Protože mi vždycky přišel vodíkový pohon jako dobrý nápad, hledal jsem na českém Internetu nějaké srovnání, proč se tolik prosazují elektrická auta s nemotornými bateriemi, které se musí dlouho nabíjet a až na výjimky se vůbec nevyrábí auta na vodík. V češtině jsem nic kloudného nenašel, ale v angličtině jsem objevil pěkný diagram, který je za 1000 slov. Tak jsem ho pro vás přeložil.
Vodíková auta mají zdánlivě samé výhody. Vodík si můžete vyrobit sami doma elektrolýzou, na cestách ho pak doplníte u čerpacích stanic během pár minut. Nejsou potřeba vzácné kovy na výrobu baterií, které navíc nevydrží ani deset let. Zároveň zůstávají výhody elektromotoru. Proč tedy baterie a ne vodík?
Odpověď je jasná – efektivita. Podrobnosti v následujícím obrázku, který jsem přeložil a mírně upravil z originálu:
Třetinová efektivita oproti bateriím prostě za to pohodlí nestojí. Současná auta se spalovacím motorem sice mají efektivitu stejně špatnou, či horší (vzhledem k chemické energii v benzínu/naftě), ale zato už mají vybudovanou infrastrukturu. Elektromobilům zase stačí přípojka elektřiny s dostatečnou kapacitou.Pokud se tedy zásadně nezmění efektivita palivových článků a nejlépe i elektrolýzy, vodíková auta jsou podle mého názoru mrtvá.
Pokud se vám čísla nezdají, podobnou efektivitu vodíkového pohonu udává i Wikipedie.