Zkušenosti s teleskopickými holemi Birki SNOW

Aktualizováno 9. 4. 2018

Za pilné recenzování lyžařských středisek jsem od časopisu SNOW získal teleskopické hole Birki v „limitované edici“ SNOW. Zvolil jsem je proto, že mé dosavadní hole měly max. délku pouhých 135 cm a na sněžnice a skialpy bych ocenil delší. Birki se 145 cm se tak hodily. Na víkend jsem se s nimi vypravil na lavinový kurz pořádaný na skialpech, abych je vyzkoušel.

Na webu Birki jsem v příslušné sekci hledal, které že hole to vlastně jsou přelakované do Snow barev a loga. Překvapením pro mě bylo, že firma komerčně teleskopy do 145 cm neprodává! Veškeré prodávané teleskopické hole se dají prý vytáhnout jen do 140 cm, s jedinou výjimkou (160 cm). Hole jsou tedy buď opravdu „limited edition“, nebo jen „stočtyřicítkám“ přidali jeden dílek na stupnici.

Rozměry

Výrobce může tvrdit leccos, ale proč si hole opravdu nezměřit? Pro srovnání jsem si vzal své stávající hole – teleskopické Hannah Antishock a starší lyžařské jednodílné 135cm Fizan Gamma. Výsledky jsou v následující tabulce:

 Birki SNOWHannah AntishockFizan Gamma
Udávaná max. délka [cm]145135135
Naměřená max. délka (po značku STOP) [cm]144143*129
Naměřená délka ve složeném stavu [cm]6569*129
Délka hrotu od košíku [cm]5,55,5*7

* Měřeno bez gumových patek

Výsledky tedy poměrně zajímavé. Hůlky se délkou od Hannahů v podstatě neliší, jen mají značku 145 cm až u značky STOP a Hannahy 5 cm od ní (na obou dílech). Hannahy jsou o něco delší složené (zřejmě kvůli pružině antishocku) a pevné hole Fizan lžou o své délce, nebo je někdo nechával zkracovat (mám je z druhé ruky).

Příslušenství

Hole přišly se dvěma páry košíčků – úzkými a širokými. K tomu jsou zde náhradní díly – jeden popruh a spona. Gumové patky nečekejte, zřejmě se s pohybem mimo sníh vzhledem k brandingu nepočítá 🙂

Zpracování

Hole na první pohled působí levně a neohrabaně. A to srovnávám s jejich levnými sestřičkami od Hannahu, což není zrovna značka známá precizností. Ale začněme odshora.

Na horním konci najdete nikterak překvapivě rukojeti. Ty jsou korkové, takže i bez rukavic by se vám měly držet příjemně. Shora najdete nikterak nekrytý vrut. Holím to úplně nesluší, na druhou stranu výměna rukojetí bude o to lehčí (Hannah má vrut zaslepený).

Popruhy na zápěstí jsou obyčejné, bez nějakého polstrování kolem ruky. Jejich délka se nenastavuje standardně vysunutím klínu, ale jen jednoduchou sponou, jak ji známe např. z batohů. Osobně mi toto řešení vyhovuje, neboť lze rychle změnit velikost např. při sundání rukavic.

Dále je samotné tělo hole. Ta je trojdílná, jednotlivé části na sebe při složení těsně doléhají, ve složeném stavu tak hůl zabírá jen zmíněných 65 cm. Na dvou horních částech jsou dole nasazené plastové krytky, které působí, jako by měly pomáhat při utahování a povolování hole. Jsou však na tuto činnost nepoužitelné, neboť jsou na hliníkovém těle jen volně nasazené a protáčí se. Trocha vteřinového lepidla by to mohla spravit.

Skládání a prodlužování holí se děje klasickým způsobem, otáčením jednotlivými díly. Zde hole působí naprosto zoufale, často jdou natáhnout, když to ale přeženete a chcete je zase zkrátit, nejde to a musíte je ještě o něco povolit. Pro přesné nastavení rozměru je tak vždy potřeba je hodně povolit. Na druhou stranu ani v silném mrazu kolem -15 °C na skialpech nezklamaly. Nepovolovaly se a šla jim i po výstupu na( )horu měnit délka.

Košíčky jsou dodávané v poměrně klasických velikostech. Větší má průměr cca 8,5 cm, menší 5 cm. Nejsou však šroubovací, ale nacvakávací a i v domácích podmínkách vyžadovaly značnou sílu pro nasazení. S častou výměnou na túře tak nepočítejte.

Hroty jsou na povrchu plastové, co je uvnitř netuším. Na konci je samozřejmě kov, dle popisu prý karbidový. Jen škoda, že není delší, ve sněhu by se hodil.

Závěr

Za údajnou doporučenou cenu 1550 Kč bych si vybral rozhodně jinde. Já je měl zdarma, respektive za pár hodin práce, tak můžu přimhouřit oko… ale i tak je prakticky ve všem porážejí mé starší Hannah Antishock, které stály kolem tisíce korun. Pokud ale chcete funkční trekové hole, kde není nic navíc, ale ani nic důležitého nechybí, proč ne. Na běžnou turistiku, ale i sněžnice či nenáročné skialpy vystačí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *