Před pár lety, s mým prvním smartphonem, jsem narazil na řidičskou aplikaci Waze, chlubící se přívlastkem „sociální“. Krátce jsem ji vyzkoušel, ale pro navigaci byla v ČR nepoužitelná kvůli kvalitě komunitních map a abych ji měl zapnutou jen kvůli tomu, že jednou za hodinu potkám ikonku jiného řidiče, to se mi nechtělo. Pak však Waze koupil Google, přibyla kvalitní mapa ČR a komunita se rozrostla. Nedávno jsem dal Waze novou šanci a – byl jsem nadšen!
Raději hned na úvod. Waze je online navigace. Umí sice, stejně jako Google mapy, načíst celou trasu před vyjetím například na Wi-Fi, přicházíte ale o některé funkce a pokud si z trasy zajedete, nebo se po cestě rozhodnete jet jinam, máte smůlu. Pokud chcete navigaci bez datového připojení, zkuste mé starší články se srovnáním offline navigací zdarma a srovnání MapFactoru s Be-On-Road.
K čemu je Waze dobré?
Varování máme za sebou, je čas podívat se na samotnou aplikaci. Waze je vyvíjená jako sociální navigační aplikace pro běžného uživatele, zejména za účelem dojíždění např. do práce. Umí však bez problémů navigovat i delší trasy. Nečekejte však podrobná nastavení routingu a dlouhá nepřehledná menu. Nastavení je sice více, než v navigaci pomocí Google Maps, pořád jde ale o navigaci pro běžného uživatele, kterého by množství nastavení jen mátlo. Pokud tedy chcete strávit odpoledne hraním si s parametry, tak se poohlédněte jinde.
Ovládání aplikace
Obsluha aplikace je poměrně jednoduchá. Po spuštění aplikace se hned zobrazí mapa s vaší polohou. Nahoře uvidíte pole pro vyhledávání a dole tři hlavní ikony, kterými se Waze ovládá.
Vlevo dole je stín ve tvaru Waze ikony, pod kterým se skrývají akce ohledně vašeho profilu a cesty. Máte zde možnost zvolit cíl navigace, změnit nastavení profilu (ikonu, náladu, podívat se na počet bodů atd.), poslání času příjezdu pomocí SMS, poštu, vstup do nastavení a v případě probíhající navigace i ikony pro její ukončení a změnu trasy.
Vpravo dole je ikona pro hlášení informací na cestě. Můžete pomocí ní hlásit kolony, policejní hlídky, nehody a jiná nebezpečí, aktualizovat ceny paliv, chatovat (což jsem pochopil jako zaslání jakékoliv zprávy na mapu), nahlásit chybu mapy, nebo rovnou naklikat uzavírku či statický policejní radar. Dále je tu ještě ikonka pro připojení k Foursquare, kterou otestovanou nemám.
Třetí ikona na displeji je sociální – můžete s přáteli sdílet, kam jedete, kdy tam budete apod.
Pokud kliknete do mapy mimo ikony, zobrazí se na displeji další možnosti. Kromě znovuobjevení vyhledávacího pole jde o ikony přiblížení a oddálení mapy (což jde udělat i klasicky dvěma prsty) a o ikonu pro přepínání mapy do módu se severem nahoře, nebo podle kompasu. Pokud si mapu posunete, zobrazí se i záměrný kříž pro návrat na aktuální pozici. Ovládání je jednoduché a intuitivní, pokud jste někdy pracovali s jinými navigacemi pro telefon, zvyknete si rychle.
Natavení aplikace
Vzhledem k typu aplikace nečekejte podrobné nastavení routingu (vyhledávání trasy). V nastavení jsou zejména věci týkající se sociálních funkcí a vzhledu. Přímo ovlivnit vyhledání trasy tak můžete zejména v menu „Navigace“, kde je možné zakázat zpoplatněné úseky, dálnice (což dle popisu nefunguje v ČR/SR) a nezpevněné cesty. Dále je tu klasická volba, zda chcete nejrychlejší, nebo nejkratší trasu. To je vše, o to více času máte na výběr avatara a jednoho z 12 barevných schémat mapy.
Abych byl fér, dá se přesně nastavit, které typy objektů se budou na mapě zobrazovat – radary, chat, policejní kontroly, bonusy atd.
Waze úrovně
Waze implementuje některé herní principy, aby vás jízda bavila a vy i další den jeli autem a ne autobusem 🙂 A daří se.
Po první instalaci a přihlášení začínáte jako Waze nemluvně. Máte pěknou ikonku s dudlíkem a nemůžete hlásit problémy. Tato úroveň trvá prvních 160 km, poté vyrostete a je z vás Waze dorostenec.
Na dorostenecké úrovni si můžete zvolit vlastní náladu, neboli ikonku. Výběr je pestrý, máte na výběr 18 ikonek, každou v mužské a ženské verzi. Záleží jen na vás, jestli se zrovna cítíte jako slunečnice, zombík, nebo kachna.
Jako dorostenec nejspíš chvíli zůstanete, pokud jezdíte málo, jako já, tak možná i navždy. Další úrovně jsou totiž odvislé od vašeho pořadí v komunitě. Válečníkem se stanete, pokud jste v TOP 10 %, rytíř za TOP 4 % a veličenstvo za TOP 1 %. Pořadí závisí na bodech, které získáte jednak ježděním, jednak hlášením problémů a cen paliva a v neposlední řadě sbíráním bonusů, které se občas objeví na cestě. Pro jejich získání jimi stačí projet (v reálném světě, vaším autem).
Typická jízda
Původně jsem chtěl tuto část nazvat „První jízda“, ale při té první nemáte možnost hlášení problémů, tak si raději představme třetí či čtvrtou.
Znáte to, ráno vstanete, nasnídáte se, pohledem na hodiny zjistíte, že vám opět ujel autobus a tak jedete autem. Vlezete do auta, zapnete Waze, dvěma kliky nastavíte, že chcete jet do práce. Navigace se vás rovnou zeptá, jestli chcete někoho informovat o očekávaném čase příjezdu, tak tam dáte šéfa, ať vám po cestě nevolá, kde zase jste. Waze najde podle informací od ostatních řidičů nejkratší trasu, napíše šéfovi SMS a začne navigovat. Po nastartování zjistíte, že musíte po cestě ještě natankovat, tak si vyhledáte nejlevnější palivo po cestě.
Během cesty se před vámi vytvoří kolona, což Waze pozná podle hlášení ostatních řidičů a podle informací o pomalé jízdě z jejich navigací. Plánovaná trasa se vám tedy během navigace změní a Waze vás povede jinudy.
Po cestě vám navigace řekne, že před vámi je hlídka s radarem (hlášení se zobrazí jen, když jedete moc rychle). Zjistíte, že začali frézovat silnici, tak to nahlásíte ostatním, aby si dali pozor. Pak vjedete do nově vytvořené kolony, zadáte ji do navigace a ta vám řekne, že dvěma jiným lidem byla díky tomu změněna trasa. Po cestě potkáváte další ikonky uživatelů, vzhledem k provozu ale nevíte, ke kterému autu patří.
Nakonec dojedete do cíle a Waze otravuje s fotkou cílové destinace, tak ji konečně vyfotíte.
Vychytávky
Waze obsahuje spoustu vychytaných vlastností, z nichž většina byla zmíněna už v předchozí části. Za vším stojí komunita, která je velmi silná i u nás – i na zapadlých pumpách bývají informace o ceně paliva maximálně den staré, objížďky jsou v mapě ten samý den, co vzniknou.
Bez komunity by Waze nebylo o moc lepší, než běžné navigace, potěší ale i malými detaily. Když přijedete do cílové destinace, Waze zvýrazní parkoviště v okolí, abyste měli kde zaparkovat (i když naposledy, když jsem tuto funkci využil, mě zavedla na parkoviště Městské policie určené jen pro zaměstnance). Radary se zobrazují jen, když jedete moc rychle. Nestalo se mi, že by mě navigace vedla zkratkou, kde ušetřím 50 m a pak čekám pět minut při odbočování doleva. Při čekání v koloně se ukazuje průměrná rychlost jejího pohybu. Grafika je samozřejmě pěkná, uhlazená, moderní. Prostě máte na každém kroku pocit, že Waze má za sebou mnoho let vývoje a testování, pohodlnost ovládání a grafika je nesrovnatelná s free offline navigacemi. Samozřejmě, za Waze se neplatí v penězích, ale v podobě poskytování dat o provozu a chování řidiče (to se to pak Googlu cílí kontextové reklamy!). To je však většině lidí poměrně šumák.
Mapy
Mapy ve Waze jsou dnes na úplně jiné úrovni, než byly před pár lety. Waze zřejmě koupilo komerční české mapy, takže kvalita je srovnatelná s jinými navigacemi. Původně jsem myslel, že vzhledem k akvizici Googlem budou používat Google Maps, mapová data se však mírně liší, tak nevím. Openstreetmaps to nejsou určitě.
Více, než licenční podmínky, však většinu uživatelů zajímá, jak jsou mapy kompletní a jestli jsou aktuální. Co se kompletnosti týče, ČR je na tom výborně a všechny okolní země taky. Pokud ale plánujete dovolenou v Tádžikistánu, připravte se na jen hodně základní pokrytí.
Co se týče aktuálnosti, Waze spoléhá na tým dobrovolných editorů, kteří mapu upravují podle aktuální situace. Tuto funkci jsem nezkoušel, přispívám do Openstreetmap, takže do úprav ještě dalších map se mi nechce. Pokud vám ale Waze přijde smysluplné, mrkněte do nápovědy, jak na to.
Problémy
Ani Waze není dokonalé, i když má k dokonalosti proklatě blízko. Problém jsem měl asi jen s následujícím:
- Waze mi padá. Naprostá většina aplikací v telefonu mi nikdy nespadla, Waze se to stává zhruba při každém druhém spuštění. Na něco kliknu, objeví se černá obrazovka a ta zůstane, dokud aplikaci natvrdo nesestřelím ve správci aplikací. U podobné aplikace je to docela nepříjemné, protože sedíte jak idiot v autě a čekáte. Ušetříte pět minut vyhnutím se zácpě a strávíte stejnou dobu restartem aplikace.
- Občasná pomalost. Hlavně hned po startu, kliknete a půl minuty čekáte. Jakmile se vše rozjede a už navigujete, jde to rychle, i mapa zoomuje bez nejmenších problémů. Jenže, stejně jako v předchozím odstavci, chcete sednout do auta a jet. Ne čekat, až se vám zobrazí klávesnice. A to mluvím o místech, kde je 3G pokrytí. Pokud máte někde jen EDGE, v horším případě GPRS, chvíli si počkáte.
- To byly dva problémy, které mi občas vyloženě pijí krev. Pak je tu ještě jedna maličkost, která potrápí zejména na začátku – v oblíbených položkách jsou dvě neodstranitelné základní – Doma a Práce. To je fajn, přeci jen jde o aplikaci zejména pro dojíždění. Problém je, že tyto položky jdou nastavit pouze zadáním adresy, ne na mapě. Pokud tedy doma, nebo v práci, parkujete někde, kde není poblíž žádná adresa, máte smůlu a aplikace vás bude navigovat trochu jinam. Na mapě jdou zadat další oblíbené – ty ale nejsou tak po ruce, jako ty dvě předdefinované.
- Další maličkost. Waze vám dá na výběr z více tras, pokud si řeknete. Vy ale nevíte, jaká trasa byla spočítána, ve výběru je popsána jen pomocí průjezdní ulice a odhadu vzdálenosti a času. Trasu musíte nejdřív potvrdit a ručně oddálit mapu, abyste ji viděli, nebo si nechat spočítat alternativní trasy, kde už přehledová mapa zobrazit jde. Náhled trasy už při spočtení první trasy by se hodil.
Závěr
Na Waze mě pár maličkostí štve. To však může být záležitost pouze mého telefonu a preferencí. Jinak za těch pár let udělala obrovský skok od sociální aplikace pro řidiče-nerdy k nejlepší online navigaci na trhu. Která je navíc zdarma. Do zahraničí budu kvůli datům pořád vytahovat svůj oblíbený Mapfactor Navigator, po ČR je ale Waze jasná volba. Vyhnete se kolonám, ale když už to jinudy nejde, tak alespoň můžete pozdravit řidiče, co stojí s vámi.
Rozhodně je to nejužitečnější navigace, kterou jsem kdy viděl, a nyní ji nově využívám na jednom z těchto autorádií: https://www.2din.cz/android-autoradia/ a o to více mám tuto aplikaci rád 🙂