Aktualizováno 8. 12. 2011
Tento text má za účel seznámit vás s v České republice zatím nepříliš známým typem cyklostezek – Singltrekem, konkrétně s první takovou trasou v Evropě, která je umístěna v pohraniční mezi Novým Městem pod Smrkem a Lázněmi Libverda.
Úvod
Protože v regionu občas pobývám a jsem rekreační cyklista, na stezky jsem vyrazil se podívat. Na webu stezky jsem zjistil o co jde a kudy to vede a vyrazil jsem. V dubnu 2010 jsem si projel jen jednu část, neboť kvůli technické závadě na kole jsem se musel vrátit. V květnu jsem si pak stezku projel dvakrát celou.
Co je singltrek
Slovo Singltrek vzniklo počeštěním anglického Singletrack, jak se s počeštěním srovnáte už záleží na vás, jinde se používá anglická verze, každopádně anglicky vládnoucím čtenářům je nejspíš už z názvu jasné, že se bude jednat o úzké stezky určené jen pro jedno kolo. Stezky jsou opravdu místy dosti úzké téměř na šíři řidítek a sypané pískem v šíři cca 50 cm, dvě kola se vedle sebe tedy nevejdou. Vedou v podstatě po rovině, klesání i stoupání je vždy jen mírné. Stezka ale kopíruje terénní nerovnosti, takže si cyklista užije všemožných muld, úzkých průjezdů mezi stromy a ti rychlejší i skoků. Povrch je ale zpevněn již zmíněným pískem, takže se jede komfortně a nemusíte dávat pozor na kořeny a kameny. Hardcore bikeři už nejspíš zívají, pro nás méně extrémní je to ale spíš plus.
Singltrek pod Smrkem
Celá trasa Singltreku pod Smrkem tvoří okruh s několika možnými nástupními místy. Tím hlavním je parkoviště u Nového Města pod Smrkem, kde je i mapa singltreku, dle mého názoru nepříliš vydařená, trasa vypadá jako kreslená v Paintbrushi. Čtenář ji může obdivovat i online. Dalším místem pro nástup by mohla být Chata Hubertka dostupná z Lázní Libverda nebo Obří sud poblíž stejné obce. Ani na jednom zmíněném místě však v době psaní článku nejsou žádné informace o trase.
Celý okruh dle webu trasy měří asi 18 km (já naměřil 18,4), z čehož je 12 km singltrekové stezky a zbytek pojedete převážně do kopce po lesních cestách.
Popis trasy
Na prvním a nejpohodovějším úseku singltreku vedoucím po rovině a bez těžších úseků si vyzkoušíte přejetí potoka, projedete se po hatích a nakonec vyjedete na asfaltové lesní cestě. Zde odbočíte doprava a čeká vás nejdelší nesingltrekový úsek. Cesta vede do místy prudkého kopce až se dostanete na rozcestí Streitův obrázek kde se můžete z vlastních zásob občerstvit nebo schovat před deštěm. Pak sjedete stále po asfaltce z kopce a po rovině k Červenému buku, kde kousek od něj začíná další část singltreku.
Druhá část je spíše z kopce a pokud to příliš „pustíte“, může vás čekat nemilé překvapení v podobě vyhazující myšky mezi stromy a následného držkopádu (osobně otestováno). Vyjedete u chaty Hubertka opět na lesní cestě, kde jen odbočíte dvakrát doprava a čeká vás další část.
Třetí část singltreku je jedna z nejdelších a dovede vás opět převážně z mírného kopce k Obřímu sudu kde můžete na chvíli zakotvit, občerstvit se a procvičit němčinu. Před sudem ještě doporučuji pozornosti mírně zastrčenou vyhlídku se sochou ducha Muhu, podobnou jako je na Smrku. Poté se vydáte po asfaltové příjezdové cestě vedoucí k dětskému táboru do kopce. Po pravé straně těsně před táborem odbočíte doprava na další část a dáte pozor na děti.
Čtvrtá část má jen asi 100 m a za chvíli dorazíte na lesní cestu. Po té se vydáte doleva, poté hned na křižovatce doprava a pojedete po štěrkové cestě do mírného kopce po žluté značce. Asi po kilometru odbočuje doprava cesta přes louku, jenž je v současné době naprosto rozježděná a blátivá. Ta pokračuje ve stejném stylu i lesem a pokud v předchozím týdnu pršelo (což je v tomto regionu takřka jistota), budete od bláta. Některá místa jsou i pro začátečníka těžší na projetí. Po nějaké době se naštěstí dočkáte dalšího úseku singltreku odbočujícího ostře doleva.
Pátá část je jedna z nejnáročnějších. Stezka je v době psaní článku už v nepříliš dobrém stavu, takže potkáte hodně bláta, dočkáte se i ostřejších zatáček. Po silném nebo delším dešti budou zřejmě některé úseky dosti obtížné. Ale není to nějak zásadně horší než po čem se přijíždělo. Cesta vede nejdříve do mírného kopce, pak naopak z kopce. Vyjedete na lesní asfaltce nad Kyselkou (pitný, ale velmi železitý pramen). Tam se vydáte doprava do kopce a poté doleva směrem na Smrk. Potok vedoucí přes cestu zřejmě využijete k průjezdu a částečnému umytí kola. (Změna – koryto potoka bylo bohužel na přelomu května a června upraveno, dle mého názoru k horšímu, vede už jen kolmo na cestu a umýt kolo průjezdem už nejde.) Ostře doleva za potokem začíná poslední část singltreku.
Poslední, šestá singltreková část je už pohodová a rovinatá bez žádných zádrhelů a zřejmě v dobrém stavu i zůstane. Jediný problém je s nájezdem na trasu který je už dosti bahnitý (vedle je vyjetý prudší neoficiální v podobném stavu). Po trase se dostanete na místo kousek od startovní pozice u parkoviště.
Značení a pravidla
Singltrek je značený svislými dobře viditelnými dřevěnými prkny zasazenými v zemi s modrým znakem a šipkou směru jízdy – stezka je jen jednosměrná! (Například Jablonecký singltrek je ale obousměrný.) Bohužel v době psaní textu chybí jakékoliv značení zákazu vjezdu v protisměru, takže se vám může stát že potkáte v opačném směru jedoucího nic netušícího cyklistu. Chodci taktéž nejsou nijak varováni před vstupem, ale roztomile skáčou na stranu když se k nim zezadu přiřítíte :o). Aktuálně je trasa označena už po celé délce, což je dobře, ještě na začátku května bylo značení minimální a najít začátky jednotlivých úseků nebylo vůbec jednoduché. Pravidla chování najdete opět na oficiálním webu.
Stav stezek
Stezky jsou už v tuto roční dobu o víkendu vytížené víc než jsem čekal, několik cyklistických skupinek nejspíš po cestě potkáte. Předpokládám že se s tím počítalo, na webu se chlubí slavnými jmény projektantů, píše se jak „Odolává přírodním vlivům a turistické zátěži“ a „Je určen k dlouhodobému užívání.“. Realita je bohužel ta, že když jsem stezku projížděl na začátku května, byla v celkem rozumném stavu a místy byly haldy písku zřejmě na opravu. O tři týdny později jsem stezku jel znovu, haldy písku byly pryč, takže zřejmě oprava proběhla, ale stezka byla v podstatně horším stavu, jsou na ní louže, často bláto, což by dle metodiky nastávat nemělo, neboť voda by měla odtékat díky příčnému sklonu. Tak nevím kde udělal mistr z Británie chybu. Přitom jsem tudy jel dva dny po posledním dešti, stezka je stará půl roku a z toho byl mnoho měsíců sníh. Obávám se tedy že ona odolnost a určení k dlouhodobému užívání je jen za cenu neustálých oprav, které určitě nebudou zadarmo. I když uznávám že většina stezky je ještě v celkem dobrém stavu.
Mapy
Jako první byla už na přelomu let 2009/2010 zveřejněna již zmíněná hrozná mapa která dělá ostudu i na nástupním místě u Nového Města pod Smrkem. Je to jen rastr kde jsou na PC vytvořeny šipky a nápisy, zřejmě ručně malované v Paintbrushi či něčem podobném.
Při svých průjezdech jsem samozřejmě nelenil a stezku mapoval pro OpenStreetMap (dále OSM), můžete tedy využít vyznačnou trasu na těchto online interaktivních mapách.
Na OSM je založený i speciální renderer českého původu pro mountainbike ježdění a (cyklo)turistiku vůbec. I na těchto online mapách můžete zobrazit mnou mapovanou stezku. (Pozn. v době psaní textu zde není trasa komplet vyrenderovaná, takže ji možná neuvidíte celou)
A to nejlepší nakonec – jakkoliv jsem fanda OSM, pro obecnou turistiku jsou dle mého názoru mapy KČT stále nedostižné. A i na těch můžete stezku interaktivně zobrazit díky Cykloseveru.
Finance
Singltrekové stezky stály 4,3 milionu z peněz státního podniku Lesů ČR. Počítá se prý s rozšířením za dalších cca 770 000 Kč z rozpočtu města a EU, předpokládám ale že je to jen příspěvek a hlavní investici vzhledem k rozsahu zase ponese „komerční“ firma. Nedovedu posoudit zda cena odpovídá a také jsem nedohledal na kolik přijde údržba, proto stezky ani z tohoto titulu neodsuzuju. Projekt přilákal už teď mnoho lidí a po výstavbě dalších stezek v okolí by tu mohl zvýšit turistický ruch. Z pohledu radnic sousedních měst výhodné, z pohledu těch co si užívali turistikou téměř nedotčenou severní část Jizerských hor naopak.
Závěr
Osobně jsem rád že tu stezky vznikly a nejsou dotované z rozpočtu města či EU (nebo se o tom alespoň nikde nepíše), přestože bych samozřejmě byl raději kdyby byly placeny nestátní firmou.
Stezky vypadají že při pravidelné údržbě by mohly mít životnost několik let bez zásadních zásahů, bohužel údržbu bude zřejmě v sezóně nutno provádět velmi často. Některé spojovací úseky po lesních cestách pak bude nejspíš potřeba také opravit, desítky či stovky cyklistů denně zjevně udělají více paseky než traktor jednou za čas.
Trasa se ale zatím projíždět dá, pokud máte alespoň trochu zkušeností s horským kolem,tak z něj nebudete muset celou dobu sesednout, jen počítejte s tím, že budete od bláta. Nepřeceňujte své schopnosti, často není prostor na to letět několik metrů bez potkání stromu a nerad bych aby se singltrek za čtyři miliony kvůli vaší sebevraždě zavíral.
11 odpovědí na “Singltrek pod Smrkem”