimov.

S nejdelším názvem je to trochu složitější. Pokud budeme počítat mezery, nejdelší název bude s 33 znaky Nová Ves u Nového Města na Moravě, trochu neintuitivně v okrese Žďár nad Sázavou. Pokud mezery (a pomlčky) počítat nebudeme, máme tu hned dva favority s 28 písmeny a to známé souměstí Brandýs nad Labem-Stará Boleslav v okrese Praha – východ a horskou vesničku  Albrechtice v Jizerských horách v okrese Jablonec nad Nisou.

Počet slov

Zajímá vás, která obec má největší počet slov? Už jsme ji tu měli, je to se sedmi slovy s náskokem opět Nová Ves u Nového Města na Moravě. Mimochodem, 81 % českých obcí má jen jednoslovný název, 13 % dvouslovný, pouhých 7 % víceslovný.

Diakritika

No a jak je to s tou diakritikou? Nejvíce písmen s diakritikou má hned šest obcí, konkrétně 6 písmen. V abecedním pořadí to jsou:

Jak je vidět, různá -říčí vedou. Mimochodem, 30 % obcí žádnou diakritiku nemá.

Jak se dalo čekat, nejvíce diakritických znamének mají dlouhé názvy, ale co kdyby nás zajímaly obce s největším poměrem písmen s diakritikou? Tedy co nejvíce diakritiky a co nejméně písmen bez ní? Pak jasně vede Záříčí v okrese Kroměříž, kde celých pět písmen z šesti oplývá diakritickými znaménky.

Něco pro ráčkující

Dál mě napadlo – kterým obcím by se měli vyhýbat ráčkující? Hledáme takové, kde se vyskytuje hodně písmen R a Ř. Takových, které mají hned tři R či Ř tu je hned 14. A protože jsou to moc krásné názvy a noční můry logopedických pacientů, tak tu máte seznam:

 • Prostřední Poříčí
 • Stříbrné Hory
 • Ratibořské Hory
 • Příbram na Moravě
 • Předměřice nad Jizerou
 • Jaroměřice nad Rokytnou
 • Brodek u Přerova
 • Bernartice nad Odrou
 • Říčky v Orlických horách
 • Dětřichov u Moravské Třebové
 • Klášter Hradiště nad Jizerou
 • Bartošovice v Orlických horách
 • Rokytnice v Orlických horách
 • Albrechtice v Jizerských horách

Pokud vás zajímá obec s největším poměrem R a Ř, jsou to Kryry v okrese Louny. Dvě R na pět písmen!

Jestli vám dělá problém jen Ř, možná vás bude zajímat, že hned 23 obcí má ve jméně hned dvě. Z nich nejkratší název mají dvoje Přepeře (v okrese Mladá Boleslav a Semily), Řeřichy, Křečhoř a Předmíř.

Největší poměr Ř ku ostatním písmenům má Tuř v okrese Jičín, jistě ale uznáte, že to má s třemi písmeny tak trochu zadarmo.

Souhlásky a samohlásky

Strč prst skrz krk – ale co naše obce? Největší počet souhlásek či samohlásek je nuda, jsou to většinou obce s dlouhým názvem, co jsme tu už měli (i když takové Vícenice u Náměště nad Oslavou jsou taky moc pěkné). Ale co místa s největším poměrem souhlásek/samohlásek?

Se souhláskami tu máme na prvním místě hned tři adepty, které samohlásky nepotřebují vůbec. Jsou to Smrk v okrese Třebíč, trochu větší Srch v okrese Pardubice a nedaleký Plch.

Samohlásek se nám nikde nepodařilo zbavit úplně, ale dvě ze tří písmen zvládly Uhy v okrese Kladno, druhé jsou Ouběnice v okrese Příbram, které zvládly z osmi písmen mít hned pět samohlásek. Vidím, že má oblíbená Ouč se do přehledu nedostala, protože to není samostatná obec.

Zdroj

Pokud si chcete taky hrát, tabulku naleznete na webu ČÚZK, kódování je Windows 1250 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.