Nejvyšší bod Plzně

Aktualizováno 1. 9. 2021

Pokud hledáte nejvyšší přirozený bod v Plzni, budete na Internetu hledat buď marně, nebo se doberete chybného výsledku. Jaký je tedy skutečný nejvyšší bod Plzně? Valík, Holý vrch, nebo je snad ještě jinde?

Aktualizace

Jak mě v komentářích upozornil Jakub, nejvyšší bod v katastru Plzně je ve skutečnosti skalka někde tady, s výškou přesahující 450 m, tedy jasně vyšší, než 44x m vysoké kopce zmíněné původně. Původní text byl přepsán, protože moje měření původních vrcholů už nikoho moc zajímat nemusí.

Co hledáme

Pro začátek si ujasněme, co hledáme. Hledáme nejvyšší kótu na území katastru Plzně. Nepočítají se tedy komíny, věže katedrál apod. – a nepočítá se třeba Krkavec se svými 504 m, který je už v katastru Chotíkova, nebo Radyně s 567 m ve Starém Plzenci.

Strejda Gůgl

Pokud zadáte do vyhledávače „nejvyšší bod Plzně“, zřejmě nějaké odpovědi najdete. Například na stránce O Plzni se udává

Nejvyšší bod Plzně je pak vrchol Val ve výšce 434 m n. m. při jižním okraji Plzně.

Není to jinak?

Fajn, tak to bychom měli… ale moment. Pohledem do mapy si možná všimnete vrcholu Holý vrch (v tomto případě to není nomen omen, výhledy nečekejte) mezi Červeným Hrádkem a výpadovkou na Prahu, který má 441 metrů (a je na něm geodetická tyč, takže se údaji dá zřejmě věřit). Taky jste si možná všimli bezejmenného vrcholu na hranici Plzně a Chotíkova, který má taktéž přes 440 m a byl předmětem zkoumání v původní verzi textu.

Nejvyšší bod ale musíme hledat přeci jen pod Radyní, poblíž výpadovky na Písek a Příbram. Skalka poblíž hranice katastru má přes 450 m. Příležitostně se tam vypravím udělat pár fotek pro aktualizaci článku.

2 odpovědi na “Nejvyšší bod Plzně”

 1. Nechci vás zklamat a vzít vám odhodlání, ale nevyšší bod na katastrálním území Statutárního města Plzně musíme opravdu hledat „při jihovýchodním“ okraji města…

  Jesná se o buližníkovou skalku na úpatí Radyně nedaleko zahrádkářské kolonie (dnes plano rodinných domů) nedaleko žluté turistické cesty, a skalek Andrejšky v místě, kterému se říkalo „Na Hořejším Černicku“.

  Zdejší skalka o několik metrů převyšuje kótu 450 m.n.m.

  PS: toto místo lze takto najít i na Mapy.cz

  1. Díky, nevím, jak se mi to povedlo přehlédnout, okraje Plzně jsem prohlížel několikrát. Vypadá to, že jsem tentokrát svým bojem s falešnými informacemi jen přilil oleje do ohně 🙂
   Článek aktualizuju.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *