Petrohrad, mezi lety 1924 a 1991 přejmenovaný na Leningrad a v místním slangu prostě Pitěr, je se svými pěti miliony obyvatel druhé největší město Ruska a rozhodně jedno z těch nejvíce navštěvovaných, alespoň z Evropy. Přestože byl založen až roku 1703, vznikla tu spousta celosvětově známých památek v čele s Ermitáží, jejíž sbírky nejsou o moc menší, než ty ve Vatikánu, či Louvre. My tu strávili tři dny a přestože nejsem zrovna městský typ, pokusím se vám je alespoň trochu přiblížit.
Do Petrohradu jsme přijeli pozdě v noci, což spolu s nízkými teplotami (prý v regionu padaly rekordy minimální teploty za posledních 120 let) znamenalo, že mé bolesti v krku se rozhodně nezlepšily. První den tak vynechávám a léčím se teplým čajem v posteli. Zbytek naší skupiny jde obdivovat velkoměsto.
Ermitáž a centrum
Druhý den je mi líp, tak se tentokrát mohu zúčastnit. Průvodce nám dělá V., která v Petrohradu nějakou dobu žila a tak jsme prohlídku nechali na ní. Pěkným elektrickým vlakem jedeme z předměstí až na zastávku Baltijskij, odkud je to do centra jen pár desítek minut pěšky.
Jako první přichází na řadu Ermitáž. Před Zimním palácem je zrovna start běžeckého závodu, tak je trochu náročnější se tam dostat, ale lístky máme koupené v předstihu po Internetu, tak alespoň nemusíme čekat ve frontě.
Ermitáž obsahuje jednu z největších sbírek umění na světě, jestli jste byli v jiném takhle velkém muzeu, tak vás Ermitáž asi nepřekvapí. Obsahuje kolem 3 000 000 exponátů, takže prakticky nemáte šanci vidět všechno a i kdybyste viděli, tak z toho nic nemáte. Rychlým propočtem, pokud byste každý exponát měli obdivovat jednu jedinou sekundu a nebudeme počítat přesuny, bude vám prohlídka trvat téměř 35 dní čistého času.
Nemá cenu tu popisovat jednotlivé místnosti nebo díla, prostě pokud jste v Petrohradu a máte alespoň trochu rádi umění, jděte do toho. Nebudete zklamáni.
Po prohlídce Ermitáže, obědě a lehkém odpočinku ve studeném větru venku je čas na prohlídku zbytku centra. Tam stojí za zmínku Chrám Kristova vzkříšení, kde se ale platí vstupné, což nás spolu s dlouhou frontou odradilo od návštěvy. Nicméně i z venku to stojí za to.
Zbytek dne tedy strávíme chozením po centru, které po pravdě nevypadá nijak zvlášť jinak, než v jakékoliv jiném evropském městě s historickým centrem. Pokud byste chtěli více tipů, doporučuji např. Wikivoyage.
Kronštadt
Na třetí den v Petrohradu máme naplánovaný Kronštadt, což je ostrov v Baltském moři, který patří k městu a je zajímavý hlavně svojí nedávnou historií jako pevnost střežící přístup do Ruska po moři. Výhodou je i jednoduchý přístup po silničním mostě (který je zdarma).
Spojení hromadnou dopravou by bylo z našeho předměstí složité a tak vyrážíme autem. Čekali jsme město plné turistů a problémy s parkováním, ale opak je pravdou – turistů minimum a zaparkovat lze v podstatě kdekoliv.
Samotné centrum až tak zajímavé není, činžáky z 19 . století, pěkný Chrám sv. Mikuláše, výstava soch ze šrotu, námořní škola, pár pěkných lodí v přístavu a dobrá gruzínská restaurace Mimino.
Zajímavější jsou opevněné okraje ostrova. Výlet k 1. severní pevnosti, ke které jsme jeli několik kilometrů krokem po štěrkové cestě s jednou dírou vedle druhé, se tak úplně nezdařil. Po příjezdu na místo nás staví policie, že se v pevnosti natáčí film a že dovnitř nesmíme. Tak uděláme pár fotek z mola a jedeme zpátky.
Druhý pokus, Fort Konstantin, byla za to sázka na jistotu. Velká námořní pevnost s mnoha volně přístupnými objekty, s velkým parkovištěm a rozumným vstupným, kam jezdí z centra Kronštadtu zdarma autobus. Pro milovníky vojenské historie a děti je to super místo, ale i my ostatní jsme si užili pěknou procházku mezi historickým opevněním s výhledy na mořské pevnosti přístupné jen lodí.
Nastal čas se vrátit k našim známým na pitěrském předměstí, kde na nás čekal rozehřátý gril – a pořádně se vyspat na naši další cestu směr Karélie.
.