Motorola Defy – dlouhodobé zkušenosti s mým prvním smartphonem

Aktualizováno 29. 11. 2017

Po nějakém tom chytrém telefonu jsem pokukoval už delší dobu. Jeho možnosti bych sice využil, ale v zásadě mi vyhovoval můj postarší Sony Ericsson K800i. Po jeho nástupci jsem chtěl operační systém (pokud možno Android), microUSB konektor, 3,5″ konektor na sluchátka, GPS s kompasem, tri-band a zvýšenou odolnost. Zvláště to poslední bylo do příchodu Motoroly Defy poměrně problém. Nejedná se o běžný test telefonu, ale spíš o mé osobní zkušenosti s přechodem k chytrému telefonu a jeho používáním.

Ká-osmistovku jsem bohužel v lednu 2011 ztratil při výletě na sněžnicích v Polsku a i přes několikahodinové hledání jsem ji nenašel. Po příchodu domů tak hledání pokračovalo, tentokrát byl jeho cílem nový model telefonu. Brzy jsem ve výborném vyhledávání Mobilmanie našel jediný telefon, který moje požadavky splňoval – Motorola Defy. Nemá sice garantovaný stupeň krytí IP jako nedávno představený Sony Ericsson Xperia Active, který bych zvolil dnes, nicméně videa na Youtube, kde se s ní lidé koupou a dělají jiné vylomeniny mě přesvědčila (zase úplně nesmrtelná teda není, jak se můžete tu a tam přesvědčit). Protože se u nás Motoroly oficiálně neprodávají a šedý dovoz byl poměrně drahý, koupil jsem si novou na německém eBay za 300 €.

Krabice je poměrně malá a kompaktní a nějak extra neoslní – ale kvůli krabici si telefon nekupuju. Po sestavení nastal čas telefon zapnout. V době, kdy jsem telefon kupoval, jsem měla aktivovaný jen Vodafone tarif „Připojení na skok„, který mi na K800i bohatě dostačoval na občasné vyhledání spoje v Opeře mini. Takže jsem byl nepříjemně překvapen, že hned po zapnutí telefonu a zadání PINu se spustil průvodce (nadstavba Motoroly) a telefon na pozadí začal stahovatdata. To mě štvalo o to víc, že jsem byl doma, kde mám k dispozici připojení k Internetu přes Wifi, než mě však telefon pustil do jejího nastavení, stihl si stáhnout přes EDGE několik MB dat!

Po nepříliš vydařeném prvním dojmu z telefonu nastal čas objevování jeho možností. Kapacitní displej s rozlišením 854 x 480 px mě uchvátil svojí jemností a reakcí na sebelehčí dotyky, hry jsou vychytanější, než ty počítačové před 10 lety a vůbec si člověk připadá, jako že má v ruce spíš miniaturní počítač, než mobilní telefon.

Poté jsem však přišel i na věci, které mě na mobilu začínaly štvát. Jednou z nich je naprostá závislost na aplikacích třetích stran. V základu telefon neumí nastavit upozornění zvlášť na SMS, mail a jiné upozornění, v aplikaci na SMS se musí nastavit požadavek na doručenku pro každou SMS zvlášť, foťák je oproti K800i horší jak kvalitou, tak možností nastavení, telefon si na pozadí stahuje co chce a když to člověk vypne, zase se nepodívá například na Android Market, telefon neumí Javovské aplikace… nastal čas strávit hodiny na diskusích a Android Marketu nalézáním aplikací, které většinu těchto neduhů vyřeší. Nakonec jsem hned první den postahoval kolem 10 aplikací jen aby telefon uměl to, co můj předchozí, „hloupý“ telefon.

Na druhou stranu chápu, že je to účel, aby uživatel neměl nainstalované žádné zbytečnosti a mohl si přizpůsobit telefon obrazu svému. Telefon také přišel s poměrně zastaralou, rok starou verzí Androidu 2.1 Eclair, spolu s nadstavbou Motoroly pojmenovanou Blur, která mě příliš nenadchla a dle některých systém akorát zpomaluje.

Upgrade na Froyo

V polovině roku 2011 naštěstí přišel upgrade na Android 2.2 Froyo, který jsem netrpělivě očekával zejména z důvodu občasného zasekávání telefonu. U K800i jsem byl zvyklý na jednoduchý task manager, kdy se po stisku HW tlačítka dal jakýkoliv program násilně ukončit („force close“). To fungovalo naprosto vždy. Defy sice třemi HW tlačítky disponuje, ale ani jedno nefunguje podobným způsobem. Pokud se tedy telefon „kousne“ a nefungujídotyková tlačítka ve spodní části, nezbývá než čekat, až se telefon zase „odkousne“, případně než se samovolně restartuje (což se naštěstí po nějaké době stane, takže není nutné vyndávat baterii).

Po upgrade na Android 2.2 Froyo kupodivu zůstalo nastavení systému i aplikace, což jsem vzhledem k „funkčnosti“ některých jiných Motorola vychytávek ani nečekal. Nicméně celý telefon se zpomalil, sekat se začaly i jednoduché hry. Pár měsíců jsem s telefonem takto žil, než jsem se rozhoupal a nainstaloval Cyanogenmod.

Cyanogenmod

Na Cyanogenmod jsem přešel na začátku prosince 2011. Nejdřív jsem s tím váhal, ale po pár naštvaných restartech, kdy se zejména při geocachingu, naprosto kousal, jsem se k němu odhodlal. Záruku jsem stejně teoreticky už neměl kvůli rootu telefonu (instaloval jsem firewall), tak jsem věnoval den přeinstalaci. A stálo to za to. Ekvalizér a podobné srandy nutně nepotřebuju, ale novější verze Androidu (2.3 Gingerbread) přináší několik vylepšení a telefon je hned podstatně svižnější (i po nainstalování většiny původních aplikací, Blur zřejmě opravdu dost zpomaluje). Stabilitu telefonu při přepínání mezi běžícími Trekbuddy nebo C:Geo a ES File Explorer, která často zlobila, jsem však ještě neměl šanci vyzkoušet.

Odolnost

Telefon jsem nevystavoval nijak extrémním zážitkům, nicméně během používání se mi ho už podařilo nosit celý den v kapse montérek spolu s hřebíky, projel se po sjezdovce, o několika pádech z cca 1,5 m ani nemluvě. Telefon stále drží a displej má škrábanců jen minimálně. Chtěl jsem vám je vyfotit, ale nepodařilo se ani s manuálním zoomem. Jsou vidět jen při vypnutém displeji a jen z určitého úhlu, při běžném používání si jich nevšimnete. Gorilla Glass si tedy zaslouží pochvalu.

Ze zadní strany jsou na gumovém krytu trochu znát známky prodělaných pádů, ale opět se nejedná o nic, čeho byste si všimli bez pečlivého zkoumání.

Výdrž a outdoorové použití

Pokud telefon používám běžným způsobem, tedy během dne zejména jako diář, je zapnutá Wifi a GPS a před spaním na něm čtu knihu, vydrží cca 3 dny, což považuju za slušné. S vypnutou wifi se výdrž prodlouží ještě cca o den. GPS mám zapnutou pořád, kvůli aplikaci pro nalezení ztraceného telefonu. Pokud využívám navigaci Google, tzn. displej je celou dobu zapnutý a zobrazuje cestu, telefon vydrží tak 5 hodin. Pokud jdu na celodenní výlet a mám celou dobu zapnutý Trekbuddy se zapnutým záznamem trasy, tak má telefon problém vydržet až do večera – odhadem takových 7 – 8 hodin. Bez nahrávání trasy se výdrž o něco zvýší, baterii zřejmě dosti „žere“ častý zápis na SD kartu.

Na outdoorový telefon mi dost vadí, že nemá očko pro protáhnutí šňůrky. Ať už pro zamenezí ztráty při outdoorových sportech, nebo proti ukradení (šňůra vám sice telefon při silném škubnutí obvykle neudrží, ale minimálně si všimnete, že vám ho někdo krade). Bod navíc pro novější Sony Ericsson.

Geocaching

Telefon s elektronickým kompasem jsem chtěl mimo jiné pro geocaching – pokud hledám kešku, potřebuju vědět nejen jak je daleko, ale i jakým směrem. S mým původním GPS modulem používaným s K800i je to obtížnější, zvláště v horším terénu.

Po téměř ročních zkušenostech mohu říct, že kompas je rozhodně plus, i když ne vždy ukazuje správně (to se však týká i běžného kompasu, stačí mít v kapse zmagnetizovaný nůž, nebo jiný kovový předmět). GPS je na tom s přesností podobně jako GPS logger s čipem MediaTek MT3, možná mírně hůř. Pokud máte zapnutá data a telefon si může stáhnout GPS almanach z Internetu, je start velmi rychlý, jinak se připravte na několik minut postávání na místě i v případě dobrého výhledu na oblohu.

Klady a zápory oproti K800i:

Když to tedy shrnu do kladů a záporů, jak je vidím při mírně obskurním srovnání s mým původním Sony Ericsson K800i.

Klady:

  • Vysoká odolnost proti vodě i poškrábání, i když bez garance výrobce
  • Pogumovaný zadní kryt bez výstupků, který neklouže na hladkém povrchu a neomatlává se
  • Možnost instalovat mraky aplikací, měnících chování telefonu
  • Automatická synchronizace přes Internet
  • Wifi, GPS s kompasem

Zápory:

  • Starý systém Android 2.1 (2.2 po upgrade) s pomalou nadstavbou (lze se ztrátou záruky nahradit Cyanogenmodem, nebo jiným neoficiálním firmware)
  • Telefon v základu skoro nic neumí, vše si musíte doinstalovat
  • Chybí očko na provlečení poutka
  • Dlouhý start systému
  • Při naprostém zaseknutí telefonu aplikací je nutné čekat na restart, nelze aplikaci jednoduše shodit (pokud nefungují dotyková tlačítka)
  • Výdrž jen pár dní (na druhou stranu na smartphone jsou hodnoty dobré)

Závěr

S telefonem jsem poměrně spokojený a i přes nevýhody bude můj příští telefon asi opět „smart“. Motorola Defy je fajn telefon s dlouhou výdrží na baterii (na smartphone) a vysokou (i když negarantovanou) odolností, který bohužel kazí (jako zřejmě u mnoha výrobců) upravený firmware, který telefon notně zpomaluje.

Epilog

V září 2012 jsem jel na vodu, kde se nám povedlo cvaknout všem třem – mně, háčkovi i Defy. Zatímco s háčkem nám do útrob příliš nenateklo, těsnění v telefonu se ukázalo jako nedostatečné, přestože byl pod vodou jen pár vteřin a ještě v pouzdře. Odnesl to displej. V MobilMaxu mi slíbili opravu během dvou až tří týdnů. Po měsíci se ozvali, že je nutné vyměnit displej, bohužel ho však nesehnali. Zaplatil jsem 200 Kč za diagnostiku a přemýšlím co s telefonem bez funkčního displeje dál, když nemůžu ani zadat pin.

Zatím jsem si koupil Samsung Galaxy Xcover, první dojmy budou snad již brzy.

Post-epilog

Na konci roku 2012 jsem nakonec na eBayi koupil za cca 550 Kč náhradní displej včetně potřebných šroubováčků. MobilMax chtěl za výměnu 500 Kč, což se mi zdálo hodně, tak jsem se na to vrhl sám a za 15 minut jsem to podle návodu měl. Bohužel nefunguje regulace podsvícení, které je stále na minimu. Ještě že jsou krátké zimní dny, na slunci není nic vidět. Také jsem zřejmě přehnal utahování šroubků, takže popraskala některá „očka“ na krytu. Ale jako náhradní telefon poslouží.

6 odpovědí na “Motorola Defy – dlouhodobé zkušenosti s mým prvním smartphonem”

  1. Zdravím, zvažujem kúpu Motoroly Defy alebo Sonny Ericson Active, no neviem sa rozhodnúť. Motorola má väčší displej, lepšiu baterku, avšak treba kopu úprav urobiť, aby to bol výkonný mobil, kým Active má už bez úprav CPU 1GHz a mnoho aplikácií. To pútko na ruku u active je riadne škaredo umiestnené, je síce praktické,ale nedobre umiestnené…čo sa týka odolnosti sú na tom asi rovnako…preto sa chcem opýtať, či by ste teraz pri výbere brali Actvie – ak len kvôli ramienku na ruku,tak to je irelevantné – alebo Defy?

    1. Též zdravím,
      sorry za pozdní odpověď. Já bych bral Active hlavně proto, že má definované krytí IP 67, narozdíl od Motoroly, kde je prostě jen „zvýšená odolnost“. Na druhou stranu třeba tady píšou, že to není přímo IP, takže za to výrobce neručí:
      http://mobilizujeme.cz/clanky/sony-ericsson-xperia-active-recenze-odolneho-smartphonu-pro-sportovce/
      …což by bylo na prd. Jak je to skutečně se mi teď dohledávat nechce.
      To prostředí do Androida pro Motorolu je jinak fakt hrozně pomalé i s Androidem 2.2, po upgradu na Cyanogenmod je rychlost úplně jinde. Nicméně nevím, jak moc bude zprasený ten Android v Samsungu 🙂
      Dobrým důvodem pro SE by taky byl Android 2.3 (Gingerbread), což je poměrně posun dopředu.
      Do oka mi ještě padl tenhle Samsung:
      http://www.mobilmania.cz/katalog-mobilu/samsung-galaxy-xcover/sc-63-c-1-ci-29807/default.aspx
      Též s Androidem 2.3
      Jinak neporadím, ani SE, ani Samsung jsem v ruce neměl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *