Jak začít s Bitcoinem I – Co je to Bitcoin?

Tento příspěvek je 1. z 4 částí v sérii Jak začít s Bitcoinem

Aktualizováno 18. 1. 2014

Před pár lety byl ještě doménou pár fandů do IT a alternativních měn, dnes se o něm píše v renomovaných novinách a zabývají se jím zákonodárci v mnoha zemích. Řeč je o virtuální měně Bitcoin. Prostředek směny, který je anonymní téměř jako hotovost, nezávislý na centrálních bankách a jakýchkoliv vládách a tak svobodný, jak jen peníze můžou být. Protože pár bitcoinů už pár let vlastním (a jako ostatní takoví lituji, že jsem jich tedy nekoupil víc), rozhodl jsem se podělit o své zkušenosti i s vámi.

Na úvod jedna technická připomínka. Bitcoin byl historicky značen zkratkou BTC (případně Ƀ) a pro jednoduchost ho tak značím i v tomto textu. Nicméně jak bylo popsáno v příspěvku na Bitcointalk, pravděpodobné oficiální označení Bitcoinu podle ISO 4217 by bylo/bude XBT. Je tak značen např. na burze Kraken.

Jak Bitcoin funguje

Bitcoin je mladá decentralizovaná měna vzniklá na Internetu v lednu 2009. Mnoho lidí má nutkání dodávat mu přívlastky jako „virtuální“, „elektronická“ apod. – ve skutečnosti se však Bitcoin od běžných měn vlastně tolik neliší, kromě toho jednoho důležitého přídavného jména – decentralizovaná.

Decentralizovaná v tomto případě znamená, že neexistuje nikdo, kdo by mohl ovlivnit, jak Bitcoin funguje. Tedy žádná centrální autorita nemůže rozhodnout, že „vytiskne“ nové peníze, cena těchto peněz je určena pouze trhem. Neexistuje žádný centrální server s údaji o jednotlivých účtech, všechna data jsou distribuována v síti zapojených uživatelů. Bitcoin tak prakticky nemůže ani zaniknout – museli by všichni do jednoho ztratit, vyprázdnit, nebo zahodit své Bitcoin peněženky. Druhou možností je objev nějaké zásadní chyby v protokolu (což je nepravděpodobné), nebo zvýšení výpočetního výkonu natolik, že budou šifry nedostatečné – a to v příštích letech zřejmě také nehrozí. Zrušit Bitcoin by také mohli vlastníci více než 50 % výpočetního výkonu v síti, pokud by se domluvili. A samozřejmě pokud by zanikl Internet, což je snad ještě méně pravděpodobné.

Ale postupně – jak bitcoiny vznikají? Kupodivu stejně jako např. zlato – těží se 🙂 K těžbě ale nepotřebujete krumpáč ani vystudovanou báňskou vysokou školu, teoreticky vám stačí jen domácí PC (prakticky však aktuálně vytěžíte jen zlomek toho, co dáte za elektřinu, takže se neradujte). Bitcoiny se těží pomocí složitých výpočtů, které jsou potřeba pro zabezpečení funkce bitcoinových transakcí. Jednou za čas se někomu povede najít ten správný výsledek a jako odměnu dostane 25 BTC. V Bitcoin protokolu je však zakódována vzrůstající složitost těchto výpočtů – těžba nových bitcoinů je tak stále těžší a těžší, až po dosažení 21 milionu bitcoinů se žádné nové těžit nebudou. Momentálně je v oběhu zhruba polovina plánovaného množství Bitcoinů – něco přes 12 milionů.

Možná vás teď napadlo – co až se všechny Bitcoiny vytěží a nikdo už tedy nebude chtít poskytovat výpočetní výkon pro transakce? Pak se za transakce začne platit (momentálně jsou většinou zdarma, někde se však platí již teď – např. 0,01 BTC na Mt. Gox a 0,005 BTC na Krakenu).

Nekrytá měna?

Častá námitka na Bitcoin zní – „Vždyť jsou to jen virtuální peníze za kterými nic není!“. A je to pravda. Cena Bitcoinu je jen v tom, za kolik jsou ochotní ji lidé kupovat a prodávat mezi sebou. Pokud Bitcoin nikdo nebude chtít, jeho cena bude nulová. Pokud se stane celosvětově uznávaným platidlem, jeho cena bude astronomická. Problém je v tom, že většina z řečeného platí i pro téměř jakoukoliv jinou měnu. Za české koruny také dostanete rohlík proto, že prodejce věří, že za získané koruny může koupit jiné zboží. Měna už ale také minimálně století není ničím krytá a pokud měně přestanou lidé věřit, měna ztratí hodnotu. Viz například Zimbabwe, kde se vlastní měna stala bezcennou a platí se tam dnes penězi z jiných zemí. Centrální banky dovedou výkyvy do jisté míry korigovat, nicméně všemocné nejsou.

Příliš vysoká hodnota Bitcoinu

Jiná námitka je, že jeden Bitcoin je v současnosti hrozně vysoká jednotka – většina z vás musí měsíc pracovat, abyste si vydělali na pouhopouhý 1 BTC. Je to však jen psychologický problém, Bitcoin se dá dělit na 1000 mBTC, každý z nich se dá dále rozdělit na 1000 µBTC, které se dají rozdělit na 100 satoshi (podle pseudonymu autora Bitcoinu, Satoshi Nakamoto). Jeden satoshi má momentálně cenu asi dvou setin haléře, hodnota Bitcoinu by musela stoupnout ještě cca 4500x, aby stál jeden satoshi jednu českou korunu. Momentální cena všech Bitcoinů na trhu je kolem 13 milionů USD, pro porovnání počet amerických dolarů v oběhu je cca 12 bilionů (českých bilionů, tedy 1012). Pokud by tedy celé USA přešly v jednom okamžiku z dolarů na Bitcoin, zvýšila by se cena 1 satoshi na cca 20 Kč, což už by bylo nepříjemné. V takovém případě by mohly přijít ke slovu měny jako Litecoin, kterého je 4x více, případně Peercoin bez omezení maxima.

Volatilita ceny Bitcoinu

Cena Bitcoinu se momentálně mění velice rychle. Jen za poslední rok se změnila cena 1 BTC z cca 7,5 €/BTC na nedávných cca 900 €/BTC. Pokud jste tak před rokem vložili jednu průměrnou čistou českou výplatu do Bitcoinů, dnes jste si možná přebírali klíče od nového domku. A hned pár dní nato cena na největší Bitcoinové burze spadla o třetinu téměř na 600 €/BTC. S takovými penězi se samozřejmě těžce podniká, většina obchodů má tak ceny stále vázané na nějakou stabilnější měnu, většinou dolary, eura nebo juany. Cena zboží v BTC se tak mění v závislosti na kurzu. Nakonec ten samý, ale pomalejší proces lze sledovat nyní při zdražování po oslabení koruny.

Nebude to však bránit většímu rozšíření? Cena Bitcoinu se bude měnit vždy, stejně jako ceny jiných měn. Momentální výkyvy jsou však způsobeny zejména tím, že většinu BTC vlastní spekulanti, tedy lidé, kteří v Bitcoinech žádné reálné zboží kupovat neplánují a veškeré své úspory často vyměňují za jiné měny a zpět. Pokud se však Bitcoin začne používat více jako reálná měna pro placení služeb, jeho cena by se měla postupně stabilizovat.

Ilegální platidlo

V novinách se o Bitcoinu dočtete zejména v souvislosti s nelegální činností – jako když zavřeli Silk Road, nebo v souvislosti s jinými darknetovými weby. Stejně tak si však drogy můžete koupit na Václaváku za české koruny. Většina vlastníků Bitcoinu má s měnou čisté, i když spekulativní, úmysly a ve většině zemí je Bitcoin legální.

Bitcoin nikde neberou

Ano, v Lídlu Bitcoiny zatím nezaplatíte. Možná ale budete překvapeni, že s nimi nejspíš můžete platit i někde blízko vás.

Proč Bitcoin?

Lidé vlastní bitcoiny z několika důvodů:

  • Spekulanti. Zřejmě největší skupina. Cena Bitcoinu se rychle mění a je možné za krátkou dobu dosáhnout vysokých zisků. Burzy mají minimální marže v řádech desetin procent z objemu.
  • Early adopters. Kdysi dávno koupili za pakatel stovky nebo tisíce BTC s tím, že „co kdyby“, dnes jsou bohatí a bitcoiny si nechávají, aby byli ještě bohatší. Těžko říci, kolik jich je, ale o jakých se bavíme částkách ilustruje jeden známý příběh z pizzou za deset milionů dolarů.
  • Příznivci svobody. Už dříve mohli mít uložené peníze v E-goldech či Liberty Reserve. Ty bohužel byly jako centralizované služby zakázány a zavřeny. Bitcoin je logickým dalším stupněm.
  • Ilegální činnost. Lidé, obchodující s ilegálním zbožím, ulévání nelegálně získaných peněz – na rozdíl od peněz na účtu jsou Bitcoiny anonymní a i pokud najdou vaši peněženku na disku, oproti milionům v krabici ji můžete mít zašifrovanou.
  • Koncoví uživatelé. Momentálně zřejmě nepočetná skupina, která Bitcoinu věří a používá ho pro své nákupy. Pokud se má bitcoin uchytit dlouhodobě, tato skupina se bude muset zvětšit.

Bezpečnost

Bezpečnost je často propíraným, ale masivně podceňovaným aspektem používání internetových služeb. Pokud jde o bezpečnost fotek z oslavy na FB, budiž. Přinejhorším vás nevezmou do vaší příští práce. Pokud vám někdo nabourá účet v internetovém bankovnictví, účet se dá zablokovat, peníze většinou vypátrat, převody stornovat. Jakmile však přijdete o Bitcoiny, jste nahraní. Pokud zloděj neudělá nějakou velkou botu, tak ho nemáte šanci vypátrat. Pokud tedy chcete s Bitcoiny mít co do činění, musíte mít neustále na paměti, že bezpečnost je až na prvním místě a dobře si rozmyslete, komu budete věřit. V Bitcoinech se točí velké peníze a ne každý se k nim chce dostat legální cestou.

Pro představu, první větší útok byl v roce 2011 na Mt. Gox (ukradeno 2000 BTC, momentálně 45 mil. Kč). Poslední velkou krádeží, která proběhla (spíše internetovými) médii bylo zmizení čínské burzy i s bitcoiny za 4.1 mil. dolarů (přes 80 mil. Kč, v dnešních cenách BTC více než dvojnásobek). Krádeže bitcoinů proběhly i v malém českém rybníčku, o veškeré bitcoiny tak nedávno přišli uživatelé tuzemské burzy Bitcash.cz. Ukradeno bylo cca 485 BTC, v současných cenách kolem 11 mil. Kč. A co mají tyto krádeže či podvody společného? Pachatel nebyl dohledán.

I autor tohoto textu se stal obětí napadení burzy. Bitcoiny jsem měl uložené u francouzské burzy Bitcoin-Central, která byla napadena a několik stovek BTC bylo ukradeno (tedy krádež v řádu stovek tisíc až milionů Kč, můj z toho byl samozřejmě jen zlomek 🙂 ). Provozovatelé burzy naštěstí ztracené bitcoiny nahradili ze své kapsy.

Jaké z toho plyne poučení? Pokud někomu svěřujete své bitcoiny (např. burze), dvakrát si rozmyslete komu. Pokud používáte peněženku na svém PC, ujistěte se, že není systém zavirovaný, peněženku vždy zašifrujte a samozřejmě – nezapomeňte heslo a zálohujte. Jinak by se vám mohlo stát něco nepěkného.

Bitcoin alternativy

Díky úspěchu Bitcoinu se objevila řada alternativ, které doufají ve stejný úspěch, jako měl zatím Bitcoin. Většina z nich se snaží Bitcoin protocol vylepšit a vychytat slabé stránky. Jak víme z historie Internetu, málokdy byl dlouhodobě úspěšný ten první známý – vzpomeňte Altavistu nebo Napster.

Mezi nejpopulárnější alternativy momentálně patří:

  • Litecoin. Rychlejší těžba umožňuje rychlejší transakce, algoritmus byl upraven pro větší důraz na domácí těžení na grafické kartě oproti specializovaným zařízením. Momentálně asi nejpopulárnější alternativa.Cena cca 30 LTC/BTC (Kraken).
  • Namecoin.  Určený zejména pro kupování domén pod doménou .bit. Zajímavý i jako spekulace. Cena cca 135 NMC/BTC (Kraken).
  • Peercoin. Nemá limit pro těžbu, může tak dosahovat neustálé inflace. Cena cca 165 PPC/BTC (BTC-e).
  • Další menší měny, případně centralizované systémy jako Ripple (multiměnová peněženka) nebo Ven (zajímavý koncept měny bojující proti emisím CO2). Oboje se dá obchodovat na Krakenu.

Protože jsem se rozepsal více, než jsem čekal, článek jsem se rozhodl rozdělit do dvou více částí. V té následující se dozvíte, jak s bitcoinem začít a čeho se vyvarovat.

Series NavigationJak začít s Bitcoinem II – Jak bitcoiny získat? >>
.

2 odpovědi na “Jak začít s Bitcoinem I – Co je to Bitcoin?”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *