Srovnání GPS – Defy, Xcover, GPS logger a eTrex 30

Aktualizováno 5. 10. 2019

Nedávno mi do mé sbírky elektroniky s GPS přibyla turistická navigace Garmin eTrex 30, čímž se výčet mých zařízení schopných zaznamenávat trasu zvýšil na 4. Protože si své výlety rád zpětně vyhodnotím pomocí sport trackeru, zaznamenávám si trasy poměrně často. Navíc kvůli geocachingu je pro mě přesnost GPS v horším terénu poměrně důležitá. Vzal jsem tak svá čtyři zařízení na procházku po Brně za účelem testu. Účastníky byly (od největšího po nejmenší) mobilní telefony Samsung Galaxy Xcover a Motorola Defy, turistická navigace Garmin eTrex 30 a GPS bluetooth modul a logger Canmore GT-750FL-S.

Metodika testování

Terén

Během testování jsem chtěl nasimulovat co nejvíce různých podmínek, zároveň jsem však byl líný chodit příliš dlouhou trasu. Nakonec jsem zvolil následující okruh:

První krátká část z Mendlova náměstí ulicí Křížovou na Poříčí otestuje přesnost v husté zástavbě ve městě. Navíc ztíží zamknutí pozice po spuštění GPS.

Druhá část po cyklostezce z Poříčí na Anthropos vede podél řeky v lese, s prudkým srázem na levé straně. GPS často mají tendenci kvůli odrazům „ustřelovat“ směrem do svahu. Podcházení mostu u pisáreckého tunelu by pak mělo být prubířským kamenem.

Z Pisárek zpět na Mendlovo náměstí pojedu tramvají (šalinou) zpět na Mendlovo náměstí. Podchod v Pisárkách dá přijímačům taky zabrat, následná cesta tramvají pak ukáže odolnost proti elektromagnetickému rušení. Na Veletržní se k tomu ještě přidají vysoké paneláky.

Nastavení přístrojů

U všech testovaných přístrojů nebyla GPS před testem zapnutá min. 48 hodin, nemohly tedy využít „horký“ start. Všechny byly umístěné ve stejné horní kapse batohu. Férovější by asi bylo je připevnit vedle sebe zvenku na batoh, aby se nepřekrývaly, ale chodit s drahou elektronikou připevněnou na batohu nočním Brnem jsem vyhodnotil jako příliš riskantní.

Samsung Galaxy Xcover měl spuštěnou mou oblíbenou aplikaci Trekbuddy se zapnutým záznamem trasy. Telefonní modul byl vypnutý kvůli rušení ostatních zařízení (A-GPS telefon nemá a rušit by na jiné frekvenci neměl, takže spíše pro pořádek). Bohužel jsem si nevšiml, že mám Trekbuddy nastavený pro logování po 60 s, naměřených bodů je tedy málo – ve výsledku se ale ukázalo, že to pro učinění závěrů tolik nevadí.

Motorola Defy byla bez SIM karty a nemohla tedy využít A-GPS. Aplikací byl opět TrekBuddy, tentokrát nastavený pro záznam trasy po 1 s.

Garmin eTrex 30 měl automatické nastavení záznamu trasy. WAAS bylo vypnuté, jelikož je v Brně k ničemu.

Canmore GT-750FL-S byl také v automatickém nastavení.

Průběh

Na Mendlově náměstí jsem vyložil všechna zařízení z batohu a během asi 2 s je aktivoval. U mobilů jsem jen zapnul trackování (a vyhledávání družic), Canmore modul a eTrex jsem zapnul zapínacím tlačítkem. Někomu se to může zdát nefér vůči eTrexu, protože musí nejprve nabootovat. Tento přístup mi však přišel nejbližší reálnému použití, eTrex navíc nemá jednoduchou funkci pro zapnutí/vypnutí GPS, musí se hluboko do menu.

Ihned po zapnutí přístrojů jsem je naskládal do batohu a vydal se směrem na Poříčí pro vyzkoušení, jak si přístroje poradí se zamknutím pozice ve ztížených podmínkách. Na Poříčí jsem je během čekání na červenou zkontroloval jestli běží, znovu pak na vyhlídce pod Červeným kopcem a při čekání na tramvaj v Pisárkách.

Výsledky

Ve výsledcích jsem se zaměřil zejména na následující body:

  • Rychlost zamknutí pozice při pohybu. Tento údaj je poměrně zavádějící u Motoroly Defy, pokud by měla připojení k Internetu, zamknutí by bylo téměř okamžité.
  • Odchylka ve ztížených podmínkách. V údolí pod mostem, v zástavbě (tramvajová zastávka Pisárky) a v tramvaji a zástavbě dohromady.
  • Maximální a minimální naměřená výška.
  • Z uvedených údajů jsem spočetl počet získaných bodů na stupnici 0 – 10*. Zbylé naměřené hodnoty jsem bodově nehodnotil.

Srovnávací tabulka

Samsung Galaxy XcoverMotorola DefyGarmin eTrex 30Canmore GT-750FL-S
GPS čip?Broadcom BCM4750Teseo IISKYTRAQ Venus 621
Vzdálenost do zamknutí pozice [m]635364455407
Odchylka při zapnutí [m]2983115822
Max. odchylka na kopci v lese [m]81215
Max. odchylka v údolí pod mostem [m]217821
Max. odchylka na zastávce Pisárky [m]15432535
Max. odchylka v tramvaji na Veletržní [m]27691946
Cca odchylka max. výšky [m]7360-1285
Cca odchylka min. výšky [m]6151-5445
Naměřená max. rychlost [km/h]1504,692,660,5107,2
Naměřená vzdálenost [km]5,7265,786,04
Naměřené převýšení [m stoupání / m klesání]**70 / 10873 / 119136 / 40192 / 476
Získaných bodů (0 – 10)2464

Vyhodnocení

Výsledek byl pro mě poměrně překvapením. Nečekal jsem takový rozdíl mezi dvěma mobily, Defy navíc získala stejný počet bodů, jako specializovaný GPS modul Canmore. ETrex podle očekávání vyhrál, ne však natolik přesvědčivě, jak bych čekal od jednoúčelového zařízení za 5000 Kč.

Pokud se vám nechce studovat tabulka, tak k jednotlivým zařízením:

Samsung Galaxy Xcover se byl poměrně slušně schopný vypořádat s odrazy GPS signálu ve městě, kde měl rozumné odchylky. Pokulhával zejména při zapnutí, kdy mu chvíli trvalo se dostat na správné místo ve všech třech rozměrech. Z toho plyne i nejvyšší naměřená nadzvuková rychlost 1504 km/h těsně po zapnutí. Co čekat od levného telefonu.

Motorola Defy byla překvapením testu. Už jsem zapomněl, co mám doma za poklad 🙂 GPS signál našla rychle, nadmořskou výšku také udávala poměrně správnou. Problémy měla v husté zástavbě, kde se nechávala příliš zmást. Pokud má telefon přístup na Internet, bodík si přidejte, A-GPS se „najde“ téměř okamžitě.

Garmin eTrex 30 byl nejlepší. To jste ale asi všichni čekali. Výborný byl díky barometrickému výškoměru v měření výšky (jen těsně po startu „ulítl“). Rozumně měřil i v zástavbě, jen v Pisárkách v betonovém korytě pro tramvaj se nechal zmást. Mezi slabší patří doba do zamknutí pozice po zapnutí – čekal jsem lepší hodnotu.

Canmore GT-750FL-S je bluetooth GPS tracker za tisícovku. Nepodává ale za ty peníze špatné výsledky, bodově je na tom stejně jako Defy, že jsou kvalitou na stejné úrovni mám vyzkoušeno i během cca dvou let, kdy jsem používal obě zařízení. Canmore nicméně předvedl lepší výsledky při dobrém GPS signálu, naopak trochu zbrkle zaznamenal startovní pozici o 220 m výše než Defy a v údolí pod mostem se také nechal zmást.

Závěry

  • Není pravda, že ve všech telefonech je GPS čip stejný a to špatný. Různé telefony dávají kvalitativně velmi odlišné výsledky.
  • Specializované zařízení nemusí být nutně (o mnoho) lepší než integrovaná GPS v telefonu.
  • Turistická navigace se od GPS v telefonu co se týče kvality příjmu GPS signálu zase o tolik neliší. I když má jiné výhody, (např. ovládání, konstrukce, barometrický výškoměr, výdrž na baterie)

* Počet bodů byl určený na škále od 1 do 10 jako aritmetický průměr jednotlivých položek z tabulky, kde jsem znal přesnou hodnotu. 0 bodů v dané sekci vždy získalo zařízení s nejhorším výsledkem, 10 bodů bylo za nulovou odchylku od reality, nebo ideální hodnotu. Mezihodnoty byly interpolovány lineárně, zaokrouhlen byl až celkový výsledek. Odchylky výšky byly počítány s poloviční váhou, neboť výšku jsem jen odhadoval s přesností na 5 m z turistických map.

** Jen orientačně, odečteno z trackeru SportyPal, který nereálné hodnoty upravuje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *