Souboj navigací: MapFactor vs. Be-On-Road

Když jsem zhruba před rokem srovnával offline navigace pro mobil zdarma, vyhrál to u mě MapFactor Navigator pro své možnosti nastavení a slušné schopnosti navigace. Nedávno jsem však zkušebně nainstaloval Be-On-Road a není to vůbec špatné. Rozhodl jsem se tak obě aplikace české provenience podrobit novému srovnání.

Veškeré testy byly prováděny na Huawei Honor 3 s Androidem 4.2.2 s EmotionUI 1.6 v offline módu (vypnutá WiFi, datové přenosy). Snímky obrazovky mohou být z pozdější doby, kdy už byla WiFi/data zapnutá.

Subjektivní srovnání

Uživatelské prostředí – vzhled

Pokud bych měl hodnotit oba produkty hned po zapnutí, zvítězil by na plné čáře Navigator. Ne že by bylo uživatelské prostředí nějak úžasné oproti jiným aplikacím na trhu – jen to v Be-On-Road je hrozné. Modré, špatně čitelné dialogy na bílém pozadí jako by vypadly z časů aplikací pro DOS. Vzhled se dá změnit a stáhnout nové skiny, ale o prvním dojmu v Be-On-Road asi neslyšeli.

Vítěz: Navigator

Uživatelské prostředí – intuitivnost a praktičnost

Zde má u mě trochu výhodu Navigator, neboť jsem s ním procestoval už několik tisíc km. Nicméně pokud zapomenu na to, že už vím, kde v něm co kde hledat, o prsa asijské gymnastky vítězí Be-On-Road. V Navigatoru se osypete, jakmile budete chtít vyhledat složitější trasu např. se zadaným startem jinde, než se nalézáte. V Be-On-Road vás zase trochu zmate, že se mapy nestahují a neaktualizují z přehledu map, ale ze speciální sekce. Počáteční odpor ale podle mého názoru klade o trochu menší.

Vítěz: Be-On-Road

Ovládání za jízdy

Ano, já vím, v obou navigacích slíbíte, že nikdy, prostě za žádných okolností na displej za jízdy sahat nebudete, ať se do země propadnete… ale stejně to uděláte. A poté – se vám tak podle mě bude činit lépe v Navigatoru.

Chápu sice, že chtěli v Be-On-Road na displeji nechat co nejvíce místa pro samotnou mapu, pro zobrazení menu však musíte trefit malý nápis MENU v pravém dolním rohu. V Navigatoru statčí sticknout tlačítku pro menu na telefonu, které obvykle umíte najít po hmatu bez dívání se na displej. Ke cti Be-On-Road naopak slouží hned dvě zkratky v hlavním menu – Domů a Práce. V Navigatoru musíte nejdřív klepnout na Oblíbené (které jsou jinak v Be-On-Road až v podmenu POI a navíc hrozně nešikovně.

Trochu víc mi vadí možnosti rychlého náhledu trasy. V Navigatoru lze ikonkou v pravém dolním rohu (větší než MENU Be-On-Road, i když pořád se za jízdy netrefuje nelépe ) přepínat mezi klasickou 2D mapou, navigační 3D mapou, manuálním pohybem (mapa se přestane pohybovat podle auta, jinak celkem zbytečné, neboť stejného dosáhnete posunutím mapy z jiného módu) a pohledem na celý zbytek trasy. V Be-On-Road je podobná ikonka, nicméně přepíná jen mezi automatickým a manuálním posuvem mapy… a přijde mi tak naprosto zbytečná, protože stejného efektu opět dosáhnete posunem mapy prstem.

Be-On-Road má poměrně dobře vyřešené nastavení zobrazení po kliknutí na ozubená kola na mapě… ale ikonky jsou pořád zoufale malé pro ovládání za jízdy, pokud zrovna nejedete po silnici bez jakýchkoliv nerovností, kterou v ČR hned tak nenajdete.

Na vše ostatní jako vyhledávání POI (Points Of Interest, body zájmu) nebo adresy budete nejspíš chtít zastavit, výsledek této sekce tak je:

Vítěz: Navigator

Hlasová navigace

U Navigatoru mi někdy přišlo, že hlásí každou hloupou zatáčku s odbočkou (i když oproti věčnému „GPS signál ztracen“/“GPS signál obnoven“ v norských tunelech to nic není, tam mi to už opravdu lezlo na nervy), u Be-On-Road jsem ale zjistil, že, abych parafrázoval známé přísloví, někdy je víc opravdu víc. Ono to věčné „držte se vlevo/vpravo“ není občas úplně od věci, když na složité křižovatce vedou oba pruhy vlastně rovně, ale každý jinam a vy zrovna opravdu nemáte čas studovat mapu a křižovatku u královopolského tunelu v Brně ještě moc neznáte.

Obě navigace používají v základním nastavení příjemný a dobře srozumitelný ženský hlas.

Vítěz: Navigator

Routování

Schopnost routování aneb hledání cesty je po kvalitě map tou asi nejdůležitější vlastností jakékoliv navigace. Pokud jste už někdy zbytečně sjížděli z dálnice, abyste na ni o kilometr dál zase najeli kvůli ušetření 200 m, nebo jste strávili 20 minut ve městě na semaforech místo použití obchvatu, víte, o čem mluvím.

Vyzkoušel jsem proto routování na třech trasách, které znám a za každou vyhlásím vítěze:

Nové Město pod Smrkem – Liberec, Dr. Milady Horákové

Be-On-Road vede přes Frýdlant a Chrastavu, poměrně nesmyslná trasa. Udávané hodnoty 41 km, 34 min (čas by byl v realitě podstatně vyšší, Be-On-Road ale podstřeluje snad vždy).

Navigator vede přes Ludvíkov pod Smrkem, Raspenavu a Oldřichov v Hájích, poté obchvatem kolem Liberce. Poměrně dobrá trasa, i když začátek se dá i rychleji. Udávané hodnoty 32 km, 32 min (čas je s dodržováním předpisů nereálný, ale na druhou stranu máte možnost si nastavit rychlosti nižší). Důvodem je hlavně absence polygonu obce podél Raspenavy v mapách.

Vítěz: Navigator

Liberec – Brno po dálnici

Pouze pro tento test jsem povolil zpoplatněné úseky, které mám jinak vypnuté. Navigator občas trpí na nepříjemné sjíždění a najíždění na dálnici a Be-On-Road mi taky párkrát někde cestu nepříjemně „zkrátil“, tak jsem je chtěl prověřit.

Be-On-Road vede prakticky bez ztráty kytičky, přes Jižní spojku na D1, žádné nečekané sjezdy jsem neobjevil, jen mě vedla v Liberci z povrchové silnice do tunelu, který vede pod ní, což, jak jsem zjistil, byla chyba v Openstreetmap, kterou jsem opravil. 305 km, 2:47.

Navigator vede stejně jako Be-On-Road, včetně odbočky do tunelu – všechny zbylé problémy na této trase už jsou v mapě zřejmě vychytané. 305 km, 3:06.

Vítěz: nikdo (i když Navigator o něco lépe odhaduje čas)

Brno – Mendlovo náměstí – Medlánky

Navigator vede kolem Úvozu přes Konečného náměstí a Veveří po Hradecké a korektně kolem vozovny Medlánky. Kolem kruhového objezdu vede správně po mostě. 7,6 km, 7 minut.

A Be-On-Road vede… stejně. Jen hlásí 8,6 km a 10 minut – na Mendlově náměstí si totiž vybrala jiný bod a tak trasu protáhla kolem výstaviště. To je ale jen otázka náhody, výsledek tedy je:

Vítěz: nikdo

Mapa – vzhled a přehlednost

Přehlednost mapy je poměrně důležitým aspektem, když se potřebujete rychle zorientovat. Obě navigace nabízejí 3D mapu s možností vypnutí. Navigator sice zobrazuje více detailů při menším příblížení, daní za to jsou ale občas zpomalené reakce. Be-On-Road je hezčí, používá vyhlazování, POI jsou lépe viditelné a hlavně – ukazuje 3D domy. Možná vám to přijde jako zbytečnost, ale subjektivně mi přijde, že to zvyšuje přehlednost mapy, rychleji si spojíte křižovatku na mapě a v realitě, než když jsou domy jen „namalované na zemi“.

Na druhou stranu, Navigator ukazuje nejen další manévr a vzdálenost do něj, ale i ten následující – což se často hodí… nechal bych ale tentokrát vítězství Be-On-Road.

Vítěz: Be-On-Road

Mapy – aktualizace

Navigator aktualizuje mapy cca každý měsíc, Be-On-Road jednou za tři. Měsíce. Vítěz je jasný.

Vítěz: Navigator

Možnosti přizpůsobení

V Be-On-Road jsem nenašel žádné možnosti nastavení typu „rychlost ve městě“, „rychlost na dálnici“ apod. jako v Navigatoru. Tak trochu jsem se těšil, že budou automaticky nastavované podle stylu jízdy, jako to umí např. Garmin. Nicméně přijde mi, že se žádný auto-tuning nekoná, Be-On-Road mi je pořád schopná tvrdit, že se přes půl Brna dostanu za 4 minuty.

Vítěz: Navigator

Tabulkové srovnání

Po vzoru staršího článku nemůžou chybět ani tabulkové hodnoty jednotlivých navigací. Význam většiny polí je jasný, pole „Nalezen cílový bod“ a další se vztahuje k hledání navigace z Brna na terminál trajektu v Puttgarden v Německu.


MapFactor NavigatorBE-ON-ROAD
Offline navigaceanoano
Offline hledání POIanoano
Offline hledání adresyanoano
Offline hledání trasyanoano
„3D“ navigaceanoano
Zdrojové mapyOpenstreetmap, TomTom (placené)Openstreetmap, Navteq (placené)
Dopravní prostředkyauto, kamion, chodec, autobus, kolo, stav nouze (zřejmě ignoruje dopravní předpisy)automobil, chodec, vrtulník
Optimalizacenejrychlejší, nejkratší, nejlevnějšírychlá, krátká
Zadání boduadresa, POI, souřadnice, Googleadresa, kontakty, souřadnice, online, POI
Hlasová navigace česky
anoano
Vyhýbání sedálnice, silnice 1./2./3. třídy, okresní silnice, hlavní/vedlejší ulice, místní silnice, cesty, trajekty, převoz vlakem, mýtné, placené silnice, placené průjezdy centremdálnice, zpoplatněné silnice
Nalezen cílový bodano, adresa -> POIano, adresa -> POI
Délka nalezené trasy964 km (Berlín západní okruh se zkratkou přes Postupim) 954 km (Berlín dálnicí pod centrem)
Odhad času trasy [h:min:s]9:02:52 9:12:00
Čas offline výpočtu trasy [min:s]*00:0500:10
Omezení použití verze zdarmanene
Počet vítězství a remíz v testu
84

* Pozor, nesrovnávat s předchozím testem, byl použit jiný telefon.

A vítězem se stává…

MapFactor Navigator. Přestože má chyby, tak prostě umí. Be-On-Road není rozhodně špatná navigace, má hezkou mapu, 3D baráčky a i některé aspekty ovládání (např. ikonky Domov a Práce, vyhledávání adresy, změna trasy) jsou podle mého názoru lépe řešené, než v Navigatoru. Ale Navigator umí líp… však jste ten článek snad četli.

Zdráhal bych se i napsat, že má Be-On-Road jednodušší ovládání. Některé aspekty jsou tam sice řešené lépe (opět – tlačítko Domov), na druhou stranu do oblíbených položek je to u Navigatoru dva kliky (Menu -> Oblíbené), u Be-On-Road celé čtyři (Menu -> POI -> Oblíbené -> Oblíbené). Než na tohle přijdete… tak aplikaci taky možná raději odinstalujete.

Pokud si toto srovnání čte někdo z dotyčných firem…

…a chce mi udělat radost, tak bych prosil následující maličkosti:

  • Možnost automatického přizpůsobení typických rychlostí na jednotlivých typech silnic podle dosavadního stylu jízdy. Tedy jezdím rychle po dálnici -> navigace mě tam povede s vyšší pravděpodobností. Kdyby to umělo i profily… ale to už bych chtěl asi moc.
  • Penalizace za semafory a přechody pro chodce. Navigace často vedou do centra kvůli ušetření pár km a pak člověk stráví jednotky až desítky minut stáním, o spotřebě nemluvě.
  • Penalizace za křižovatky, kde se vjíždí/přejíždí ze silnice nižší třídy na vyšší, nebo se odbočuje na silnici nižší/stejné třídy doleva. Navigace občas zbytečně „zkracují“ zatáčky větších silnic, když vede zkratka skrz, nic se tím ale v reálu neušetří.

Já vím, je to zdarma.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *