Jak nás stát obírá: ČEZ dividendy

Máte pocit, že je elektřina drahá? Dáváte to za vinu solárním baronům, rušení uhelných elektráren, nebo hádkám o dostavbě bloků Temelína? Máte určitě z části pravdu (všimněte si ale státu coby společného jmenovatele těchto problémů). Co jsem si ale doposud neuvědomoval je, kolik peněz ČEZ jde do kapes akcionářů, zejména státu. Po nejrůznějších daních a povinných pojištěních je to totiž další způsob, jak se stát snaží sehnat peníze, tentokrát i od těch nejchudších.

Pokračovat ve čtení „Jak nás stát obírá: ČEZ dividendy“

Proč to nikomu nevadí? Díl 2: Zákaz jízdy kamionů v neděli

Tento příspěvek je 2. z 2 částí v sérii Proč to nikomu nevadí?

Jsou věci, na kterých se lidé asi nikdy neshodnou. Někdo chce, aby se o něj stát staral více, někdo, aby ho nechal na pokoji. Někdo chce nad sebou silnou ruku a pravidla na vše, podle někoho je ideální státní zřízení žádné. Někdo chce svobodu, někdo sociální jistoty. Jsou ale témata, co na podobných rozděleních nezávisí a podle mého názoru musí dávat smysl všem, nebo prakticky všem. Přitom se o nich ale příliš nemluví. Tato série má být právě o takových tématech. V druhém dílu se podíváme na zákaz jízdy kamionů v neděli.

Pokračovat ve čtení „Proč to nikomu nevadí? Díl 2: Zákaz jízdy kamionů v neděli“.

Proč to nikomu nevadí? Díl 1: Dálniční známky a mýto

Dálnice Zastávka
Tento příspěvek je 1. z 2 částí v sérii Proč to nikomu nevadí?

Jsou věci, na kterých se lidé asi nikdy neshodnou. Někdo chce, aby se o něj stát staral více, někdo, aby ho nechal na pokoji. Někdo chce nad sebou silnou ruku a pravidla na vše, podle někoho je ideální státní zřízení žádné. Někdo chce svobodu, někdo sociální jistoty. Jsou ale témata, co na podobných rozděleních nezávisí a podle mého názoru musí dávat smysl všem, nebo prakticky všem. Přitom se o nich ale příliš nemluví. Tato série má být právě o takových tématech. A jako první jsem vybral dálniční známky a mýto.

Pokračovat ve čtení „Proč to nikomu nevadí? Díl 1: Dálniční známky a mýto“.

Jak koupit bitcoiny v češtině

Tento příspěvek je 4. z 4 částí v sérii Jak začít s Bitcoinem

Aktualizováno 29. 7. 2021

O Bitcoinu už jste určitě slyšeli. Nejstarší z kryptoměn, která sice není tak technologicky vyspělá, jako některé novější, ale stále se drží na špici popularity, vždyť celková hodnota všech bitcoinů je téměř desetkrát vyšší, než hodnota druhého v pořadí – Etherea a dosahuje zhruba hodnoty peněžní zásoby ČR. Patří tak stále k nejoblíbenějším měnám jak pro ty, kteří v něm hledají novou světovou měnu, tak těm, kteří chtějí vydělat na rychlých změnách kurzu, nebo prostě jen uložit část peněz na horší časy. Tento článek by měl nastínit pár základních možností, jak Bitcoiny koupit, pokud se nacházíte v ČR – a ani nemusíte vládnout angličtinou.

Pokračovat ve čtení „Jak koupit bitcoiny v češtině“.

Nano – téměř ideální kryptoměna

Aktualizováno 15. 10. 2018

Jak jsem popsal v jednom starším článku před pěti lety, Bitcoin je měna, která může, ale taky nemusí změnit svět. Cena od té doby vzrostla zhruba 6x, takže jako dlouhodobá investice super, ale i když byl ve své době Bitcoin revoluční a stále jde o zdaleka nejsilnější kryptoměnu, jsou tu dnes lepší náhrady.

Pokračovat ve čtení „Nano – téměř ideální kryptoměna“

Dožíváme se vyššího věku, než kdysi?

Otázka v titulu článku je na Internetu poměrně diskutovaná. Občas se najde někdo, kdo přijde s „třicetiletými starci“ v době kamenné, nebo naopak tvrdí, že statistika je zkreslená jen vysokou novorozeneckou úmrtností dříve a lidé se pořád dožívají zhruba stejného věku. Jak už to bývá, pravda je někde uprostřed. A když už jsem si základní statistiky dohledal, proč bych je nezveřejnil a neušetřil práci i vám?

Pokračovat ve čtení „Dožíváme se vyššího věku, než kdysi?“

Překupníci s léky

V posledních letech probleskne jednou za čas v novinách zpráva o tom, že léky určený pro český trh míří do zahraničí a že by se s tím mělo něco dělat. Ideálně to zakázat. Když pominu, že tím vlastně dotyční říkají „chceme, aby lidé z jiných zemí měli dražší léky“ a na pozadí mnoha lidem pojede „stejně z toho mají nepřiměřené zisky a obchodem přeci hodnota nevzniká„, tak je to ukázkový příklad toho, jak regulace plodí další regulace.

To je takový problém regulace zrušit, nechat farmaceutické firmy vyrábět léky, jaké chtějí a nechat pojišťovny, ať platí za léky, které jsou bezpečné a vyplatí se? Trh se pak ustálí v rovnovážné poloze, kterou nebudou narušovat umělé vlivy, jako jakou který stát zrovna nastavil cenu léků. A farmaceutické firmy, které nyní těží z toho, že mají garantovaný zisk, budou nucené soutěžit kvalitou a cenou, nikoliv úplatky a lobováním.

V současnosti to v oblasti léků stále není nic jiného, než plánované hospodářství, jak jsme ho před 25 lety opustili. Jediný rozdíl je, že stát neurčuje vyráběné množství, jinak je na něm, kolik co bude stát a kolik na tom kdo vydělá. Se všemi negativními důsledky.

A jen tak na okraj – jsem jediný, komu přijde nemorální, že stát vyžaduje z léků a jídla daň z přidané hodnoty?

Doručování zásilek při vynaložení veškerého úsilí

V minulých měsících jsem absolvoval ve svém novém bydlišti několik návštěv pošty s úmyslem je přesvědčit, že mi mají doručovat poštu až do schránky na mém pozemku. Nakonec jsem to z obav o psychické zdraví moje a i pošťačky za přepážkou vzdal a domluvil si u souseda u silnice schránku, nicméně při shánění argumentů jsem v poštovním předpisu č. 464/2012 Sb. s poetickým názvem „Vyhláška o stanovení specifikace jednotlivých základních služeb a základních kvalitativních požadavků na jejich poskytování“ objevil zajímavé věci.

Pokračovat ve čtení „Doručování zásilek při vynaložení veškerého úsilí“

Hlavní důvod pro svobodu

Otázka, nakolik je třeba lidu „poskytnout volnost“ v jednání a v čem je naopak zásadní tvrdá ruka, jsou staré jako lidstvo (a možná nejen lidstvo) samo. Určitá míra svobody je samozřejmě nutná v jakékoliv společnosti. Její množství se však zásadně měnilo jak podle doby a místa, tak podle společenského postavení dotyčného.

Pokud jste trochu seznámeni s mými názory, zřejmě víte, že jsem pro, oproti současnosti, podstatně větší míru svobodu jak osobní, tak ekonomické. Důvodů je řada, ten dle mého názoru hlavní se pokusím přiblížit zde, po stručném zamyšlení o významech slova svoboda.

Pokračovat ve čtení „Hlavní důvod pro svobodu“