Pro své mapy pro Garmin používám už ořezané státy od Geofabriku, je to jednodušší. Ale pro další projekty potřebuju občas vyříznout z exportu Openstreetmap dat nějaký jiný polygon. V průběhu experimentů s různými aplikacemi jsem zjistil, že to trvá různým nástrojům různě dlouho a to i několikanásobně. Tak jsem si řekl, že je srovnám a že by se to třeba mohlo hodit i někomu jinému.
Pokračovat ve čtení „Srovnání rychlosti programů pro ořezání Openstreetmap dat podle polygonu“Nejvzdálenější místo od moře v Česku
Jaké místo v Česku je nejblíže k moři? To zjistíte snadno, i Mapy.cz udávají 283 km vzdušnou čarou ze Šluknovského výběžku do Štětínského zálivu. Jaké je místo na Zemi, které je nejvzdálenější od moře? To lze také najít snadno, dokonce na Wikipedii. 2510 km od Obského zálivu, na severozápadě Číny. Pěknou mapku najdete tady. Ale jaký bod je nejvzdálenější od moře v rámci Česka? Odpověď na tuto otázku mi Internet nevrátil a tak nastal čas pro experiment.
Pokračovat ve čtení „Nejvzdálenější místo od moře v Česku“Nejbližší vyšší hory
Už nějakou dobu jsem měl v hlavě myšlenku na vytvoření aplikace, která by mi ukázala „nejvyšší bližší“ hory. Tedy vrcholy, které jsou z určitého místa podle vzdálenosti postupně vyšší a vyšší, až dojdeme na Sněžku (nebo Elbrus, Mount Everest, záleží na nastavení). V minulých dnech jsem měl trochu času, tak jsem využil příležitosti, doučil se Javu FX a vytvořil jednoduchou aplikaci.
Pokračovat ve čtení „Nejbližší vyšší hory“Plutus – je libo 3 % zpět z karty?
Aktualizováno 20. 12. 2022
Crypto.com osekává a osekává odměny. Po snížení cashbacku přichází na řadu i konec Netflixu a Spotify zdarma. Nastal tak čas začít se poohlížet i jinde. Pro projití mnoha článků se srovnáním různých karet, které jdou dobíjet pomocí kryptoměn, jsem se rozhodl vyzkoušet Plutus.
Pokračovat ve čtení „Plutus – je libo 3 % zpět z karty?“Hledání nejlepšího DEM – srovnání SRTM, ASTER a ALOS
Jak možná víte, renderuju pravidelně (nejen) turistické mapy pro Garmin. A protože turisté potřebují vrstevnice a v Openstreetmaps žádné uložené nejsou, musím používat vrstevnice třetích stran, v mém případě jde o SRTM data, které stahuju a konvertuju do Openstreetmap formátu pomocí SRTM2OSM. Nevýhodou je, že některá místa obsahují artefakty a oblasti jižněji od 54 °S a severněji od 60 °N nejsou pokryté vůbec. Ve článku o alternativním modelu ASTER z roku 2010 si sice první verze ASTER moc chvály nevysloužila, ale zaujaly mě vytvořené 3D modely. Řekl jsem si, že zkusím udělat něco podobného a porovnat kvalitu aktuálních verzí jednotlivých modelů pomocí 3D renderů.
Pokračovat ve čtení „Hledání nejlepšího DEM – srovnání SRTM, ASTER a ALOS“Jak pomoci najít lék na koronavirus
Časy jsou momentálně lehce zběsilé. Kvůli novému koronaviru SARS-CoV-2 způsobujícímu nemoc COVID-19 umírají lidé po tisících denně. A Češi se k tomu postavili různě. Jedna skupina nic neřeší a dál si bere v Kauflandu rohlíky holýma rukama bez roušky, jiné lidi jsme mezi námi od ledna neviděli, protože nakoupili zásoby fazolí na půl roku a zabarikádovali se v podzemním bunkru na zahradě.
Pokud jste už ušili roušky pro celou vesnici a všem důchodcům v ulici jste donesli nákup, možná přemýšlíte, jak dále pomoci proti šíření viru. Jedna z těch jednodušších věcí je pomoci zkoumat lék proti němu.
Pokračovat ve čtení „Jak pomoci najít lék na koronavirus“Srovnání rychlosti Wi-Fi routerů Asus RT-AC1200 a Ubiquiti airCube AC
Postarší Asus RT-AC1200 jsem vyměnil za novější Ubiquiti airCube AC hlavně z důvodu bezpečnosti (starší Asus už neměl více než rok aktualizovaný firmware). Vzhledem k dobrým ohlasům na rychlost a pokrytí (na to, že jde jen o malou kostku) nového člena rodiny jsem se rozhodl změřit, o kolik bude vzduchokostka rychlejší. Při čtení mějte prosím na paměti, že Asus je o cca dva roky starší a aktuálně o polovinu levnější model. Nemá jít o srovnání konkurentů, spíše o zjištění, jestli se vyplatí si připlatit (TL;DR: vyplatí).
Pokračovat ve čtení „Srovnání rychlosti Wi-Fi routerů Asus RT-AC1200 a Ubiquiti airCube AC“Jak koupit bitcoiny v češtině
Aktualizováno 29. 7. 2021
O Bitcoinu už jste určitě slyšeli. Nejstarší z kryptoměn, která sice není tak technologicky vyspělá, jako některé novější, ale stále se drží na špici popularity, vždyť celková hodnota všech bitcoinů je téměř desetkrát vyšší, než hodnota druhého v pořadí – Etherea a dosahuje zhruba hodnoty peněžní zásoby ČR. Patří tak stále k nejoblíbenějším měnám jak pro ty, kteří v něm hledají novou světovou měnu, tak těm, kteří chtějí vydělat na rychlých změnách kurzu, nebo prostě jen uložit část peněz na horší časy. Tento článek by měl nastínit pár základních možností, jak Bitcoiny koupit, pokud se nacházíte v ČR – a ani nemusíte vládnout angličtinou.
Pokračovat ve čtení „Jak koupit bitcoiny v češtině“.Nano – téměř ideální kryptoměna
Aktualizováno 15. 10. 2018
Jak jsem popsal v jednom starším článku před pěti lety, Bitcoin je měna, která může, ale taky nemusí změnit svět. Cena od té doby vzrostla zhruba 6x, takže jako dlouhodobá investice super, ale i když byl ve své době Bitcoin revoluční a stále jde o zdaleka nejsilnější kryptoměnu, jsou tu dnes lepší náhrady.
Domácí turistické mapy z OpenTopoMaps
Aktualizováno 5. 10. 2019
Možná už jste to taky někdy řešili – jdete na delší trek, v ČR se prakticky nedají sehnat turistické mapy daného místa a nejste si jistí, jestli mapu seženete na místě. Různé mapové servery sice nabízejí tisk mapy, ale můžete vytisknout jen aktuální obrazovku. To bývá dost málo, pokud jdete na víc než jeden den. Způsobů, jak vytisknout velkou mapu na domácí tiskárně je více, ale věnovat se budeme tomu, když potřebujete velkou turistickou mapu v zahraničí. Chceme tedy mapu s vrstevnicemi a zakreslenými lesními, polními a jinými cestami a pěšinami na několik stran A4, které poté slepíme.