Jak jsem začal těžit bitcoiny s Red Fury

Aktualizováno 20. 2. 2014

Svých prvních pár bitcoinů jsem vyměnil v roce 2011. Zkoušel jsem je tehdy i těžit, ale na CPU už se to v té době nevyplatilo a má grafická karta byla pro těžbu příliš zastaralá. Myšlenka na získávání peněz „zdarma“ a zároveň podporu Bitcoin sítě mě však neopustila a tak jsem si v lednu 2014 koupil levný USB ASIC miner. Pro ty, kteří chtějí rychle zbohatnout a nechce se jim číst celý článek rovnou prozradím, že prostředek ke snadnému výdělku to rozhodně není. Pokud chcete na těžbě bitcoinů vydělávat, museli byste investovat desítky až stovky tisíc korun s nejistým výsledkem. Pokud chcete jistotu, běžte radši klikat na Fazole.

Koupě Bitcoin těžítka

Red Fury těžítko (miner) jsem koupil na eBayi z USA za $180 včetně dopravy, tedy cca 3700 Kč. Tajně jsem doufal, že vzhledem k velikosti zásilky celníci balíček propustí bez proclení, nicméně nestalo se tak. Zaplatil jsem tedy dalších cca 900 Kč DPH, dohromady asi 4600 Kč. Hm, za to jsem si mohl koupit slušnou novou vidlici na kolo. Miner má příkon na hraně USB specifikací, s přetaktováním jsem tak počítal se slušným příkonem cca 3 W. Podle počítadla se měl hardware do roka zaplatit, víc od toho stejně nečekám. Jiné počítadlo bohužel tvrdí, že se mi nesplatí ani třetina.

Zprovoznění

Kompilace a instalace CGmineru na Raspberry Pi proběhla bez problémů, Red Fury „Píčko“ našlo bez problémů, začal jsem těžit na Multipoolu, všechno krásné a sluníčkovaté…. prvních 30 s. Poté zhasla dioda na Red Fury. Podívám se na Raspberry, také nesvítí. Podívám se na adaptér – to samé. Po bližším ohledání se ukázalo, že adaptér zakoupený a doporučený k Raspberry má max. výstupní proud pouze 1 A. Raspberry samotné si vezme cca 400 mA, v jednom USB portu jsem měl Red Fury, který počítám, že bude na hraně povoleného odběru z USB, tedy 500 mA, ve druhém je RIPE sonda, která velký odběr mít nebude. Ve špičce se tedy 1 A nejspíš občas dosáhne či překročí.

Čekaly mě tak další investice. Aktivní USB hub iTEC[1] (450 Kč) a ventilátor (150 Kč, když už mám aktivní hub, tak si pohraju i s přetaktováním). Celkové náklady se tím zvýšily na cca 5200 Kč, to už máme cenu prodlouženého víkendu na lyžích v Alpách… Navíc jsem zjistil, že se jedná o starší verzi Red Fury s cca 2 GH/s, oproti novější s 2,6 GH/s. To mám ze snahy o ušetření při koupi.

Nastavením CGMineru se mi povedlo s aktivním chlazením dostat na poměrně stabilních cca 2.3 GH/s (podle CGmineru) se 14 % HW errors. Zkoušel jsem i pencil mod (odkaz nic moc, ale pořádný návod se mi nepodařilo najít), ale nepovedlo se mi tím dosáhnout žádného znatelného zlepšení.

Mining pool (těžící bazén?)

Odhad nalezení 25BTC bloku při těžení sám na sebe (solo mining) je cca 6 let při stávající obtížnosti – takové štěstí zase nemám, takže zapojení do mining poolu byla jasná volba. Kdysi dávno jsem zkoušel těžit na našem českém Slush’s poolu, tentokrát mě však více zaujal Multipool se svou těžbou nejvýhodnějších měn, zajímavé jsou i Eligius, který nevyžaduje registraci a GHash.IO, který je současným největším poolem s cca 40 % celkového výpočetního výkonu v Bitcoin síti.

Multipool.us

Začal jsem s Multipoolem, ale výdělky se mi zdály nízké a mnoho mých shares (částí výpočtu, které těžítko dostává) bylo odmítnutých (hodnota „R:“ v CGmineru). Multipool byl trochu v nevýhodě, protože byl první, během této doby jsem ještě optimalizoval nastavení. Výsledky jsou však natolik slabé, že se nedají ospravedlnit pár přestávkami a o pár stovek MH/s nižším výkonem. Možná na konci ještě provedu finální test znovu. Pro jistotu jsem vyzkoušel Multipool znovu – výsledky ale byly stejně slabé. Srdce geeka tak sice plesá při těžbě vždy právě té nejvýhodnější mince – ale co z toho, když těžíte třetinu očekávaných bitcoinů?

GHash.IO

Po třech dnech jsem tedy přešel na GHash a rozhodl se vyzkoušet i další dva zmíněné pooly (Slush’s a Eligius), oba po třech dnech a výsledky porovnat. GHash.IO je profesionálně vypadající a přehledný pool, z velké části přeložený do češtiny. Stylizuje se do hornické tématiky, bitcoiny tak těžíte ve směnách a nepoužíváte minery či těžítka, ale stroje. K Bitcoinu navíc automaticky těžíte i Namecoiny, Devciony a Ixcoiny, takže vyděláte o něco málo víc než při těžbě pouze BTC. Navíc se neplatí poplatky, naopak dostáváte i poplatky z transakcí. Není divu, že je pool tak populární.

Eligius

Další na řadě byl Eligius. Jeho hlavní devizou je možnost bez registrace. Prostě jako uživatelské jméno uvedete svou Bitcoin schránku. Je možnost spolu s Bitcoiny těžit i Namecoiny. Ve starém FAQ píšou, že to už nejde, v novém FAQ zase, že to jde. Pravdu má nový FAQ, v profilu (přihlášení pomocí vaší těžící adresy) si nastavíte adresu, kam chcete NameCoiny posílat. Celé to digitálně podepíšete pomocí své Bitcoin peněženky, takže máte konečně možnost tuto funkci vyzkoušet, pokud vám doposavad, stejně jako mně, byla k ničemu.

Výsledky těžby byly o něco horší, než u GHashe, ale pořád podstatně lepší, než u Multipoolu.

Slush’s pool

Slush’s pool je jeden z nejstarších, ne-li úplně nejstarší pool pro těžbu Bitcoinů. Rozhraní má poměrně jednoduché, společnou těžbu více měn neumožňuje. Výsledky byly podobné, jako u Eligia, rozdíl byl jen minimální.

Výsledky za 3 dny (tabulka bude postupně doplňována, prefix „m“ znamená „mili“, tedy jedna tisícina 😉 ):

PoolVytěženo mBTCVytěženo měny 2Vytěženo měny 3Vytěženo měny 4Přepočet na mBTCPřepočet na KčRozdíl oproti očekávání
Multipool0,4032,873 FRC9,61 mTRC638 mZET 0,61810,17-63,04 %
GHash.IO1,602,97 mNMC338 mDVC8,94 mIXC 1,6226,73-2,88 %
Eligius1,243,79 mPPC 1,2720,89-24,10 %
Slush’s1,30 1,3021,51-21,81 %
Multipool druhý pokus 0,2833,309 FRC248 mTRC316 mZET0,5749,45-65,67 %

Kurzy virtuálních měn a teoretický výnos byly určeny podle CoinWarz, cena Bitcoinu podle BTC/EUR burzy na Krakenu, cena Eura podle Google. Vše k 3. 2. 2014. V tabulce jsou pro přehlednost u všech kryptoměn jen první tři platné číslice. Hodnoty nejsou změřené zrovna přesně kvůli výpadkům a údržbě, u malých poolů je navíc problém s dobou nalezení bloku, který s nimi může hodně zamávat. Jistě ale chápete, že jsem nechtěl pomalé pooly testovat příliš dlouho.

Závěr

Mým původním cílem bylo zejména si těžbu vyzkoušet s tím, že se mi vložené prostředky vrátí. I to se ukázalo jako poměrně nereálný plán, beru tedy utracené peníze jako podporu Bitcoin sítě. Nic jiného mi ani nezbývá 🙂

Pokud chcete investovat do těžby Bitcoinů teď, buďte opatrní a připravte se na to, že riziko je velké. Rozhodně se nejedná o zaručený stroj na peníze a stroje, které se v současnosti vyplatí, stojí jednotky bitcoinů, tedy desítky tisíc Kč.

Možná se stále ještě vyplatí těžit scrypt měny na grafické kartě – spočítejte si to 🙂 Uvidíme, jak to dopadne se scrypt ASICem od Alpha Technology, který mám předobjednaný. Tentokrát pro (doufejme) reálný výdělek.

Dodatky

Nastavení CGmineru

{
"pools" : [
{
"url" : "stratum+tcp://adresa",
"user" : "jméno dělníka (workera)",
"pass" : "heslo workera"
}
],
"expiry" : "120",
"failover-only" : true,
"log" : "5",
"queue" : "1",
"scan-time" : "60",
"worktime" : true,
"kernel-path" : "/usr/local/bin",
"compact" : true,
"nfu-bits" : "54"
}

Teploty Red Fury za běhu

Pro zajímavost jsem si půjčil IR teploměr a změřil teploty ASIC těžítka během práce. Výsledky jsou následující:

  • Teplota vzduchu: 21 °C
  • Teplota středu ventilátoru: 28 °C
  • Teplota chladiče na straně konektoru: 31 °C
  • Teplota chladiče na druhé straně: 30 °C
  • Teplota čipu IC6: 41 °C
  • Teplota podezřelé součástky (cívky?) L2: 33 °C
  • Teplota v okolí odporu R15 (použitého pro pencil mod): 32 °C

Všechny teploty jsou s aktivním chlazením!

[1] Hub i-Tec slouží v pořádku, pro chlazení ale není ideální. Pokud bych chtěl chladit více zařízení, nevím, jak bych vše zapojil, aby větrák foukal na všechny. Doporučil bych taky spíše hub, který má porty směrované nahoru a vedle sebe, jako tento Trust, který se ale bohužel podle recenzí příliš zahřívá.

5 odpovědí na “Jak jsem začal těžit bitcoiny s Red Fury”

  1. ja si myslim ze se to dost vyplati když s tím začala i Alza a stovky jiných obchodů, utopie je že nejde vydělat. vydělá si server ale i klient, tot vše..

  2. totální kokotina těžit a vetší debilovyna bitcoin vždy vydělá majitel serveru ale když jsou lidé debilní tak v tom pokračujte za rok z vás udělají boháče že si nekoupíte aní braníka za 7kč

    1. Jsou tu i lidé kterí neustále vydělávají já osobně jen kolem 30 tis měsíčně protože se těžení zabývám jen okrajově ale můj kámoš dělá průměrně 200tis měsíčně , nebojte se investovat kupujte jen ty nejnovější minery a nepodceňujte chlazení je dost důležité toď vše

  3. Zdravím, zajímá mě řešení úloh/ blocks
    Mám Electrum.
    Mám i drobné Bitcoin.
    Zajímá mě a chtěl bych řešit úlohy/ blocks ,,manuálně“ nikoliv pomocí specializovaných Hw nebo software.
    Je něco takového vůbec možné.
    Představují si to tak, že budu mít peněženku, klienta a databázi on-line, kde mohu sledovat vznikající bloky, mohu na ně reagovat a zkusit je vyřešit, třeba pokus omyl…v případě ,, zdárného“ vyřešení získám odměnu.
    Můžete mi na to něco říci… je to možné ???
    Spěchá díky…

    1. Ahoj,
      jestli ti jde o manuální řešení na papíře, tak to můžeš zkusit, nicméně šance, že najdeš blok je srovnatelná… máš podobnou šanci vyhrát jackpot v Euromilionech. 3x po sobě. (opravdu, dal jsem tomu pár minut to spočítat). A i když hash po dvou dnech dopočítáš a zjistíš, že jsi trefil ten správný, tak téměř s jistotou zjistíš, že tě někdo zhruba o 47 hodin a 50 minut předběhl.
      http://www.righto.com/2014/09/mining-bitcoin-with-pencil-and-paper.html

      P. S. nejdelší doba hledání hashe byla asi dvě hoďky, když nepočítáme prvních pár.
      https://www.reddit.com/r/Bitcoin/comments/1vkp1x/what_is_the_longest_time_between_blocks_in_the/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *