Srovnání navigací s dopravními informacemi pro Android

Dlouhodobě používám Waze. Ale vzhledem k tomu, že jsem zároveň přispěvatel do Openstreetmap (dále OSM), trochu mě štve, že OSM data nepoužívám i v autě. A tak, když jsem se nedávno dozvěděl o aplikaci Magic Earth, která by měla spojovat informace o dopravě s použitím OSM pro mapy, nemohl jsem ji nevyzkoušet. K tomu jsem něco najezdil i s Mapy.cz, které taktéž slibují navigaci na základě informací o provozu. Na porovnání těchto tří aplikací se můžete těšit v článku níže.

Magic Earth

Magic Earth je aplikace postavená na datech OSM, což byl i původní důvod sepsání tohoto srovnání. Není přeci nad to si moci chybu v mapě sám opravit. Aplikace existuje ve variantě jak pro Android, tak pro iOS a seznam funkcí je rozsáhlejší, než byste čekali. Stažené mapy umí zobrazovat i přes CarPlay, fungovat jako HUD (pokud máte jak promítat informace na čelní sklo), nahrávat video provozu před vámi a samozřejmě – navigovat podle dopravních informací od ostatních uživatelů.

Praktické zkušenosti

Instalace i stažení map je bez problému, navigace se dá velice slušně přizpůsobit. Oproti sterilním mapám od Waze nebo Google vítám zobrazení široké škály informací na mapě, ale to je samozřejmě na každém. 3D zobrazení je opravdu 3D včetně terénu, což však oceníte jen v horách – vzhledem k naklopení mapy menší kopečky vidět nejsou.

Magic Earth jsem párkrát otestoval na cestách kolem komína a poté nastal čas ji vyzkoušet na něčem zajímavějším – cesta v pátek odpoledne přes Prahu.

Jel jsem směrem od Příbrami, plán byl sjet na Jižní spojku a pokračovat směr Liberec. Ale ouha! Barrandovský most se opravuje, navigace to však neví a vede mě na uzavřenou silnici… Pokračuji tedy rovně pod most. Navigace přepočítává a chce mě navigovat do Blanky, což je správná věc, ale jaksi mi při instrukci „jeďte rovně“ už neřekne, že mám na 100 metrech přejet z pravých dvou pruhů do levých. Sjíždím tedy ke Smíchovskému nádraží, a končím v centru, kde strávím hodinu obdivováním památek kolem Karlova náměstí a magistrály.

Podobný problém jsem měl znovu hned za Prahou tuším v Mělníku (už nejedu na Liberec…), kde navigace o uzavírce prostě neví a tvrdošíjně mě do ní naviguje, ačkoliv se ji snažím přesvědčit, že tudy to nepůjde. Nakonec jsme oba tak zmatení, že radši přepínám na Mapy.cz.

V navigaci můžete, stejně jako ve Waze, hlásit práce na silnici, díry, odstavená auta apod… A taky jsem je důsledně hlásil. Jenže za celou dobu používání jsem neviděl jediné hlášení od někoho jiného. Navigace má přes milion stažení, což je 5x míň, než Mapy.cz, 100x míň, než Waze a 10 000x méně, než Google mapy.

Fakt bych chtěl Magic Earth používat. Líbí se mi design mapy, použití OSM a vše vypadá profesionálně, ne jako většina bastlů vytvořených nad OSM jedním člověkem po večerech. A chápu, že bez nějaké kritické masy uživatelů crowdsourcing fungovat nebude. Ale uzavřený nájezd na Barrandovský most za prvé v OSM datech byl a za druhé bych na tyhle věci čekal nějaký jiný proces, jak je do dat dostat – uzavírky v OSM být nemusí a není to nutně chyba (dočasná data do OSM obecně nepatří).

Jsem ochotný stát kvůli tomu s rodinou hodinu na slunci v zácpě? Nejsem, sorry.

Výhody

 • Dobrá grafika, stínování
 • Mnoho informací na mapě
 • Hledání adresy funguje dobře (s POI je to horší)
 • Mnoho varování, která můžete z aplikace přidat
 • Navigace k benzínce po cestě
 • Navigace pěšky, na kole, …
 • Spousta dalších funkcí (HUD, kamera, …)
 • Offline
 • Dobrá přizpůsobitelnost

Nevýhody

 • Dopravní informace spíš nic, než moc
 • Občas useknutá silnice v kopcích
 • Horní stavový panel schovaný, když se chci podívat, co hraje na Spotify, je to opruz
 • Nemá ceny na benzínkách
 • Volba jiné trasy po zavření okna s výběrem už není možná (nebo nevím jak)
 • Zadávání uzavírek (musíte odhadnout kolik metrů před vámi uzavírka je)

Mapy.cz

Mapy.cz jsou u nás velice populární. Na mapový styl jsou Češi zvyklí z turistických map a v posledních letech přibylo mnoho funkcí. Mezi nimi i dopravní informace a před pár týdny dokonce i uživatelské upozorňování na problémy na cestě, podobně jako ve Waze. Při navigaci si navíc můžete zapnout turistickou mapu a koukat, co je v okolí zajímavého, podobně jako v Magic Earth. Stažení pro Android mají sice Mapy.cz „jen“ 5x více, než Magic Earth, ale zato bude většina uživatelů z Česka, pokud by tedy mapy používaly i data od uživatelů (což zatím nedělají), mohlo by jít v Česku o velice schopnou navigaci.

Praktické zkušenosti

Informace o uzavírkách jsou v mapách na velice slušné úrovni, podobně jako ve Waze. S kolonami je to kvůli absenci sdílení dat od uživatelů horší.

Další nevýhodou je přeci jen menší množství funkcí pro autonavigaci oproti Magic Earth či Waze. Mapy neumí přidat zastávku na trase – pokud tedy chcete najít „nejbližší benzínku po cestě“, musíte prostě přepnout na mapu a hledat. Za jízdy radost. Mapy přitom znají ceny paliv, které nejsou zadávány uživateli, vyhledávání „najdi mi nejlevnější diesel po cestě“ tak může teoreticky fungovat lépe, než ve Waze. Snad se dočkám.

Jedna z věcí, co mě na mapách trochu štve je výběr hlasů, které vás upozorňují, kam odbočit. V češtině jsou dva, Koko a Janek. Janek je jakýsi zpomalený a než se vymáčkne, jste za křižovatkou. Koko je super, až na její hlášku o příjezdu do cíle, kterou uslyšíte během každé navigace minimálně dvakrát. Chápu, že při nahrávání bylo „Ohohó! Dorazili jste do cíle!“ pronesené pirátským hlasem asi hrozná sranda, ale když to slyšíte posté, už vás to fakt nebaví.

Odhad zpoždění taky občas zlobí. Před Losinou za Plzní se staví nový kruhový objezd a provoz je řízený semafory. Mapy.cz mě tudy přesto vedly s tím, že tam bude cca 5 minut zpoždění…v koloně jsem stál o 22 minut déle! To celé na cestě, co normálně trvá půl hodiny.

Čekání v koloně byla ale jediná vážnější chyba, jinak jsem s Mapami.cz najel stovky kilometrů bez problémů. Až zavedou crowdsourcing, začnu je zřejmě při cestách po Česku častěji používat místo Waze. Mimo ČR používají i Mapy.cz OSM data, důsledky si vyvoďte sami.

Plusy

 • Turistická mapa při navigaci
 • Offline
 • Pěkná grafika

Mínusy

 • Neumí přidat zastávku po cestě
 • Varování se neukazují na turistické mapě
 • České hlasy
 • 22 minut v koloně, nemá crowdsourcing
 • Mapa je jinak naklopená než u konkurence, zatáčky vypadají mírnější a vzdálenosti kratší, což při přepínání mezi navigacemi přináší problémy s odhadem.

Waze

Waze. Dnes už klasika pro ty, co to myslí s řízením vážně. První volba pro navigaci pro ty, které napadne nainstalovat něco jiného, než Google Maps. Velice slušný crowdsourcing a mnoho dobrovolníků, kteří udržují informace o uzavírkách. Příjemné ovládání. Přidávání zastávek po cestě (čerpací stanice, restaurace apod.). Funguje dobře na celém světě. Online editor, kde můžete informace sami opravovat (i když se asi brzy dočkáte hlášky, že nemáte dostatečnou úroveň).

Proč tedy vůbec koukat po něčem jiném?

 • Jde jen o online navigaci. Při výpočtu trasy stáhnete trasu a jedete, během jízdy už signál nepotřebujete….do doby, než odbočíte mimo staženou trasu (pár stovek metrů na obě strany). Pak máte bez dat smůlu.
 • Ceny na benzínkách. Kdysi to fungovalo slušně, ceny byly opravdu aktualizované dobrovolníky a pokud nešlo o týden starou informaci, cena odpovídala. Dneska jsou ceny bohužel většinou chybné a to vždy směrem dolů. Zřejmě falešně aktualizované čerpacími stanicemi. Chápu, těžko se s tím bojuje…
 • Hledání adres. Waze umí vyhledávat ve vašem adresáři, pokud mu to dovolíte. Vyhledáte „Tchýně“ a navigace vám rovnou nabídne např. „Jančurova 123, Horní Dolní“, pokud máte adresu uloženou. Jenže velice často se stává, že Waze danou adresu buď nezná, nebo ji nepochopí. I když má v databázi dům č. 123 v Jančurově ulici, tak vám ho na vyhledávání prostě nenabídne. O co hůř, když si toho nevšimnete, bude vás Waze navigovat doprostřed dané ulice, což může být klidně kilometry od cíle a zjistíte to až po zastavení. Párkrát se mi to stalo, naposledy v Praze na několik kilometrů dlouhé čtyřproudovce.
 • Sterilní design mapy. Tohle je samozřejmě o názoru. Ale, stejně jako Google mapy, je Waze design prostě příliš jednoduchý a podle mě ošklivý. Chápu, člověk se má věnovat řízení, je to možná jednodušší na vykreslování a podle nějakých design pravidel je to určitě „čistý design“. Ale já si chci oddálit mapu a podívat se, co je v okolí, protože mi v autě brečí dítě, nebo jsem prostě unavený, tak hledám, kde si na půl hodiny odpočinout v parku. Kliknout na park a nechat se tam navigovat. Tohle umí krásně třeba ty Mapy.cz, nebo i Magic Earth.
 • Navigace po hlavních silnicích. Čím dále jedete, tím víc bude Waze preferovat velké silnice, i pokud je trasa delší. Nejsou tak výjimkou případy, kdy vás povede trasou, která je o 100 km delší a pojedete o 10 minut déle, jen je po dálnici. Aneb jak jsem jel o víkendu z Rousínova do Svitav přes Olomouc… Je tak potřeba vždy zkonzultovat i ostatní nalezené trasy (Waze obvykle nabízí tři), většinou to pomůže. Pro detaily mrkněte do diskuzního fóra.

Samozřejmě i přes vyjmenované nevýhody jde pořád o super navigaci do auta, jinak by ji tolik lidí nepoužívalo.

Co vybrat?

Po pravdě jsem odinstaloval Magic Earth. Moc jim fandím a doufám, že budu mít v budoucnu důvod se k nim vrátit. Ale ne zase tak moc, abych kvůli tomu trávil hodiny v kolonách. Pokud vám to nevadí a jste fanoušci do OSM – nebo prostě jen potřebujete aplikaci, co umí navigovat i natáčet, směle do toho.

Mapy.cz používám v případech, kdy potřebuju navigovat v Česku a cíl potřebuju najít na mapě. Kliknu na ikonku, kliknu na tlačítko navigace, vyberu trasu a jedu. Často je používám i pro navigaci na adresu, se kterou má Waze problém. Pak samozřejmě při turistice či navigaci po městě.

Waze používám na zbytek cest autem a to i na trasy, které znám, protože nikdy nevím, jestli tam nezačala uzavírka, nebo tam není přes cestu kamion. A jestli to nějaká aplikace ví, je to Waze. Pokud nejde o cestu, kterou dobře znám, pokaždé kontroluju další nabízené trasy, protože občas Waze vybere jako první variantu o dost delší trasu jen kvůli ušetřené minutě.

Google mapy

Možná vám tu chybí Google mapy jako nejčastější navigace pro Android. Důvod je jen osobní – nemám je rád. Zabírají hromadu místa na kartě. Sledují vaši polohu, i když je nepoužíváte, pokud jim to nezakážete. Design je možná superčistý, ale absolutně se mi nelíbí. Prostě jsem je nechtěl instalovat. A navíc je beztak nejspíš znáte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *