Srovnání navigací pro Android zdarma

Chystám se na delší výlet autem po Evropě. Protože jsem zodpovědný za trasu, řeším, jakou navigaci použít. Nejezdím autem nijak často a nemám zahraniční datový tarif, tak se poohlížím po navigaci, která bude zdarma, nebude vyžadovat datové připojení a bude umět hlasovou navigaci, abych se nemusel pořád dívat na displej. Krátké srovnání některých takových vám zde předkládám.

Do srovnání jsem zařadil známé Mapy (Google),  opensource OsmAnd, český produkt MapFactor Navigator (beta) a Navfree: Free GPS Navigation. Testoval jsem na svém nově opraveném Samsungu Galaxy Xcover s originálním SW – Androidem 2.3.6.

Původně jsem chtěl testovat i Locus, který není primárně určen k navigaci, nepodařilo se mi však spustit vyhledávání trasy přes více vektorových map, tak jsem ho nakonec vynechal.

Pro účely testu jsem zkoušel vyhledávat trasu z Brna do přístavu v Rostocku, odkud odplouvají lodě do dánského Gedseru.

Představení aplikací

Mapy Google

Google mapy asi známe z telefonu všichni. Jsou obvykle předinstalované, používají vlastní online mapy a umí navigovat. Uvádím je zejména pro srovnání.

Zdánlivě se jedná jen o online mapy, neměly by tu tedy mít co dělat. Aplikace si však při začátku navigace stáhne veškerá data. Je tak možné trasu najít doma na Wi-Fi a pak se jen nechat vést – třeba do Číny. Jen pečlivě sledujte cestu a baterii, zpátky se bez datového připojení nedonavigujete.

Mezi výhody bych uvedl celosvětové pokrytí, jednoduchost použití a hlasovou navigaci v češtině (pokud máte českou verzi a text-to-speech). Příjemná je také nabídka více tras pro navigaci, která nahrazuje jinak standardní nastavení nejrychlejší/nejkratší trasy.

Mezi nevýhody patří pouze online hledání trasy a cíle a nemožnost volby startovního či průjezdního bodu.

Při vyhledávání trasy se cíl píše volným textem, nebo je možné využít bodů zájmu, hromadná doprava tam však chybí.

Vyhledání terminálu trajektu se příliš nezdařilo, ale nejbližší nalezený bod je poměrně blízko toho správného místa. Přes Berlín navigace naviguje centrem. Na nedostavěné dálnici před Ústím nad Labem vede přes dědiny, což je kratší a zřejmě i rychlejší.

OsmAnd

OsmAnd, stejně jako všechny následující aplikace, používá pro navigaci data projektu Openstreetmap. Jedná se o solidní navigaci s mnoha funkcemi, ovládáním se přibližuje komerčním aplikacím.

Výhodou je možnost hledání POI (bodů zájmu) i adres offline, samozřejmě včetně vyhledání trasy. Potěší i možnost nastavení počátečního bodu cesty a více průjezdních bodů, cestu si tedy vyšperkujete jak chcete. Použitý renderer je Mapnik známý z Openstreetmap, mapy tak vypadají poměrně pěkně a pokud Openstreetmap občas používáte, hned se zorientujete.

Mezi nevýhody bych zařadil příliš malé ikony na hlavní obrazovce, omezení na 10 stažení mapy ve verzi zdarma (jde legálně obejít instalací .apk souboru a manuálního importu map… to se ale běžnému uživateli nebude chtít). Někomu může vadit absence 3D (izometrické) navigace, na mapu pořád koukáte shora. Aplikace též neumožňuje náhled celkové nalezené trasy, což je prakticky nutnost, musíte odzoomovat manuálně.

Omezení na 10 stažení nemusí znít tak zle, stačí ale stáhnout německé mapy, které jsou rozdělené podle spolkových států a hned máte o několik map více. Plná verze stojí kolem 160 Kč, což není za navigaci moc, bavíme se ale o aplikacích zdarma.

Český hlas aktuálně není, můžete stáhnout slovenštinu, nebo předinstalovanou angličtinu. Na webu se dá najít čeština z jiné navigace (TomTom, Navigon), nicméně moc nechápu důvod, proč si někdo pořídí opensource navigaci, aby si do ní pak ukradl hlasová data.

Při vyhledávání lze zvolit rychlejší, ale méně přesnou variantu vyhledávání, což je prakticky nutnost u čehokoliv ve stovkách km a více. Zkoušel jsem trasu hledat i bez této optimalizace, ale po pár desítkách minut mě to přestalo bavit a vyhledávání jsem zastavil.

Při hledání terminálu trajektu sice OsmAnd tři takové v Rostocku našel, ale ani jeden ten správný. Kolem Berlína vede západním obchvatem.

Mapfactor Navigator (beta)

Mapfactor Navigator je aplikace české provenience, která za konkurencí rozhodně nezaostává. Program je stylizovaný ve stylu jednoúčelových navigací, což není na škodu.

Výhodou je jednoduchost ovládání a přitom slušná možnost nastavení, kdy si můžete nadefinovat svá vozidla, preferenci jednotlivých typů silnic v procentech, průměrné rychlosti na jednotlivých typech silnic a další věci. K naprosté spokojenosti bych bral i nastavení spotřeby auta podle typu silnice, takto moc nechápu výpočet ekonomické trasy – ale to bych po aplikaci zdarma chtěl už trochu moc.

Nevýhody jsou jen malé. První vidím v použitém rendereru, mapa je prostě oproti Mapniku u OsmAndu ošklivá 🙂
Druhou je, že pokud se navigace nedokáže zamknout na silnici, pořád přepočítává trasu, což je při domácím testování poměrně otravné. Při větším hraní si v menu navigace občas ztratí trasu, nebo vyvede nějakou neočekávanou věc a musí se restartovat, vyhledávání je však naštěstí poměrně rychlé a při běžném použití na to nenarazíte.

Vyhledání terminálu trajektu bylo bez problémů, nalezla ten správný. Vše proběhlo nejlépe ze všech zkoušených navigací. Berlín navigace naviguje skrz.

Navfree: Free GPS Navigation

O Navfree jsem se dozvěděl nedávno poprvé, takže pojďme rovnou na ne/výhody:

Výhodou je zejména přehlednost a pěkně udělaná 3D mapa. Nastavení je tak akorát, pro běžné použití dostačující. Rozumně jsou také vyřešené aktualizace map. Dobrá je práce s nalezenou trasou, která se záhadně neztrácí při pohybech v menu, jako v jiných aplikacích. Po startu aplikace se začne automaticky vyhledávat naposledy hledaná trasa, pokud byla při předchozím vypnutí aktivní navigace. Unikátní je možnost vyhledávání „lehké“ trasy, kdy program zřejmě hledá trasu s co nejméně odbočkami.

Hlavní nevýhodou je absence vyhledávání v offline mapách. Jdou sice vyhledávat POI, pokud je ale nechcete vyhledávat ve vašem aktuálním okolí, musíte zadat, kde se mají hledat. To však opět nejde, neboť i město je adresa – musíte si tak mapu oddálit, přiblížit na správné místo a poté v jeho okolí vyhledat body zájmu. Nic moc, když stojíte někde na odpočívadle a pak navíc čekáte desítky minut na routing. Čas vyhledávání delší trasy je totiž tragický, viz tabulka. Trasa je navíc na hranicích podivná (viz obrázek), navigace má zřejmě problémy při přeshraničním routování.

Další nevýhodou je absence českého fontu. Vyhledávání funguje v pořádku i s háčky a čárkami, ale zobrazené názvy jsou často poměrně zmrzačené. Z takové Kroměříže je pak prostě „Krom“.

Trajekt v Rostocku našel Navfree bez problémů, jen mu filtrování pár desítek vteřin trvá. Kolem Berlína vede po východním obchvatu.

Zjištěné a naměřené hodnoty

 


Mapy GoogleOsmAndMapFactor Navigator (beta)Navfree: Free GPS Navigation
Offline navigaceanoanoanoano
Offline hledání POIneanoanoano
Offline hledání adresyneanoanone
Offline hledání trasyneanoanoano
„3D“ navigaceanoneanoano
Zdrojové mapyGoogleOpenstreetmapOpenstreetmap, TomTom (placené)Openstreetmap
Dopravní prostředkyautem, pěškyauto, cyklista, pěšíauto, kamion, chodec, autobus, kolo, stav nouze (zřejmě ignoruje dopravní předpisy)auto, chodec, motorka, kolo, kamion, nákladní auto
Optimalizacevýběr ze tří trasnejrychlejší, nejkratšínejrychlejší, nejkratší, nejlevnějšínejrychlejší, lehká, ekonomická, nejkratší
Zadání boduvolné hledání, POI, mapaPOI, adresa, souřadnice, MHDadresa, POI, souřadnice, Googleadresa, POI, Google
Nejsrozumitelnější hlasová navigacečeštinaslovenštinačeštinaangličtina
Vyhýbání sedálnice, mýtnéplacené silnice, trajekty, nezpevněné cesty, dálnicedálnice, silnice 1./2./3. třídy, okresní silnice, hlavní/vedlejší ulice, místní silnice, cesty, trajekty, převoz vlakem, mýtné, placené silnice, placené průjezdy centremplacené silnice, dálnice
Nalezen cílový bodzhrubaneanoano
Délka nalezené trasy782 km821 km818 km893 km
Odhad času trasy [min:s]07:4907:2706:3809:42
Čas offline výpočtu trasy [min:s]N/A02:2500:1327:22
Omezení použití verze zdarmane10 stažení map/jiných dat, možno oficiálně obejítnene

 

Závěr

Tak která je ta nejlepší? Za sebe nebudu zbytečně přehnaně korektní – nejvíc se mi líbil MapFactor Navigator, je prostě nejlepší skoro ve všem. Naviguje po mapách Openstreetmap, do kterých sám přispívám, trasu hledá rychle, má mnoho možností nastavení. Ošklivý renderer překousnu. Na jednoduchou a rychlou navigaci po ČR si pak nechám Google mapy.

Vybere si však každý. OsmAnd pro příznivce opensource, Mapy Google pro rychlé nalezení trasy kamkoliv, když máme datový tarif nebo Wi-Fi a NavFree… erm, pro ty, co jim nevadí si zajet, zato chtějí pěknou 3D navigaci s mráčky.

Na závěr bych rád upozornil, že mimo Map Google jsem zatím ani jednu z navigací nezkoušel při reálné cestě, veškeré poznatky jsou z testování v teple domova. Proto tu také nenajdete snímky navigační obrazovky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *