Nano – téměř ideální kryptoměna

Aktualizováno 15. 10. 2018

Jak jsem popsal v jednom starším článku před pěti lety, Bitcoin je měna, která může, ale taky nemusí změnit svět. Cena od té doby vzrostla zhruba 6x, takže jako dlouhodobá investice super, ale i když byl ve své době Bitcoin revoluční a stále jde o zdaleka nejsilnější kryptoměnu, jsou tu dnes lepší náhrady.

O Nxt jsem už psal, více než jako nástupce Bitcoinu se chtěl prosadit jako konkurent Etherea pro chytré transakce, bohužel se nezadařilo ani jemu, ani jeho nástupci Ardoru (i když to byla investice s nejvyšším ziskem, jakou jsem kdy učinil). Dnes bych ale chtěl představit jinou měnu, která také neplní novinové titulky, ale pozornost si určitě zaslouží. Je jí kryptoměna Nano.

Proč ne Bitcoin?

Možná se ptáte, proč nepoužívat prostě Bitcoin, který je takovým zlatým standardem mezi kryptoměnami?

Bitcoin jsem dříve používal pro placení v místech, kde ho přijímají, pak ale přišly problémy se škálovatelností a místo desítek haléřů najednou transakce stála stovky Kč. Převést kolegovi 10 Kč, které jsem mu půjčil na kafe se rázem stalo zoufale neefektivní. Přestože poplatky sítě už jsou opět na rozumné úrovni a nová Lightning Network slibuje odlehčení Bitcoin sítě, nemůžu se zbavit dojmu, že je to jen nastavovaná kaše a další krizi jen oddaluje. Z dalších negativ Bitcoinu bych uvedl:

  • Těžba. Spousta elektřiny se spotřebuje na těžbu Bitcoinu, což jsou peníze v podstatě vyhozené oknem. Těžba je koncentrovaná mezi několik těžařských poolů, i když je to už lepší, než to bylo. Připomínám, že pokud by měl nějaký pool přes 50 %, může manipulovat transakcemi, podvádět v tom, kdo komu kolik zaplatil a v podstatě celý protokol zničit. Těžaře Bitcoin potřebuje, ale u jiných měn to jde i jinak.
  • Doba potvrzení. U Bitcoinu je transakce v síti známá poměrně rychle, ale doba do potvrzení bloku v blockchainu je deset minut. Pro větší transakce je většinou vyžadováno několik bloků potvrzení, což je pro nákupy v kamenných obchodech nepraktické. Pro menší transakce se tak na potvrzení často nečeká, ale prodejce tím riskuje, že pokud se transakce do bloku nedostane, o peníze přijde.

Proč Nano ano?

O Bitcoinu se v mainstreamových médiích mluví až poslední roky, ale existuje už od roku 2009 (já své první bitcoiny koupil v roce 2011, kéž bych je podržel dodnes…). Od doby jeho vzniku vznikly stovky, možná tisíce dalších kryptoměn. Zpočátku spíše klony, postupně se ale začaly vynořovat i další měny, které řešily neduhy Bitcoinu více do hloubky. Ale toto není článek o historii kryptoměn, pojďme tedy popsat, co konkrétně řeší Nano:

  • Nulové poplatky za převod. Ano, ne nízké, ale nulové. Pošlete 1,234 nano, zaplatíte 1,234 nano, příjemce dostane 1,234 nano.
  • Prakticky bez těžby. V podstatě žádná elektřina vyhozená oknem, žádné pooly. Díky použití „block lattice„, kdy má každá peněženka svůj vlastní blockchain, který se synchronizuje mezi jednotlivými plnými nody („full node“, počítač, kde běží Nano software a který má stažený celý blockchain). A proč píšu „prakticky“ a „v podstatě“? Nějaká elektřina navíc se spálí při odesílání transakce, proof of work je zaveden kvůli zamezení spamu (nulové poplatky), ale i váš mobil to nejspíš zvládne dříve, než za sekundu.
  • Neuvěřitelně rychlé. Pošlete peníze a za pár sekund je máte na druhém účtu. Žádné čekání na vytěžené bloky. Viz třeba toto video.

Pokud máte pocit, že jsem z Nano nadšený, máte pravdu. Je totiž tím, čím chtěl Bitcoin být, ale povedlo se mu to jen napůl. Měnou, která má šanci být používaná na běžné transakce, měnou, která je použitelná jak pro koupi rohlíku, tak pro koupi domu. Měnou, která je optimalizovaná pro rychlost a prakticky nulové transakční náklady.

Proč Nano ne?

Pokud se v kryptoměnách alespoň trochu vyznáte, nejspíš vás hned napadla následující otázka – když neexistuje těžba, jaká je motivace pro běh full node, když z toho nic není? Smrdí to centralizací.

Je to tak. Finanční motivace pro full node není a je to validní argument proti (toto měl třeba podle mě Nxt/Ardor vyřešné lépe s Proof of Stake, ale co už…). Důvody tu však jsou, i když slabší:

  • Dobrovolný běh Nano nodu. Existuje spousta lidí, kterým je myšlenka Nano sympatická a tak spustili Nano node dobrovolně, bez odměny. Jako třeba a aktuálně 54 dalších.
  • Firmy, které budou chtít Nano používat, mohou chtít mít svůj vlastní node, obzvláště, pokud budou mít na účtech více peněz. Nody totiž o transakcích hlasují a čím více peněženek má daný node jako „reprezentanta“, tím větší volební síla… ale to už odbíhám, detaily si můžete přečíst na GitHubu.
  • Pokud si stáhnete full klienta, po dobu, kdy je otevřený, funguje jako full node.

Chci to vyzkoušet!

Není problém. Stáhněte si peněženku pro počítač, mobil, nebo použijte webovou, kupte si nějaké Nano (největší směnárna je aktuálně Binance) a budu rád, kdy jako svého reprezentanta (representative) nastavíte můj node (xrb_1nx8kh7ajp4ydxiye6bgfmyop37pdh7k54z5g3ajm7kooqhqsaszu9qb6mdh).

Pokud něco prodáváte či nabízíte, mrkněte na BrainBlocks, který vám umožní jednoduše Nano přijímat (za jiné peníze už si Nano případně musíte vyměnit sami). Hodit se vám může i integrovaná kalkulačka.

Pokud byste chtěli nějaké drobné do začátku bez nutnosti je nakupovat, můžete si něco málo nechat poslat zdarma z Nano Faucet.

Nano, nebo RaiBlocks

Pokud jste se začetli do některých z předchozích odkazů, možná jste narazili na jméno RaiBlocks, nebo Rai Blocks. Jedná se o stejnou měnu, jen byla přejmenovaná na lépe zapamatovatelné Nano.

Závěr

Jestli Nano koupíte, nebo ne, je samozřejmě jen a jen na vás. Podle mého názoru jde v porovnání s Bitcoinem o pokročilejší technologii, které k úspěchu chybí v podstatě jen marketing. Nějaké investice v Nano samozřejmě mám a věřím, že se mi vrátí několikanásobně, ale budu rád, když ho budu moci použít i k běžnému placení. Čím dříve, tím lépe.

Pokud byste chtěli další argumenty proč jde o super technologii a umíte anglicky, mrkněte třeba sem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *