Unister travel a Fluege.de – podvodníci?

Aktualizováno 23. 9. 2016

Nedávno jsem potřeboval koupit nějaké letenky po Asii. Šlo jen o tři přelety, v cenách kolem 2000 – 3000 Kč dohromady. Přes německou jazykovou mutaci Kayaku jsem letenky objevil o několik stovek levnější než kde jinde, u prodejce fluege.de. Stránky vypadaly rozumně, sice byly jen v němčině, kterou nevládnu, ale na německém Amazonu jsem už nakupoval kolikrát a vždy bez problémů. Však jsme obě země v EU, v obou zemích za zadkem úředníka starajícího se nonstop o naše blaho, co se může stát? Může, a to dost.

Fluege.de při nákupu nabízí za 10 € možnost balíčku, kdy neplatíte za případnou komunikaci se zákaznickým centrem, opakování plateb apod. Ten jsem samozřejmě nezvolil, chtěl jsem pár stovek ušetřit a s balíčkem jsem si letenky mohl rovnou koupit jinde.

Dále zde byl poplatek za platbu MasterCard kartou, už nevím kolik, ale byl citelný. Protože jinou kartu nemám, poprosil jsem kolegu, aby letenky zaplatil svou VISA. A tehdy to začalo.

Kolegovi prý nebyli schopní peníze strhnout, což mohla být jeho chyba, prý ten den měl možná vyčerpaný maximální počet transakcí. E-mail byl jen v němčině, ale Google Translate je mocný a napsal jsem jim, ať to zkusí znovu. Poplatek za opakování platby: 10 €, druhá možnost byla zrušení bookingu letenek, lidových 100 € (u letenek v ceně nějakých 90 €). V tu chvíli jsem však ještě bral vše jako mou chybu.

Po dvou týdnech (!) mi napsali další e-mail, v podstatě stejný. Platba prý opět neproběhla (i když 10€ pokutu z karty kolegovi strhli) a jsme tam, kde jsme byli. 10 € za opakování platby, nebo 100 € za zrušení. Kolega už začínal být nervózní, kam jsem číslo jeho karty zadal, tak jsem ho nechtěl zatěžovat komunikací s bankou a chtěl změnit kartu za moji, kde budu mít vše víc pod kontrolou.

Problém je ten, že veškeré info na webu je v němčině, stejně tak je jen německy automat na helpdesku. S mou německou slovní zásobou na úrovni „Guten tag“ a „Meine liebe komme fike“ jsem se nikam nedostal, tak jsem zaangažoval jiného kolegu, který germánským jazykem vládne. Po čtvrt hodině poslouchání hudby se nám konečně ozval živý člověk. Po chvíli komunikace kolega zjistil, že nové číslo karty od něj nepřijmou a musí mluvit přímo se mnou. Pán na helpdesku se naštěstí uvolil, že se mnou bude mluvit anglicky a ukázalo se, že je poměrně milý a vstřícný. Tak jsem mu nadiktoval číslo své karty, vše jsme si ověřili a já věřil, že už konečně bude vše v pořádku.

Což byl omyl. Po cca týdnu mi opět přišel e-mail, že peníze nešlo strhnout. Co zase strhnout šlo byla pokuta 10 € a pak jakýchsi necelých 2 €, což je jakási testovací transakce, kterou po jednom dni Fluege zrušilo.

To už mě poměrně naštvalo, protože limity na své kartě jsou rozhodně někde jinde, než co by mi mohli chtít strhnout. Volal jsem do banky, kde jsem si ověřil, že žádný požadavek na platbu letenek nepřišel. V bance se mě hned ptali, jestli myslím transakci od Unister Travel, takže zřejmě nejsem první.

Poté jsem prohledal Internet, na německých fórech se Fluege.de poměrně často řeší. Zjistil jsem, že někomu vyšlo pohrození právníkem, tak jsem to zkusil. Požádal jsem je o stornování bookingu bez pokuty a navrácení 20 € zaplacených na pokutách s tím, že pokud mi nevyhoví, budu to s nimi řešit přes právníky.

Po pár dnech mi napsali, že byla změněna cena letenky a že pokud s tím nesouhlasím, tak ať dám vědět, že mi ji zdarma zruší. Nechtělo se mi to už řešit, tak jsem obětoval 20 € už zaplacených na pokutách, nechal Fluege letenky zrušit a koupil si letenky u SkyPickeru o tisícovku (protože mezitím letenky zdražily) dráž.

Poučení? Fluege.de, nebo cokoliv od Unister Travel nikdy více. Pokud byste o tom uvažovali, podívejte se na hodnocení a prohledejte fóra. Mohou samozřejmě existovat i jiná vysvětlení, já mám z toho všeho však pocit, že jde o podvod. Fluege úmyslně nestrhne peníze z karty, pošle e-mail se šibeničním termínem pro odpověď (do odpoledne dalšího dne) a pokud neodpovíte, zkasíruje vás o 100 € za pre-booking. Pokud odpovíte, zkasíruje vás jen o 10 €, které najednou strhnout jdou a proběhne další iterace toho samého. Jestli je něco drzost, tak je to tohle. Zlatá Česká pošta.

Pokračování 23. 9. 2016

3. 9., zrovna, když jsem odjel na dovolenou (náhoda? Fluege vědělo, na kdy jsem původně rezervoval letenky), mi přišel znenadání e-mail, že mám zaplatit 100 € za zrušenou rezervaci. V posledním e-mailu přitom jasně psali:

Erhalten wir keine schriftliche Rückmeldung von Ihnen, werden wir die Buchungsanfrage kostenfrei stornieren.

Karta, ze které jsem u Fluege rezervoval, je naštěstí už neaktivní. Napsal jsem jim, že to už trochu přehánějí, zatím ve slušnosti, tak jsem zvědavý, jak se to vyvine. Jen si prosím u nich nikdy, nikdy nic nerezervujte.

Jedna odpověď na “Unister travel a Fluege.de – podvodníci?”

  1. Co chcete od zápaďana ? Zápaďan je nepřítel a je řízený samotným ďáblem. Proto je hamižný, bezpáteřný, neuznává právo na soukromí, neuznáva právo na svobodu atd. Západ je v takovém bahnu ze kterého se jen tak nevyhrabe.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *