Nxt – nástupce Bitcoinu?

Aktualizováno 18. 2. 2014

Pokud se trochu zajímáte o kryptoměny, možná už jste si jí všimli. Ať už z reklamy na Facebooku, nebo jste ji neočekávanou zahlédli na 5. místě v žebříčku kryptoměn. Je to kryptoměna Nxt (čteno „next“, znamenající „další“). Snaží se řešit některé z nevýhod Bitcoinu a nabídnout v záplavě jeho klonů měnu, kterou budete chtít používat.

Bitcoin a jeho klony

Měn založených na Bitcoinu je spousty. O nejznámnějším Litecoinu jste už asi slyšeli, mezi jeho výhody patří například vysoká obtížnost vytvoření ASIC těžaře (miner), která má za cíl vrátit těžbu do rukou domácích uživatelů. Což slibuje zvrátit Alpha Technology, ale to teď není důležité. Šestý v pořadí Dogecoin se snaží být cool a mít rychlé transakce, čtvrtý Peercoin nabízí hybridní Proof-Of-Work/Proof-Of-Stake algoritmus. Dalších klonů a .*coinů je ale spousty. Vytvořit svůj vlastní si můžete s trochu programátorských znalostí i vy (ocenili byste <0174coin?).

Dvě největší bolesti Bitcoinu a jeho klonů jsou podle mého názoru Proof-Of-Work algoritmus a velikost blockchainu.

Proof-Of-Work je jeden ze základních principů fungování Bitcoinu. Zjednodušeně: počítače (v dnešní době spíše specializovaný ASIC hardware) počítají složité matematické úlohy, na základě kterých je možné vytvářet nové bloky transakcí. Za to dostanou jednou za čas odměnu ve formě nově vytvořených bitcoinů. Je tak nutné spotřebovávat energii na provoz systému, která by byla schopná napájet slušně velké město. A to je samozřejmě tak trochu škoda.

Velikost blockchainu („řetězu bloků“) je druhou bolestí. Blockchain je seznam všech transakcí, které se kdy v bitcoinové síti udály. Je to potřeba (i když by šel zřejmě najít lepší algoritmus), neboť síla měny je právě v její centralizaci. Nikdo tak nemůže Bitcoin jednoduše „vypnout“, veškeré informace jsou uloženy na počítačích po celém světě. Problém je, že momentálně tento seznam zabírá asi 13,5 GB. Pokud máte na disku místa dost, proč ne? Ale pokud nainstalujete oficiální Bitcoin peněženku, musíte čekat, než se tato data stáhnou. A to může trvat i několik dní, během kterých vás nadšení do kryptoměn může také rychle přejít.

Pro Bitcoin je řešením stažení některé z peněženek, která nestahuje celý blockchain. V síti však samozřejmě musí zůstat dostatek zařízení s kompletním blockchainem, aby protokol mohl fungovat.

Nxt

Měna Nxt je mladá, oznámená byla v září 2013. Přesto se dostala na pátou příčku v tržní kapitalizaci. Jde o měnu napsanou „z čisté vody“, která se snaží problémům Bitcoinu vyhnout a nabídnout lepší alternativu. Já jsem přesvědčen, že tou lepší alternativou opravdu je, i když bez chyb také není:

Výhody

  • Proof-Of-Stake potvrzování transakcí. Stejně jako v Bitcoinu, i v Nxt se používá odměna pro zařízení, která potvrzují transakce. Nesoutěží se však o co nejvyšší výkon, ale o co největší zůstatek na účtu. V praxi to vypadá tak, že necháte na počítači puštěného klienta s nenulovým zůstatkem na účtu. Zhruba každou minutu se vygeneruje nový blok a vy máte šanci získat poplatky za všechny transakce, které v tomto bloku proběhnou. Pokud máte větší zůstatek, máte větší šanci, s menším zůstatkem menší. Minimální cena jedné transakce je momentálně stanovena na 1 Nxt, což je cca 1,50 Kč. V jednom bloku jsou v době psaní článku potvrzované jednotky transakcí, v praxi můžete se zůstatkem v hodnotě 10 000 Kč očekávat příjem asi 5 Kč za dva měsíce. Zhodnocení 0,3 % p.a. vám asi nabídne i vaše banka na běžném účtu, takže momentálně je to spíše pro fanoušky, kteří chtějí měnu podpořit. Do budoucna to ale při zvýšení počtu transakcí a ceny Nxt může být zajímavější.
  • Vaše heslo je vaše peněženka. Neexistuje žádný soubor, který byste museli mít u sebe. Na základě hesla se generuje vaše číslo účtu a pokud znáte heslo, můžete si svou „peněženku“ otevřít odkudkoliv. Viz také nevýhody.
  • Aplikace běží jako webový server, je tak možné se k peněžence připojovat vzdáleně, navíc prostředí je podle mě pěknější 🙂
  • Na rozdíl od Peercoinu nemusíte čekat tři měsíce, než začnete těžit (stačí den) a váš zůstatek není při těžbě blokovaný.
  • Rychlé transakce v řádu minut. Uvidíme, jak to bude vypadat v případě rozšíření.

Nevýhody

  • Heslo je vaše peněženka. Viz také Výhody. Pokud si zvolíte slabé (krátké, jednoduché) heslo, může ho někdo uhodnout. Poté nepotřebuje žádný soubor s peněženkou, váš účet vám může vykrást z druhé strany zeměkoule. Heslo tak musíte zvolit dostatečně složité a dlouhé, prostě takové, na jaké nikdo na celé planetě nikdy nepřijde.
  • Zůstává problém s velikostí blockchainu (momentálně má však 18 MB, takže žádný velký problém).
  • Je předtěžený (premined). To je nutné už z principu, autoři si však nechávají z pochopitelných důvodů velkou část Nxt pro sebe, z pochopitelných důvodů. Podle mě to není velký problém, ale podle některých to není fér. Podobným problémem trpí i konkurenční Ripple.

V plánu je pro Nxt i mnoho dalších funkcí, jako je distribuovaná burza (stále věříte Mt. Goxu?), obchodování jakýchkoliv jiných komodit, DNS systém, barevné mince…

Investovat, či neinvestovat?

Kryptoměny jsou riziková investice. Kryptoměna jako Nxt, která není na světě ani rok, je rizková minimálně dvojnásob. Pokud ale máte peníze, které můžete postrádat, zkusil bych to. Já do toho s pár tisícovkami šel, jak pro podoru nové technologie, tak pro možnost výdělku.

Pokud byste rádi podobnou měnu, ale s delší historií, mrkněte i na zmíněný Ripple. Od doby, co je open source, získal podstatně na kredibilitě.

Po založení peněženky si nezapomeňte nechat poslat pár Nxt zdarma. Dokud však neodešlete svou první platbu, není příliš silně šifrovaná. Doporučuji tak poslat 1 NXT mně 🙂 na účet 1672423744328600043, případně někam, kde na tom i vyděláte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *