Dlouho jsem hledal hru, která by byla zábavná a zároveň se dala dlouhodobě hrát jen občas – když mám zrovna chvíli čas nebo chuť. Hra to měla být v prohlížeči, abych k ní mohl přistupovat odkudkoliv, grafika není důležitá, hlavní jsou herní principy a dostatek možností – aby mi hraní chvíli vydrželo. Nějakou dobu jsem hrál Urban Dead, která většinu požadavků splňuje, ale obsahuje příliš málo možností a po pár měsících mě přestala bavit. Pak jsem objevil Empire Universe 3.
Hned na úvod bych rád upozornil, že hra je jen v několika jazycích a čeština mezi nimi není. Hrát tak můžete v angličtině, francouzštině, portugalštině, španělštině a holandštině. Obrázky budou z anglické verze.
Herní principy
Na začátku si vyberete svou rasu (na výběr je jich celých devět), nastavíte jména a vlastnosti (hra má RPG prvky), domovskou planetu v solárním systému, který vám hra vybrala a můžete začít hrát.
Mnoho komplexních her na začátku hráče odradí právě svojí komplexností. Empire Universe na to jde trochu jinak. Nejprve nemáte tolik možností (položky v menu jsou neaktivní) a tyto vám přibývají až s postavením příslušných budov. Flotily logicky nemůžete spravovat dokud nemáte továrnu na lodě a zprávy posílat, dokud nemáte komunikační centrum (!).
Na začátku tak nemáte prakticky nic a musíte postupně vyzkoumat příslušné technologie (například jak vyrobit kosmickou loď), postavit příslušné budovy a postupně je vylepšovat, abyste mohli stavět lepší a lepší technologie. Do toho neustále těžit suroviny, abyste na to měli (je jich osm + kredity + jedna speciální). Suroviny se těží automaticky, je ale potřeba přistavovat neustále rafinerie. Rychlost výzkumu závisí na trénovanosti vašich vědců a úrovni výzkumného centra (na vyšší úrovni může pracovat více vědců zároveň). Hra ubíhá poměrně pomalu, první měsíc budete rádi, že jste postavili pár lodí – na nějaký větší boj zatím můžete zapomenout.
Některé stavby či výzkum mohou trvat jen pár desítek minut, jiné i týdny. Oceníte tak možnost řadit instrukce do fronty, kterou máte neustále ve spodní části obrazovky. Toto je podle mého názoru největší přednost celé hry – stačí se tak (alespoň ze začátku) přihlásit jednou za den, nastavit stavění, výzkum atd. a dál už se nestarat.
Nápověda a ochrana začátečníků
Empire Universe má jen velice stručný tutoriál. Pokud potřebujete více informací, můžete se podívat do nápovědy, nebo se zeptat na integrovaném chatu, případně na fóru. Doporučený start pro začátečníky (co postavit a vyzkoumat) je shrnut zde.
Hra obsahuje také začátečnickou ochranu – aby vás někdo nezmasil ještě než vůbec začnete hrát. Prvních 30 dní nemůžete na nikoho útočit (na což stejně nejspíš nebudete mít vybavení), ani nemůže nikdo útočit na vás (za což budete rádi). Po těchto třiceti dnech nemůžete bojovat s nikým, kdo má méně než 4x méně, nebo více než 4x více zkušeností než vy. Toto pravidlo platí jen do určitého počtu zkušeností, poté si útočíte na koho chcete (samozřejmě kromě těch, kteří mají méně než tento limit).
Grafika
Hra je pěkně zpracovaná, s přehlednými obrazovkami, které jsou rozumně členěné – nedělalo mi problém si na ně zvyknout. Samotné grafiky až tolik není – za zmínku stojí pohled na vaši základnu na planetě (na každé můžete mít jen jednu), pohled na oběžnou dráhu vaší planety (kde uvidíte svou planetu a lodě na oběžné dráze) a mapu vaší sluneční soustavy, která je ve 3D a můžete s ní otáčet a zoomovat. Třetí mapou je pak mapa vám známého vesmíru, která už tak krásná není – každý segment je reprezentovaný jen barevným čtverečkem.
Zbytek hry je nabitý spíše informativním textem než obrázky, setkáte se však s portréty vašich velitelů, vědců a lodí.
Sociální interakce
Pokud toužíte po komunikaci s ostatními hráči, hra nabízí několik tradičních možností.
Chat je ve hře neustále viditelný a nabízí komunikaci s ostatními hráči. Pokud chcete napsat někomu konkrétnímu, můžete mu napsat zprávu (jakmile postavíte komunikační centrum).
Abyste nebyli ve hře sami, je možnost se přidat do impéria, nebo nějaké založit. Jedná se obdobu klasických aliancí známých z jiných her.
Placený obsah
Naprostá většina hry je zdarma. Je však možné si za reálné peníze koupit speciální surovinu – Ikolium. Za ni můžete urychlovat výzkum a stavbu a navíc dostanete přístup k některým statistikám navíc. Hra se však dá pohodlně hrát i bez něj.
Závěr
Hru znám teprve pár měsíců a z něj jsem byl dva týdny na dovolené 🙂 Z toho, co jsem zatím viděl, mi však přijde hra jako zábava na mnoho měsíců až let – pokud jste trpěliví a nemáte čas strávit u hry několik hodin denně.
Není to rozhodně hra pro ty, co chtějí rychlou akci. Zaujme spíše ty, které baví po malých krůčcích vytvářet své impérium. Těm hra nabídne v pokročilejších fázích mnoho zajímavých herních principů.