Huawei Honor 3 – první zkušenosti s outdoorovým Číňanem

Aktualizováno 30. 11. 2013

Se svým Samsungem Galaxy Xcover jsem byl stále více nespokojený, zejména kvůli velikosti jeho vnitřní paměti. Hledal jsem tak náhradu, kde nebudu muset řešit kompromisy a která mi vydrží několik let. Můj výběr se nakonec zúžil na dva adepty – Sony Xperia Z a Huawei Honor 3. Který z nich vyhrál je nejspíš jasné z nadpisu, důvodem byly zejména menší rozměry a cena. Proti mluvila hlavně nutnost objednávky z Číny, nebo Hongkongu a prakticky žádné recenze, v době psaní článku se totiž telefon oficiálně prodává jen ve zmíněných asijských státech. Do rizika jsem nakonec šel, telefon mám několik dní doma a rád se s vámi podělím o první dojmy a zkušenosti.

Základní parametry

Jen pro pořádek základní parametry, zbytek můžete najít třeba v katalogu Mobilmanie.

  • 4,7″ displej se 720p HD rozlišením
  • Čtyřjádrový 1,5 GHz procesor Huawei K3V2E
  • 2 GB RAM
  • 8 GB vnitřní paměti, cca 4 GB dostupné pro aplikace (ale možnost rozšíření SD kartou)
  • 2,15 Ah baterie
  • Android 4.2.2 Jelly Bean
  • Foťák s autofokusem, natáčení 1080p videa
  • Voděodolné provedení, IP57

Objednání a doprava

Telefon jsem objednal na eBayi za $330 – dal se sehnat i levněji v aukci, ale neměl jsem na to trpělivost a důvěru. Telefon přišel poměrně brzy – 14. 10. jsem ho objednal, o den později byl dle prodejce odeslán, 29. 10. mi přišel z pošty dopis ohledně celního řízení a 4. 11. jsem měl telefon doma. Celkem tedy 22 dní, což mi přijde jako velice dobrá doba na objednávku z Hongkongu. Celková cena tedy nakonec byla:

6474 Kč za telefon ($330, Paypal směnný kurz)
1378 Kč DPH vyměřená celnicí
0 Kč clo
180 Kč poplatek poště za zastupování v celním řízení (je možné si vše vyřídit i osobně v Praze)
8032 Kč celkem.

Oproti Xperii Z tedy minimálně o 2000 Kč levnější, i když samozřejmě s nejistotou a složitější zárukou.

Balíček dorazil v pořádku, krabička s telefonem omotaná v několika vrstvách bublinkové folie a to celé zabalené ve větší krabici.

Balení a příslušenství

Telefon přišel zabalený v klasické malé krabičce. Nalezl jsem v ní samotný telefon s baterií, USB kabel, nabíječku do americké zásuvky (USB slouží jako nabíjecí kabel) a redukci do té naší evropské. Pro nabíjení telefonu ze zásuvky v ČR tak musíte zkompletovat tři součásti – USB kabel, nabíječku a redukci. Redukce má poměrně nepochopitelně černou barvu, zatímco vše ostatní je bílé – nicméně výrobce ji taky nemusel přibalovat vůbec.

Při pokusu o nabití telefonu a jeho provozu na baterii jsem prožil svých prvních pár minut strachu. Telefon se na nabíječce zapnul a hlásil nabíjení (!), ale po odpojení nabíječky se okamžitě „natvrdo“ vypnul. Naštěstí jsem na důvod přišel ještě před pokusem o reklamaci – baterie je vložená v telefonu, ale má kontakty přelepené průhlednou páskou. Baterii je nutno vyndat, pásku sundat a telefon pak funguje bez problémů.

Dále se v balení vyskytovalo už jen několik papírů v čínštině, nalepovací vzor pro zastřihnutí SIM karty (telefon používá microSIM), kapesní kalendář, také v čínštině, a krátká příručka v angličtině, kde jsou popsány některé úkony s telefonem – bohužel s jiným modelem, obrázek neodpovídá a screenshoty jsou zřejmě z Androidu 2.3. Těžko říct, podle jakého klíče jednotlivé rady vybírali, takové „sundáváme zadní kryt“, nebo „první zprovoznění telefonu“ mi tam trochu chyběly, na druhou stranu je tam třeba „změna jazyka“, i když je telefon v základu v angličtině a jediný další možný jazyk je čínština. Cílová skupina je zřejmě Číňan, který sice umí anglicky, ale neumí si v menu najít položku „Jazyk“, aby si telefon přepnul do své mateřštiny.

Vzhled

Telefon vypadá poměrně nenápadně. V souladu se současným trendem má velký 4,7″ širokoúhlý displej, tenké tělo a jen malý rámeček okolo displeje. Záda telefonu jsou mírně zaoblená s lehce vystupující čočkou fotoaparátu. Podle mého názoru nepříliš šťastné řešení, protože si čočku hned odřete. Pokud totiž telefon položíte na záda, je opřený o spodní část a právě o čočku foťáku. Kolem displeje je opticky rámeček, neboť sklo přesahuje displej, ten ale není zapuštěný. Mám tak trochu strach o jeho poškrábání. Celkově telefon rozhodně nepůsobí nijak outdoorově, spíše tuctově, rozhodně s ním nikoho neoslníte.

Zepředu telefonu najdete očekávané věci – displej, tři stavové (dotykové, podsvícené) klávesy, přední kamerku, reproduktor, notifikační diodu a malý černý ovál, za kterým se skrývá senzor osvětlení.

Zadní stranu pak zdobí již zmíněná nevhodně umístěná čočka foťáku, přisvětlovací dioda, hlasitý reproduktor, logo Huawei a popis parametrů foťáku.

Na spodní straně najdete mikrofon a 3,5″ jack zdířku za krytkou. Krytka je zapuštěná do těla telefonu, takže nevystupuje, nepůsobí nijak zvlášť solidně, ale ani vyloženě fórově.

Zprava je klasická kolébka hlasitosti a zapínací tlačítko. Při stisku všech třech tlačítek při vypnutém telefonu se dostanete do boot menu.

Shora pak najdete infra port a microUSB zdířku – kupodivu bez krytky, netradiční to řešení pro voděodolný telefon.

Levá strana je asi nejnudnější, nenajdete na ní totiž nic.

První spuštění

Při prvním spuštění telefonu mě zaujal zejména fakt, že telefon po nabootování naběhl rovnou do zamykací obrazovky spouštěče Huaweii Emotion UI a nenabídl přihlášení k Google účtu, jako mé předchozí telefony. Přisuzoval jsem to nové verzi Androidu 4.2, se kterou jsem neměl žádné zkušenosti. Po chvíli hraní si s telefonem jsem však přišel na celou pravdu – v telefonu nejsou Google Apps! Můžete tak zapomenout na vaše zakoupené aplikace z Google Play, nebo synchronizaci Google účtu! Naopak můžete využít obchodu Huawei AppStore.

Nutno říci, že když pominu tento, pro Evropana zásadní, nedostatek, s telefonem se pracuje výborně. Vše je krásně rychlé, rozlišení dostatečné, software v telefonu se dá jednoduše aktualizovat, vše prostě funguje jako na drátkách… ale co nadělat, když s telefonem bez Google Apps můžu tak možná telefonovat, psát SMS a surfovat po Internetu? A samozřejmě – můžu stahovat aplikace v obchodě Huawei.

Google Apps navíc nejdou jen tak jednoduše doinstalovat, i když si je seženete. Tak jsem strávil několik krásných podzimních odpolední flashováním ROMek, až se zadařilo (první odkaz, poté doporučuji aktualizaci z druhého odkazu) a telefon má dokonce českou lokalizaci a root.  Po aktualizaci všechno funguje jako na drátkách, jupí!

Odolnost

Telefon jsem neměl odvahu přímo vystavovat nějakým crash testům (zejména když už se mi povedlo najít tu správnou ROM), po zkušenostech s Motorolou Defy a Samsungem Galaxy Xcover si ale myslím, že posoudit konstrukční řešení už trochu zvládnu. Tak tedy: Oproti Defy je zabezpečení baterie proti vodě podstatně větší, nevěřil bych mu ale tolik, jako u Xcoveru.

Systém ochrany je Xcoveru podobný – zadní kryt má vylisovaný vystouplý rámeček , který zapadá do drážky v telefonu. Celé je to jištěné zacvakávacími zoubky a u Xcoveru ještě otočným zámkem (který je ale spíše pro efekt). U Honoru 3 je drážka častěji přerušovaná a jsou v ní šroubky. Na druhou stranu rámeček je z gumy (Xcover ho má plastový a guma je v drážce), což mi přijde o chlup lepší řešení. O nějaké to náhodné ponoření bych tak strach neměl, ale že bych s telefonem natáčel podvodní videa, to zase ne.

Zajímavostí je nekrytý USB konektor, ale počítám, že jeho voděodolnost má Huawei vyřešenou.

Co se týče odolnosti proti nárazu, byl bych hodně opatrný. Onu hloupě vystouplou čočku mám u mého kusu mírně odřenou po pár dnech používání. Telefon ne, že by působil vyloženě chatrně, ale je to prostě plastová tenká placka. Dám vědět, až mi poprvé spadne z kola.

Software výbava

Software těžko hodnotit, telefon přišel s předinstalovanými čínskými aplikacemi, které jsem nezkoušel a mnou přeinstalovaná ROM je zřejmě neoficiální, která bude použitá pro evropské trhy. Nicméně standardní prostředí EmotionUI 1.6 je shodné a zřejmě se v evropské verzi lišit nebude.

Vzhledem k tomu, že s jinými telefony s Androidem čtvrté generace nemám zkušenost, těžko mi hodnotit, co je standardní funkcí a co přidané v Emotion UI, nicméně dočkáte se standardní mřížky ikon 4×4, možnosti nastavení přepínačů na horním panelu a jednoduché změny témat, kdy se mění i funkcionalita zamykací obrazovky. V evropské verzi je jinak jen standardní set aplikací – přehrávač, galerie, správce souborů, počasí, svítilna, kalkulačka, poznámky, záznamník, DLNA, movie studio (no dobrá, to tak standardní není), kalendář, e-mailový  prohlížeč a hodiny. K tomu samozřejmě běžný set Google aplikací. Po aktualizaci přibylo ještě pár aplikací s čínskými názvy, ale nezkoušel jsem je.

Fotoaparát

Od doby, co jsem si koupil regulérní pokročilý kompakt, foťák v telefonu používám jen zřídka. Nicméně někomu kvalita postačuje a na vyfocení plakátu se občas hodí, takže není od věci o něm napsat pár řádek.

Foťák má nesmyslně vysoké rozlišení 13 MPx (ve specifikacích se všude udává jako fyzické rozlišení, tak je to asi opravdu tak) a video umí natáčet ve full HD rozlišení 1 920×1 080.

Foťák nabízí poměrně široké možnosti seberealizace, módy jsou Normální, Inteligentní (netuším, co dělá), Nejhezčí (foťák udělá několik fotek a vybere tu podle něj nejlepší), HDR, Panorama a Efekt [černobíle, starožitnost, negativ, lomo (saturované barvy), lomo teplé (teplé saturované barvy), reliéf, sépiové barvy, šedá skica].

Co se dalšího nastavení týče, foťák umí zachycení úsměvu, sledovat objekt (což moc nefunguje) a GPS tagging. Pokud chcete tajně fotit lidi v metru, můžete přímo v nastavení foťáku vypnout zvuky jen pro foťák. Zvolit také můžete velikost snímku (implicitně je nastaveno 8 MPx, tedy ne plné 13 MPx rozlišení), nastavit časovač, ISO a vyvážení bílé (!), případně nastavit korekci expozice, sytost barev a kontrast ještě před focením. Fotoaparát skýtá tedy poměrně široké možnosti nastavení a uspokojí i hračičky.

Fotit je možné i přední 1px kamerkou, některé funkce ale nejsou dostupné.

Co se kvality fotek týče, jsem spokojený. Za slunečného dne nemá problémy, noční fotky s bleskem jsou použitelné a noční panorama města…snad nikdo soudný mobilem nefotí.

Video můžete natáčet v rozlišení od 176×144 do 1080p, nastavení počtu snímků telefon zřejmě neumí. I při natáčení videa můžete využít sledování objektu a HDR, případně GPS tagging.

Přiložené fotografie jsou focené v automatickém režimu, pouze zmenšené v PC, bez úprav. Blesk byl vždy vypnut, pokud není výslovně uvedeno jinak.

GPS

Telefon je vybavený integrovanou aGPS, fixace je tedy velmi rychlá (pokud máte přístup na Internet) a se signálem nebyl problém i v domě poblíž okna. Bohužel jsem neměl zatím čas vyzkoušet její přesnost, pokud by byl zájem, otestuji ji. Možná i když zájem nebude, tenhle typ testu mě baví 🙂

Baterie

První dojmy nejsou zrovna tím pravým místem pro hodnocení výdrže baterie. Nicméně první  zkušenosti jsou kladné – po celém dni, kdy jsem si hrál s nastavením, instaloval aplikace a testoval různé funkce se mi telefon nepodařilo vybít. Při mém běžném používání tedy očekávám kolem 2 dní provozu a v přírodě s vypnutými daty, WiFi, 3G a minimálním používáním si myslím, že mi 4 dny vydrží. Jsou to však zatím jen mé dohady.

Závěr

Stručně a jasně – za ty peníze dobrá koupě. O pár tisíc výše už jsou modely prémiových značek – pokud ale chcete dobrý poměr cena/výkon, telefon, který rozhodně nebude mít polovina vašich kolegů v práci (i když s tuctovým vzhledem) a nebojíte se riskovat… tak máte pořád na výběr ze spousty telefonů. Pokud ale občas vyrazíte do přírody a nechcete se bát každého deště a potoka – Huawei Honor 3 je podle mě dobrá volba. Obzvláště pokud za pár měsíců přijde do Evropy oficiálně s cenou kolem 7000 Kč.

Mezi hlavní výhody bych zařadil výkon telefonu, velký a dobře čitelný displej, odolnost proti vodě a prachu a dobrý foťák.

Hlavní nevýhody vidím v momentální oficiální nedostupnosti v Evropě se vším, co z toho plyne a vystouplou čočku fotoaparátu.

Pokud máte k telefonu další dotazy, nebojte se zeptat v diskusi.

Post scriptum

aneb postřehy po napsání článku.

30. 11. 2013 – aktualizace a SD karta

Do telefonu jsem nainstaloval i zbytek aktualizací z Needrom. Předposlední nešla nainstalovat (možná jsem ji ale předtím už instaloval přes auto update, nejsem si jistý), poslední funguje bez problémů.

Bohužel však aktualizace nevyřešily problémy s SD kartou (32GB class 10 A-data), která s telefonem zlobí – aplikace, které ukládají větší množství dat se po pár desítkách uložených MB zaseknou (Mapy.cz, Mapfactor Navigator, Be-On-Road). Se starší kartou (16GB class 4 Patriot) vše funguje. Poučení? A-data kupovat s rozvahou (už předtím jsem měl problémy s kompatibilitou RAM pamětí a externí disk má taky mouchy).

Je však taky možné, že Honor 3 nezvládá class 10 karty (Na Sunnysoftu prodávají pro Honor 2 jen class 4 karty, náhoda?). Další možností je, že stávající firmware prostě 32GB karty nezvládá. Našel jsem i člověka se starším Huaweiem a podobným problémem, nicméně k řešení se nedobrali.

Uvidím, až (jestli) bude Cyanogenmod, nebo to nevydržím a zaplatím dalších 500 Kč za jinou kartu.

11 odpovědí na “Huawei Honor 3 – první zkušenosti s outdoorovým Číňanem”

        1. Nevím, já víc ROMek nezkoušel – a po pravdě nějakou dobu ani nechci. Telefon mi funguje a je docela svižný, tak si dám na chvíli pokoj.

          1. stačí se podívat do informací o systému , jo a máš tam app na infra ovládání tel. dík

          2. Ta aplikace tam byla v původní čínské verzi (ale v Čínštině), v té ROMce co jsem tam nahrál není, ale měla by jít doinstalovat. Teda předpokládám, že to byla otázka 🙂
            Pokud chceš nějaké konkrétní info o SW, co tam teď mám, dej vědět, co přesně, ať ti neopisuju zbytečně všechno.

          3. číslo sestavení já mám na konci 113 jsou 115 a 116 dik
            online aktualizace mi nejde hlásí to chybu nevím proč

          4. Číslo sestavení mám HN3-U01V100R001CHNC00B116SP01.
            Po instalaci té ROM z odkazu jsem nainstaloval ještě update (jen první) z té samé adresy. Hlavně kvůli tomu, že mi Android hlásil chyby v procesu, co se stará o zjištění polohy.

          5. takže rom huawei honor 3 a pak huawei honor 3 update 10/2/2013 ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *