Samsung Galaxy Xcover aneb náhrada za zesnulou Defy

Aktualizováno 29. 11. 2017

Jak už jsem popsal v epilogu recenze Motoroly Defy, můj první smartphone se neukázal jako dostatečně odolný při krátkém ponoření do vody. Protože je jeho oprava složitá (Motorola zde zřejmě nemá autorizovaný servis), koupil jsem si telefon, který má odolnost garantovanou krytím IP67 – Samsung Galaxy Xcover. S prvními dojmy z něho a s výsledky srovnání s Motorolou Defy se vám svěřím v tomto článku.

Koupě

Měsíc jsem to vydržel. Měsíc jsem čekal na opravu Motoroly Defy v MobilMaxu, zvykal si na zapůjčený hloupý telefon, kde vyhledání spojení trvá na WAPu minuty, kde nejsou mapy, slovník, webový prohlížeč, e-mail, synchronizace poznámek a ta spousta dalších věcí, které dělají smartphone chytrým telefonem. Co mi naopak nechybělo bylo nabíjení každý druhý den a váha počítače schovaného do malé krabičky.

Když jsem se tak v pátek v říjnu dozvěděl, že mi Defy opravit nedokážou (nesehnali náhradní displej), hned další den jsem sedl k Internetu a šel hledat jejího nástupce. Hlavní kritérium bylo zřejmé – garantovaná odolnost proti vodě.

Přestože je výběr v odolných smartphonech už lepší, než před dvěma lety, stále by to mohlo být lepší. Po rychlém vyfiltrování nevhodných kandidátů mi ve výběru zůstala Motorola Defy Mini, Sony Ericsson Xperia Active, Sony Xperia Go a právě Samsung Galaxy Xcover.

Motorola Defy Mini vypadla ze srovnání rychle, nemá totiž, stejně jako její větší sestřička Defy+, garantovanou odolnost proti vodě.

Jako další jsem zavrhl Sony Xperia Go, zejména kvůli ceně, baterie je také pro outdoorový telefon s dvoujádrovým procesorem výsměch.

Závěrečný boj tak svedla Sony Ericsson Xperia Active se Samsung Galaxy Xcover. Kdo vyhrál už víte, hlavním důvodem byla větší výdrž Xcoveru.

Telefon jsem koupil u uMobilu za 4659 Kč. Balení bylo otevřené, dle tvrzení prodejce byl telefon pouze vystavený, což v internetovém obchodě zmíněno nebylo. Balení však bylo kompletní a telefon nejevil známky používání, tak jsem ho přijal. V neděli jsem objednal, v pondělí už vyzvedl na prodejně.

První zapnutí

První dojem po zapnutí telefonu byl: „Není to tak strašné.“ Řeč je o pixelech, respektive rozlišení. Věc, které jsem se obával nejvíc, vzhledem k tomu, že Xcover má oproti Defy téměr poloviční rozlišení při zhruba stejně velkém displeji.

Pixely jsou sice viditelné a všechno není tak hezky hladké jako bylo u Defy, na druhou stranu to neomezuje ve funkci tolik, jak jsem čekal, všechno je jen kostrbatější, nikoliv větší. Znatelná nevýhoda je to jen u map, kde je pro stejné detaily vidět menší výřez. Škoda, vyšší rozlišení by telefonu neškodilo.

Po připojení k PC mě čekalo první zklamání. Telefon nebyl automaticky rozpoznán jako mass storage zařízení. Musí se nainstalovat ovladače, případně přímo Kies, což je ovládací panel od Samsungu. Vyznačuje se zejména pomalostí instalace i používání a tím, že skoro nic neumí.

Kies

Jednou z věcí, kterou Kies umí, je aktualizace firmwaru. Protože, jak jsem zjistil, byl ten můj zastaralý, kliknul jsem hned nadšeně na tlačítko aktualizace. Telefon se začal aktualizovat…a aktualizovat…a aktualizovat. Po hodině stále stejný progress bar s 0 % a na telefonu výstražná hláška, ať ho neodpojujeme, že se stane něco strašného. Trpělivost však došla a tak jsem odpojil. Telefon se restartoval a… zahlásil, že potřebuje obnovu systému. Tehdy jsem začal Kies nesnášet, mít nefunkční telefon už 5 hodin po koupi se mi běžně nestává.

Doporučený postup Samsungu je, že se v Kiesu zvolí obnova po nepodařeném upgradu a vše se samo a hladce vyřeší. Problém byl v tom, že podle Kiesu aktualizace zřejmě ani nezačala, takže jsem telefon vůbec neměl v seznamu nepodařených upgradů. Telefon na to však měl jiný názor a nechtěl nabootovat.

Po hodině hledání na Internetu se problém vyřešil nastartováním do Boot menu (telefon zapnout kombinací kláves zvyšování hlasitosti, home [domeček] a zapínacího tlačítka) a restartem.

Mimochodem, další den jsem upgrade zkusil znovu naprosto stejným postupem jako předtím a za pět minut byl telefon upgradovaný. Kies jsem poté odinstaloval a zařekl se, že už mi do PC nesmí. Ovladače v PC naštěstí zůstaly (Kies se při odinstalaci zeptá), takže mass storage funguje (i když to pokaždé znamená 4 úkony v telefonu, což je otrava).

Srovnání s Motorolou Defy

Po koupi mě samozřejmě zajímalo, jestli jsem si oproti Motorole Defy, kterou bych v současnosti koupil o něco levněji, nějak polepšil. Přeci jen, Defy je telefon, který nový stál cca 7 500 Kč, zatímco Xcover je spíše nižší třída Android telefonů.

A přestože, jak se dále dozvíte, Defy byla jinak lepší snad ve všem – vytopený odolný telefon je odolný telefon na dvě věci.

Rozměry a váha

Musím se přiznat, že jsem před koupí na rozměry příliš nehleděl. Xcover má o něco menší úhlopříčku, 3,65″ oproti 3,7″, i když má o trochu větší plochu displeje*, takže jsem čekal podobné rozměry. Xcover je však o 1,5 cm vyšší, 7 mm širší a jen o milimetr užší, celkem tak má o 15 % větší objem. Je to tedy vzhledem k velikosti displeje pořádná „cihla“, kvůli které jsem si musel koupit nové pouzdro.

Váha je pak 136 g oproti 118 u Defy, neboli o 18 g více, neboli opět o 15 % více. Nezbývá než doufat, že je to kvůli kvalitnějším materiálům 😉

Výdrž

U outdoorového telefonu naprosto nezbytná položka. Škoda, že si to výrobci více neuvědomují. K čemu je outdoorový telefon, pokud je po jednom dni zapnuté GPS potřeba nabíječka?

Co se týče teorie:

 • Xcover má 1,5 Ah baterii, Defy 1,54 Ah.
 • Xcover má udávanou výdrž ve stand-by 500 h, Defy 400 h.

V různých diskusích si lidé na výdrž Xcoveru stěžují, to mě trochu odradilo, nicméně realita není v mém případě tak zlá. Xcover mi přijde o fous lepší než Defy, při střídmém používání včetně občasné WiFi a GPS nabíjím jednou za dva dny. Věřím, že při vypnuté WiFi a dalších maličkostí a při minimálním používání zvládne 4 dny v kuse, ještě jsem to ale neměl šanci vyzkoušet.

Při vypnutých datech, 3G, wifi, jasu na minimu a jen občasném kontrolování času, měl Xcover cca po 2 dnech 66 % baterie. Takže pokud si ho berete pouze jako nouzovku na tísňové volání, na 5 dní bych si vsadil.

Software a rychlost

Defy ve své době přišla s historickým Androidem 2.1 Eclair, doplněným zpomalovací grafickou nadstavbou Blur. Poté vyšla aktualizace na 2.2 Froyo, která chování trochu zlepšila, nicméně s blížícím se koncem záruky přišel ke slovu CyanogenMod, který teprve naplnil mé představy o rozumně svižném telefonu.

Xcover má v základu Android 2.3 Gingerbread, který běhá poměrně svižně, po rootu a odinstalování balastu tím spíše. Na Motorolu s CyanogenModem to bohužel nemá, telefonu to občas prostě trvá (i když Motorola s Blurem může tiše závidět). Nevím, jestli měla Motorola lepší procesor (oba tikají na 800 MHz, mají však odlišné výrobce), nebo je to upraveným Androidem od Samsungu. Paměti (RAM) mají také stejně, 512 MB.

Xcover se mi už několikrát samovolně vypnul, což však může být způsobené i mými hrátkami s rootem. Defy se sice v základu s Blurem nerestartovala – ale při více spuštěných aplikacích vytuhávala tak, že bylo nutné vyndávat baterii. S aktualizací na Froyo se to zlepšilo, CyanogenMod pak problémy vyřešil. Kéž by ho někdo portoval pro Xcover

Interní paměť

Věc, které jsem při koupi nevěnoval příliš pozornosti, ale která se ukázala jako poměrně otravnou. Defy měla 2 GB interní paměti, Xcover má jen cca 150 MB, což zaplníte pár většími aplikacemi. Některé jdou přesunout na SD kartu, ale většina ne, takže vám nezbyde než si aplikace pečlivě vybírat, případně rootovat a vymýšlet jak omezení obejít.

Odolnost

Jak dopadl test ponoření u Defy už víte. Xcover jsem zatím tímto způsobem netestoval. Nicméně podle konstrukce a provedení těsnění bych si při srovnání vsadil na Xcover. U Defy se spoléhá na tlak krytu, který je uchycen jen v horní a zamčen ve spodní části. Xcover má 6 bodů kde drží + zámek (i když se obávám, že při častém sundávání krytu tento příliš držet nebude), těsněním je pak, stejně jako u Defy, chráněna jen oblast kolem baterie, zářez s těsněním je hlubší a řešení na mě celkově působí robustnějším dojmem. Nezbývá než doufat, že se takovým projeví i v praxi. Mělo by.

Maličkosti

Je tu věc, kterou jsem neviděl nejdřív jako problém, ale pomalu mě začíná na Xcoveru štvát. Nemá oproti Defy senzor světla. Podsvícení displeje je tak možné nastavovat jen manuálně, což „oceníte“ obzvláště když vyjdete po dlouhé době z vašeho tmavého kutlochu (kde jste měli jas na minimu) do plného slunce. Jas si totiž zpátky nenastavíte – na displeji nastavení jasu na slunci nenajdete.

Přesnost GPS mi přišla obdobná jako u Defy. Elektronický kompas také funguje podobně, občas ho něco zmate, ale obecně se na něj dá spolehnout.

Xcover má tlačítko zapínání/vypínání na boku, což je nezvyk, ale co se týče praktičnosti, není to velká změna. Jediným problémem je, že pokud chcete telefon oživit jednou rukou, nesmíte na druhé straně stisknout dlaní tlačítko hlasitosti. Telefon by se neprobudil, musíte tedy hmátnout trochu stranou. Dá se na to zvyknout, ale praktické to není. U Xcoveru obecně působí zapínací tlačítko důvěryhodněji, je zapuštěné a neviklá se jako u Defy.

Pod displejem jsou narozdíl od Defy jen tři tlačítka oproti čtyřem. To vítám, tlačítko vyhledávání jsem stejně prakticky nepoužíval a omylem jsem ho mačkal při sebenevhodnější příležitosti. U Xcoveru nejsou tlačítka podsvícená (což až tak nevadí, jakmile si na ně zvyknete) a jsou mechanická. To mi na začátku vadilo, přišlo mi to hrozně „humpolácké“, na druhou stranu člověku ušetří přemýšlení typu „mám seklý telefon, nebo jen mokré prsty a tlačítko nereaguje?“ a ušetříte si náhodné překlepy. Celkově tak vidím mechanická tlačítka jako plus.

Xcover nemá oproti Defy stavovou diodu. Škoda.

Závěr

Pokud vám nevadí malé rozlišení, velké rozměry (vzhledem k displeji) a pár neduhů levného smartphone, považuju Samsung Xcover za dobrou volbu. Odolnost proti ponoření a prachu Samsung narozdíl od Motoroly uvádí i na svém webu, takže snad nebude problém s případnou reklamací.

Pokud chcete nabušený telefon s velkou odolností a dlouhou výdrží, máte smůlu, zatím takový neseženete.

* Xcover má úhlopříčku 3,65″ a Defy 3,7″, displej Defy je však širokoúhlejší. Co se týče rozlišení, poměr stran je u Defy 1:1,78, zatímco u Xcoveru 2:3 (1:1,5). Při hrubém měření mi vyšly rozměry displeje u Defy 8,2 x 4,6 cm, což dává poměr právě cca 1:1,78, u Xcoveru má pak displej rozměry cca 7,8 x 5,2 cm, což také odpovídá poměru 1:1,5. Plocha displeje Defy je tak cca 37,72 cm2, Xcoveru 40,56 cm2, tedy o poměrně zanedbatelných 7,5 % více. Displeje tak lze považovat zhruba za stejně velké.

11 odpovědí na “Samsung Galaxy Xcover aneb náhrada za zesnulou Defy”

 1. Ahoj, co říkáš na DEFY+ ? Odrazuje mě zejména absence servisu MOTOROLA v ČR, jinak zatím vypadá z odolných mobilů nejlépe (?) dle recenzí a zkušenosti….

  Díky, Petr

  1. Teď si nejsem jistý, jestli je ta odolnost výrobcem zaručená? Protože Defy a Defy mini byly oficiálně jen „life proof“, takže na vytopení nevyreklamovatelné.
   Mně se aktuálně líbí Sony Xperia Z, uvažuju o ní, až spadne cena.
   Taky teď byl představený Samsung Galaxy S4 Active, ale ještě jsem o něm nic bližšího nečetl.

   1. tuto certifikovanou odolnost nemá, máš pravdu, dívám se na stránky výrobce. Ale recenze jsou dobré…..

    ta SONY Xperia GO – ta baterka je opravdu tak mizerná ? A je rozdíl mezi GO a GO Advance ?

    Nechci nic velkého a optimálně do 5 tis. kč

    P.

    1. Ahoj,
     v tomhle bohužel neporadím, nikdy jsem Xperii Go v ruce nedržel, jsem v podstatě jen laik co si vybíral svůj druhý smartphone.
     Mimochodem, kamarád si teď koupil Samsung Galaxy Xcover 2 a co vím, tak je s ním poměrně spokojený.

  1. Zdravím,
   poutko bohužel nemá, taky bych ho využil.
   Dioda – jak se psalo v recenzích, tak zapnout jednoduše tlačítkem hlasitosti to nejde. Osobně na to používám Color Flashlight, který umí i blikat. V telefonu je na to jinak jedna aplikace předinstalovaná.
   Video pěkné, díky.

    1. Ahoj,
     bohužel ne, asi jsem se špatně vyjádřil. Color Flashlight je jen na svícení ve tmě a barevné efekty.
     Diodou jsem myslel přisvětlovací diodu k foťáku, která je na zadní straně. O aplikaci, která by ji uměla rozsvěcovat při ztraceném hovoru nevím, ale počítám, že něco existovat bude 🙂 Akorát – je vzadu, takže většinou nebude vidět 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *