Souboj offline navigací zdarma – MapFactor vs. Maps.me

Minulý souboj navigací už je cca rok a půl starý a pořád jsem ještě nenašel lepší offline navigaci zdarma, než je MapFactor Navigator. Nedávno mi ale byla doporučena navigace, o které jsem nevěděl – Maps.me. Po stáhnutí a prvních pokusech vypadala nadějně, tak jsem se ji rozhodl podrobit srovnání s MapFactorem.

Uživatelské rozhraní

MapFactor Navigator už jsem popisoval v předchozích článcích, tak jen stručně. Po zapnutí (pokud zrovna neotravuje s možností stažení placených map) se vám zobrazí přehledné menu, odkud se můžete dostat ke všem důležitým funkcím – vyhledání cíle, navigace k poslednímu cíli, nastavení trasy, oblíbené položky, pomocné nástroje, zobrazení mapy. Dále je ve spodním řádku nastavení navigace, správa map a tlačítko pro ukončení. Vše je dostatečně velké pro ovládání za jízdy (samozřejmě dokud nepíšete na klávesnici), jen možná tlačítko pro přepínání mapy by mohlo být trochu větší. Ale možná jsem jediný, kdo ho často používá 🙂

Vzhled mapy už jsem kritizoval dříve a nic se na tom nezměnilo – přijde mi prostě ošklivá 🙂

Maps.me se naopak trochu nezvykle spouští hned do zobrazení mapy. Navigace je hodně minimalistická, ale zato graficky podle mého názoru velice podařená. Vespod mapy jsou čtyři tlačítka, do kterých bych se za jízdy trefovat nechtěl. První jen mění zobrazení mapy (podle směru jízdy, sever nahoře, volné prohlížení), druhé je pro vyhledání cíle, třetí pro zobrazení oblíbených položek a čtvrté pro nastavení. Dále jsou tu tlačítka pro přiblížení a oddálení mapy (pokud je nevypnete v nastavení).

Samotné vykreslování mapy je pěkné, připomíná Mapnik (základní styl mapy na webu Openstreetmap) a od pohledu má člověk pocit, že má v telefonu profesionální aplikaci vytvořenou za velké peníze.

Navigace

Maps.me byla donedávna jen pro prohlížení mapy a navigace samotná byla zpoplatněná. To se však změnilo a při stažení map si můžete zvolit, jestli chcete jen samotnou mapu, nebo i data pro navigaci.

Po zadání cíle brzy přijdete na první dvě nevýhody Maps.me. Neumí 3D pohled, jen natáčení mapy a nemá hlasovou navigaci. Tyto dva problémy bohužel značně snižují přehlednost. Když přijíždíte na složitější křižovatku, kvůli 2D pohledu nevidíte detail a nejste si jistí, kam máte vlastně odbočit. Hlasová navigace vám to neřekne a tak vám zbývá pouze ukazatel příštího manévru v horní části.

Maps.me jsem zkoušel nejen nanečisto v autobuse, ale i pro navigaci pro cca 40km trase, kterou jsem neznal. Samotná navigace není špatná – trasu našla dobrou, příští odbočku ukazuje rozumně – nehlásí každou zatáčku s lesní cestou. Ale absence hlasové navigace je prostě znát – nechci se každou chvíli dívat na telefon, abych náhodou nepřejel odbočku.

Na rozdíl od MapFactoru neumí Maps.me žádné vychytávky typu změna startovního bodu, nebo navigaci po více místech. Prostě zadáte cíl a navigace vás tam dovede z místa, kde stojíte.

Mapy

Obě navigace používají mapy Openstreetmap, které jsou tvořené samotnými uživateli. Někde mohou být kvalitnější, někde méně kvalitní, než třeba ty od Google, ale mají jednu nespornou výhodu. Pokud narazíte na něco, co je špatně, můžete to sami opravit a při příštím vydání map to bude opravené pro všechny uživatele. Něco podobného sice nabízí i Waze, ale tam vaše data patří komerční firmě a nejsou dostupná pod svobodnou licencí.

Ohledně stažení map – obě navigace mají poměrně přehledný seznam roztříděný podle kontinentů a států – Maps.me ho má trochu hezčí a hlavně se mapy rychleji a spolehlivěji stahují, MapFactor má zase výhodu v automatickém upozornění na novou verzi map. Které dokáže být poněkud otravné, pokud jich máte stažených více, protože aktualizace jednotlivých států se uvolňují průběžně.

Obě navigace aktualizují mapy jednou za několik týdnů až měsíců, což naprosto dostačuje.

Pokud řešíte místo na kartě, tak lehké srovnání velikosti map:

  • Česká republika: MapFactor 100 MB, Maps.me 434 MB (!)
  • Slovensko: MapFactor 46 MB, Maps.me 114 MB
  • Německo: 800 MB, Maps.me  1,9 GB (v obou navigacích je ale Německo rozdělené na části)

Pro šetřivé místem, nebo ty, co chtějí mít na kartě celou Evropu, tedy vyhrává na plné čáře MapFactor.

Možnosti nastavení

Abych to neprodlužoval, třetí věcí, která se mi na Maps.me nelíbí, jsou možnosti nastavení. Není totiž téměř co nastavovat, takže vám zde kompletní možnosti přizpůsobení navigace vyjmenuji:

  • Nastavení úložiště map (vnitřní paměť/SD karta)
  • Míle/kilometry
  • Povolení odesílání statistik používání
  • Zobrazení tlačítek zoomu na mapě (jinak se dá ovládat standardně dvěma prsty, ale zkuste to za jízdy)
  • Povolení použití Google Play Services pro zjištění polohy.

Toť vše. Oželel bych nastavení podrobných preferencí typů silnic jako v Navigatoru, ale alespoň povolení/zakázání placených úseků, nebo, při cestách do zahraničí, trajektů, by se rozhodně hodilo.

Výsledky testu

Během testu jsem hledal trasu z Brna – Bohunic do litevského Kaunasu, adresa „Gėlių Rato gatvė 15“ (náhodně nalezená na Google mapách).


MapFactor NavigatorMaps.me
Offline navigaceanoano
Offline hledání POIanoano
Offline hledání adresyanoano
Offline hledání trasyanoano
„3D“ navigaceanone
Zdrojové mapyOpenstreetmap, TomTom (placené) Openstreetmap
Dopravní prostředkyauto, kamion, chodec, autobus, kolo, stav nouze (zřejmě ignoruje dopravní předpisy)N/A
Optimalizacenejrychlejší, nejkratší, nejlevnějšíN/A
Zadání boduadresa, POI, souřadnice, Google Volné vyhledávání, POI
Hlasová navigace česky
anone (žádná hlasová navigace)
Vyhýbání sedálnice, silnice 1./2./3. třídy, okresní silnice, hlavní/vedlejší ulice, místní silnice, cesty, trajekty, převoz vlakem, mýtné, placené silnice, placené průjezdy centremne
Proklikání se k cílovému bodu
Hledat -> Stát -> Litva -> Kaunas -> Gėlių Rato g. -> 15 -> NavigujIkona menu -> Hledat -> 15, Gėlių Rato g. -> TRASA
Délka nalezené trasy [km]
980973
Odhad času trasy [h:min]12:4813:47
Čas offline výpočtu trasy [min:s]0:120:20
Omezení použití verze zdarmanene

Závěr

MapFactor Navigator a Maps.me jsou jako z jiného světa. První sází na pokročilé uživatele, co ocení hromadu nastavení a nevadí jim pomalé stahování map a ošklivější grafika.

Maps.me je pak naprosto základní navigace, která sází na hezký vzhled, uživatelskou přívětivost a na to, že těch pár funkcí, co má, zvládá bez kompromisů.

Maps.me je mi tak sympatická přístupem. Když už něco dělat, tak to dělat pořádně. Ale tady je toho bohužel zoufale málo. Absenci 3D navigace bych ještě zvládl, absenci hlasové navigace se zaťatými zuby taky. Nemožnost zakázat placené úseky ale znamená, že bych ji bez dálniční známky stejně nemohl používat jako jedinou navigaci. A navíc – MapFactor možná není tak uživatelsky přívětivý, ale všechno zmíněné umí – a k tomu mnohem více.

Pokud se tedy rozhodujete mezi těmito dvěma navigacemi, rozhodnutí je jednoduché. Pokud je pro vás na prvním místě grafika, nebo potřebujete na poslední chvíli rychle stáhnout navigaci i s mapami (stahování u Maps.me je podstatně rychlejší, než u Navigatoru, i když jsou mapy větší), volte Maps.me. Stejně tak je Maps.me dobrou volbou, pokud chcete mít v telefonu jen offline mapy pro prohlížení, ne za účelem navigace. Ve všech ostatních případech bych šel do MapFactor Navigatoru.

Screenshotgalerie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *