První zkušenosti s headsetem Sennheiser HD 400S

Potřeboval jsem nová sluchátka s mikrofonem, na konference i občasné pouštění hudby v práci. Standardní pracovní sluchátka Microsoft LiveChat LX-3000 jsou sice určena pro komunikaci, ale mikrofon před ústy i přes pěnovou ochranu zaznamenává každé nadechnutí a přehrávat hudbu jim taky zrovna dvakrát nešlo. Sáhnul jsem tedy opět po osvědčené značce Sennheiser.

Proč zrovna tato?

Sluchátek s mikrofonem je na trhu nepřeberné množství, většinou jde ale o naleštěné obludy určené pro hraní, kde je cílovkou náctiletý hráč Fortnite a kvalita se měří sílou basů. Já chtěl něco:

  • co mě nezruinuje (přeci jen jsou to asi šestá sluchátka doma a na poslech hudby mám primárně jiná)
  • co bude připojitelné kabelem (protože zjistit uprostřed konference se zákazníkem, že mi došla baterka by bylo nemilé)
  • co bude rozumně přehrávat hudbu
  • co bude mít mikrofon dostatečně kvalitní pro konference
  • co bude (pasivně) potlačovat okolní hluk

Nakonec jsem výběr ještě značně zúžil zaměřením pouze na značku Sennheiser. Proč? Protože výběr byl pořád moc velký a se Sennheisery mám dobré zkušenosti s HD 380 Pro (až na trvanlivost koženky…)

Tak jaká jsou?

To se hned dozvíte.

Ergonomie a konstrukce

Sluchátka mají jen lehce polstrovaný hlavový most, nijak mě ale na hlavě netlačil. Most je samozřejmě nastavitelný. Co mi ale vadí jsou náušníky. Nejsem zdaleka v důchodu, ale uši se mi do nich prostě nevejdou. Buď můžu boltce do sluchátek lehce přiohnout, nebo si dát sluchátka přes ně, v obou případech začnou být náušníky po pár desítkách minut nepříjemné. Pokud vám je 15 a máte malou hlavu, tak tento bod klidně ignorujte.

Co potěší je výměnný kabel, složitelnost (v balení je látkový pytlík) a mikrofon s tlačítkem na přijímání hovorů.

Sluchátka se připojují přes klasický 3,5″ jack se čtyřmi póly (standard např. na noteboocích a starších mobilech).

Kvalitě zpracování jinak nelze v dané cenové relaci nic moc vytknout, sluchátka jsou z matného plastu co neurazí, hlavový most je potažený čímsi gumovým. Žádné výstřelky se nekonají.

Zvuk

Zvuk není úplně špatný, ale nadšení se také nekoná. Sennheisery jsem měl vždycky za značku, co dbá spíše na kvalitu přednesu, než mohutné basy, ale časy se zřejmě mění. Sluchátka basují víc, než moje staré Kossy. Kvalita basů samozřejmě není nijak oslňující, ale zase úplně rozpatlaná hrůza to taky není. Zbytek pásma odpovídá sluchátkům za tisícovku. Špunty za stejnou cenu udělají více parády, ale tohle jsou univerzální circumaurální sluchátka pro meetingy a na to jsou více, než dostačující.

Mikrofon

Kvalita snímaného zvuku je dobrá, tření kabelu o oblečení není moc znát, hlas zní věrně. Zkoušel jsem nahrávání s mobilem i notebookem a pokaždé je slyšet šum. Nic, s čím by se nedalo žít, navíc na notebooku to šumí víc, takže to nemusí být vina mikrofonu. Nicméně pokud chcete sluchátka kupovat pro nahrávání něčeho důležitějšího, než je váš meeting s kolegy, tak si to ještě rozmyslete.

Závěr

Sluchátka mě trochu zklamala, zejména malými náušníky, šuměním mikrofonu (to ale možná fakt není jejich chyba) a na můj vkus příliš silnými basy. Pokud máte menší uši a razíte názor, že čím víc basů, tím víc muziky, tak proč ne. Za cenu lehce přes litrando to určitě není špatná volba. Pokud tedy chcete skládací náhlavní sluchátka s mikrofonem, jinak to asi smysl nedává.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *