Možná to taky znáte – koupili jste sluchátka, co už mají dvě ceny (opravdovou a pro manželku) a teď s nimi nechcete poslouchat hudbu na mobilu, protože to prostě zní hůř, než doma ze sluchátkového zesilovače. A přece si nebudete kazit dojem z vašich 24 bit 192 kHz nahrávek nějakým laciným DAC z Číny. Tak raději jezdíte dál autobusem se sluchátky v obalu a posloucháte, jak drbou tetky z vedlejší vesnice.
Ani mě už nebavila nízká kvalita nahrávek při poslechu z mobilu… no dobře, kecám. Realita je ta, že mé Sennheiser HD 380 Pro nejsou kompatibilní s mým BlackView mobilem a tak jsem byl nucený hledat náhradní řešení. V autě to řeším přes bluetooth, tam jsem rád, když mi rádio vůbec hraje a kvalita je druhořadá. Pro poslech v autobuse jsem ale chtěl lepší řešení, než je bluetooth přijímač z Aliexpressu.
Mezi hi-fi zvukovkami (dále také převodník, DAC) pro mobily není v ČR zrovna velký výběr a když, tak jsou velké, mají baterii a stojí majlant. Takže když jsem v lednu narazil na Indiegogo kampaň slibující miniaturní zvukovku Zorloo ZuperDAC-S za krásných $69, nemohl jsem odolat. Sice jsem si musel trochu počkat a zvukovka dorazila až na začátku června… ale to je daň za levné nákupy.
Balení
DAC dorazil v malé krabičce, kde je krátký manuál, samotný přehrávač, kapsička pro něj a tři krátké káblíky pro připojení k mobilu – USB-A (klasické USB v počítači), micro-USB-B (starší smartphony) a USB-C (nové smartphony). Samotný přehrávač má klasický micro-USB-B, takže pokud potřebujete delší kabel, není problém dokoupit – ale pozor na kvalitu, ne se všemi kabely Zorloo funguje.
Vzhled
K dispozici jsou tři barvy – stříbrná, černá a růžová, funkčnost by měly mít stejnou 🙂 Jde o podlouhlý kvádřík, jeho nejmenší strany jsou plastové a černé, zbytek je ve zvolené barvě a kovový.
Na zmíněných plastových stranách najdete konektory – micro-USB pro vstup z mobilu a na druhé straně klasický 3,5″ jack pro sluchátka, nebo jiné měniče.
Na největších stranách kvádříku jsou z jedné strany dvě tlačítka ovládající hlasitost, na druhé logo výrobce a pidi dioda modrého světla indikující zapnutí.
Celý převodník je malý, minimalisticky řešený a potěší příznivce moderního designu. Zpracování působí poměrně kvalitně. Není to špička, ale lepší průměr ano.
Použití
Lehčí to snad být nemůže. DAC jsem na jedné straně připojil k mobilu, na druhé ke sluchátkům… a za pár sekund už jsem poslouchal. Stejně tak na Windows 10. Jen pozor na použití originálního / kvalitního kabelu, s některými mi převodník nefungoval. A při dalším testování nakonec ani s některými programy…
V převodníku není žádná baterie, je napájený přímo z USB v připojeném zařízení. Po chvilce používání lehce hřeje, ale nic hrozného. U levnějších zařízení může být problém, že převodník neutáhnou, pozor na to.
Zvuk
Podle webu umí převodník dekódovat až do 192 kHz / 24 bit nahrávek. Po pravdě, pokud bych měl sluchátka, kde je poznat rozdíl mezi 192/24 a CD kvalitou, tak bych nekupoval převodník za patnáct set, ale podstatně dráž.
Zvuk jsem otestoval na Sony J5 (bez zvukovky) a Blackview (se zvukovkou). Rozdíl ve zvuku je na mých Senhajzrech znát, ale nedovedu ho popsat, ani určit, který se mi líbil víc 🙂
Pokud chcete znát rozdíl ve zvuku od lidí, kteří rozdíl poznají (nebo si to alespoň myslí), mrkněte na anglické recenze.
Kompatibilita
Zorloo je kompatibilní se všemi běžnými operačními systémy – na mobilu Android (od verze 5) a iOS, na desktopu Windows, Linux i Mac. Sám jsem ho zkoušel s Androidem 7.0 a na Windows 10, oboje bez problémů.
Při podrobnějším testování se však problémy objevily. Na Samsungu J5 byl při použití zvukovky zvuk zpomalený (jak v nativním přehrávači v prohlížeči souborů, tak ve Foobaru, jiný SW by ale fungovat mohl) a na Blackview zvukovka zlobila při použití PowerAmpu, bylo nutné jít do pokročilého nastavení a osolit buffery i prioritu na max. Pro troubleshooting mi pomohla tato stránka přehrávače USB Audio Player Pro, kde navíc můžete v tabulce načerpat inspiraci pro alternativy Zorloo.
Mám ho koupit?
První věc – sluchátka/reproduktory mají na zvuk řádově větší vliv, než převodník, pokud tedy nemáte sluchadla alespoň za jednotky tisíc / reprosoustavu kolem 10k a výše, raději zainvestujte do nich. A ne, Koss Porta Pro nejsou Ta Jediná Sluchátka, Co Kdy Budete Potřebovat. Rok 1984 je už nějaký ten pátek za námi.
Kdy je pro vás Zorloo dobrý nápad:
- Máte telefon s idiotským sluchátkovým konektorem, jako já.
- Váš telefon / základní deska neumí přehrávat hudbu, ale zároveň má podporovaný operační systém (spíše teoretická varianta).
- Máte opravdu levný telefon / základní desku a zvuk z stojí za vyl… prostě za nic. A jste si jistí, že to není sluchátky. A zároveň si myslíte, že zvukovku USB konektor zvládne napájet.
- Máte sluchátka střední třídy (viz také výše) a už dlouho jste si nekoupili pěknou hračku.
Pokud máte drahá sluchátka / repro (což asi nemáte, protože jinak si nebudete číst recenzi o DAC za patnáct stovek), tak si budete chtít koupit něco dražšího.
Pokud máte levná sluchátka, nebo předražená shitózní (nápověda: už jsem o nich v tomto textu psal), radši pár stovek přihoďte a kupte si lepší sluchátka. Kolem 2000 Kč dneska seženete velice slušné špunty.