Bezeztrátová extrakce zvuku z DVD pomocí VLC

Možná se vám to už také stalo. Koupíte si v trafice levné CD s albem vaší oblíbené kapely a doma zjistíte, že je to ve skutečnosti DVD. Jsou na něm videa, obvykle z koncertu, samozřejmě se zvukem, vy ale máte zájem jen o ten zvuk. Nechcete mít disk zaplněný velkými videi ani vkládat DVD pokaždé, když si chcete písničky přehrát. Mírně pokročilý návod jak z DVD získat pouze audio a to bezeztrátově, vám předkládám v tomto článku. Návod je pro Windows, s mírnými úpravami však bude fungovat i pro jiné operační systémy.

Ztrátově či bezeztrátově?

Postup, který popíšu dále, vyžaduje trochu námahy, která za to stojí, pokud chcete získat v rámci možností kvalitní výstup. Pokud je vám to jedno a stačí vám, aby písničky hrály „nějak“ a budete stejně používat formát mp3, podívejte se po nějakémklikátku“ (nezkoušel jsem je), přestože pokročilé funkce většinou nabízí až ta placená.

Audio na DVD je obvykle komprimované pomocí Dolby AC3, což je ztrátový kodek. Kromě vzorkovací frekvence se tak jedná o nižší kvalitu než u CD. Soubory je proto zbytečné komprimovat do bezeztrátového FLAC (pouze budou zabírat více místa) a převodem do jiného komprimovaného formátu na kvalitě opět ztratíte. Mp3 o stejné kvalitě vytvořené z DVD tak budou (až na výjimky, kdy je na DVD zvuk nekomprimovaný) méně kvalitní než ty samé vytvořené z CD! (Myšleno originální CD, samotným vypálením empétrojek na CD kvalitu nezískáte 😉 )

VLC Media Player

Dobrá, rozhodli jste se jít do bezeztrátového získání audio stopy z DVD. Pokud ještě nemáte VLC Media Player, stáhněte a nainstalujte si ho. Nejen že je to výborný přehrávač všech možných audio a video souborů, umí i spoustu dalších věcí, mimo jiné konverzi formátů, které teď využijeme.

Po instalaci VLC Media Playeru ho spusťte, vložte DVD do mechaniky a spusťte ho (Média -> Otevřít disk -> Přehrát).

Jako první potřebujeme vědět, kde jsou na DVD umístěna videa, ze kterých chceme audio. Spusťte si první video, ze kterého chcete zvuk získat. Během přehrávání se podívejte do menu Přehrávání -> Navigace. Zde najděte titul, kde je kapitola s „odškrtávkou“. To je ta, která právě hraje. Číslo titulu i kapitoly si poznamenejte a všimněte si, jestli je pod daným titulem tolik kapitol, kolik je audio stop, které chcete získat. Někdy jsou zajímavé kapitoly pod více tituly. Zkuste si je přehrát a poznamenat čísla jejich titulů a kapitol.

Jakmile máte hotovo, podívejte se také do menu Zvuk -> Zvuková stopa. Zkuste si zvukové stopy přepnout, abyste zjistili, kterou chcete. U filmů tam budou různé jazyky a/nebo formáty, u hudby obvykle jen různé formáty zvuku. Pokud všechny vypadají stejně nebo podobně, během přehrávání se podívejte do menu Nástroje -> Informace o kodeku. Zde najděte v rozbalovacím menu „Zvuk“ a zjistěte počet kanálů. Pokud máte dva reproduktory, napište si číslo stereo stopy (2.0, 2 kanály), pokud 6 a více, zvolte prostorový zvuk (5.1, 6 kanálů). Hudba s prostorovým zvukem bude zabírat více místa na disku, pokud však byla nahrávka nahrána v systému 5.1, což je u záznamu koncertu nepravděpodobné, ale možné, budete si užívat (za předpokladu 5.1, 7.1 apod. reprosoustavy) prostorového zvuku z více směrů. Opět si poznamenejte číslo audio stopy.

Pro 2.1 sestavy (dva výškové reproduktory + subwoofer) volte stereo.

Nyní můžete VLC Media Player zavřít, s grafickým rozhraním dále pracovat nebudeme.

Vytvoření skriptu

Ano, i pod Windows se dá používat příkazová řádka. Neumí toho tolik jako shell v Unixových systémech a práce s ní je někdy otravná, ale občas nutná.

Otevřete si složku, kam budete chtít uložit cílové soubory s hudbou a vytvořte tam textový soubor. Ten otevřete a vložte do něj následující skript až po slovo PAUSE (včetně):

set DVDDrive=D:
set Destination=.
set Title=3
set FirstChapter=1
set LastChapter=7
set AudioTrack=1
set FileExt=ac3

for /L %%i in (%FirstChapter%,1,%LastChapter%) do (
„c:\Program Files\VideoLAN\VLC\vlc.exe“ -I dummy –no-sout-video –sout-audio –no-sout-rtp-sap –no-sout-standard-sap –ttl=1 –sout-keep –sout „#std{access=file,mux=raw,dst=%Destination%\%Title%-%%i.%FileExt%}“ dvdsimple:///%DVDDrive%/#%Title%:%%i-%Title%:%%i :audio-track=%AudioTrack% vlc://quit
ECHO Stopa %%i hotova
)
PAUSE

Tento skript bude potřeba upravit vám na míru. Projdeme si postupně jednotlivé položky, které je nutné změnit.
set DVDDrive=D: – změňte písmeno D na písmeno DVD mechaniky, ve které máte DVD s hudbou.
set Destination=. – nastaví složku, kam chcete uložit výsledné soubory. Tečka znamená stejný adresář, odkud se spouští skript.
set Title=3 – určuje titul, kde je audio, o které máte zájem. Pokud je ve více titulech, musíte skript spustit víckrát (nebo si ho upravit).
set FirstChapter=1 – určuje první kapitolu v titulu, ze které chcete grabovat audio.
set LastChapter=7 – poslední kapitola titulu pro grabování audia.
set AudioTrack=1 – audio stopa, kterou chcete. Pozor, VLC čísluje stopy od 1, skript ale vyžaduje číslování od 0, od čísla z VLC Media Playeru tak musíte odečíst jedničku.
set FileExt=ac3 – určuje příponu uloženého souboru. Pozor, nikoliv formát.
Dále si všimněte následujících částí skriptu:
"c:\Program Files\VideoLAN\VLC\vlc.exe" – cesta k VLC media playeru. Pokud jste ho nainstalovali jinam, cestu upravte.
"#std{access=file,mux=raw,dst=%Destination%\%Title%-%%i.%FileExt%}" – tato část určuje, že se soubory uloží ve formátu, v jakém jsou uloženy na DVD, tedy AC3. Ty mnoho přehrávačů nepřehraje, VLC Media Player samozřejmě ano, Windows Media Player (alespoň ve Windows XP) ne, mnou používaný Foobar2000 jen s pluginem. My však chceme maximální kvalitu a minimální velikost souboru a tak se přes nekompatibilitu jistě přeneseme.

Pokud ne, více nastavení můžete najít ve VLC Wiki.

Spuštění skriptu

Jakmile máte skript připraven [doporučil bych nejdřív zkusit jen jednu kapitolu (nastavit FirstChapter a LastChapter na stejné číslo)], musíte přejmenovat příponu souboru na .bat. Pokud nevíte jak na to, tak si to vygooglete.

Pak už jen spusťte .bat soubor a sledujte, co dělá. A čekejte a čekejte… zabere to nejspíš několik desítek minut. Po skončení je lepší soubory zkontrolovat, s některými DVD je problém a hlavně se vám téměř určitě nepovede nastavit napoprvé vše správně.

Pokud jsou soubory neúplné, zkontrolujte, zda na DVD sedí začátky kapitol se začátky písniček, občas jsou autoři DVD při jeho vytváření zbytečně kreativní. Pokud je vše správně, ale stejně vám chybí konce písniček, zkuste je z DVD dostat ručně v grafickém rozhraní (Média -> Převést / Uložit, nebo Control+R), občas to pomůže.

Pro pokročilejší nastavení a další volby si přečtěte VLC Wiki.

Jedna odpověď na “Bezeztrátová extrakce zvuku z DVD pomocí VLC”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *