Dožíváme se vyššího věku, než kdysi?

Otázka v titulu článku je na Internetu poměrně diskutovaná. Občas se najde někdo, kdo přijde s „třicetiletými starci“ v době kamenné, nebo naopak tvrdí, že statistika je zkreslená jen vysokou novorozeneckou úmrtností dříve a lidé se pořád dožívají zhruba stejného věku. Jak už to bývá, pravda je někde uprostřed. A když už jsem si základní statistiky dohledal, proč bych je nezveřejnil a neušetřil práci i vám?

Pokračovat ve čtení „Dožíváme se vyššího věku, než kdysi?“

Překupníci s léky

V posledních letech probleskne jednou za čas v novinách zpráva o tom, že léky určený pro český trh míří do zahraničí a že by se s tím mělo něco dělat. Ideálně to zakázat. Když pominu, že tím vlastně dotyční říkají „chceme, aby lidé z jiných zemí měli dražší léky“ a na pozadí mnoha lidem pojede „stejně z toho mají nepřiměřené zisky a obchodem přeci hodnota nevzniká„, tak je to ukázkový příklad toho, jak regulace plodí další regulace.

To je takový problém regulace zrušit, nechat farmaceutické firmy vyrábět léky, jaké chtějí a nechat pojišťovny, ať platí za léky, které jsou bezpečné a vyplatí se? Trh se pak ustálí v rovnovážné poloze, kterou nebudou narušovat umělé vlivy, jako jakou který stát zrovna nastavil cenu léků. A farmaceutické firmy, které nyní těží z toho, že mají garantovaný zisk, budou nucené soutěžit kvalitou a cenou, nikoliv úplatky a lobováním.

V současnosti to v oblasti léků stále není nic jiného, než plánované hospodářství, jak jsme ho před 25 lety opustili. Jediný rozdíl je, že stát neurčuje vyráběné množství, jinak je na něm, kolik co bude stát a kolik na tom kdo vydělá. Se všemi negativními důsledky.

A jen tak na okraj – jsem jediný, komu přijde nemorální, že stát vyžaduje z léků a jídla daň z přidané hodnoty?

Doručování zásilek při vynaložení veškerého úsilí

V minulých měsících jsem absolvoval ve svém novém bydlišti několik návštěv pošty s úmyslem je přesvědčit, že mi mají doručovat poštu až do schránky na mém pozemku. Nakonec jsem to z obav o psychické zdraví moje a i pošťačky za přepážkou vzdal a domluvil si u souseda u silnice schránku, nicméně při shánění argumentů jsem v poštovním předpisu č. 464/2012 Sb. s poetickým názvem „Vyhláška o stanovení specifikace jednotlivých základních služeb a základních kvalitativních požadavků na jejich poskytování“ objevil zajímavé věci.

Pokračovat ve čtení „Doručování zásilek při vynaložení veškerého úsilí“

Hlavní důvod pro svobodu

Otázka, nakolik je třeba lidu „poskytnout volnost“ v jednání a v čem je naopak zásadní tvrdá ruka, jsou staré jako lidstvo (a možná nejen lidstvo) samo. Určitá míra svobody je samozřejmě nutná v jakékoliv společnosti. Její množství se však zásadně měnilo jak podle doby a místa, tak podle společenského postavení dotyčného.

Pokud jste trochu seznámeni s mými názory, zřejmě víte, že jsem pro, oproti současnosti, podstatně větší míru svobodu jak osobní, tak ekonomické. Důvodů je řada, ten dle mého názoru hlavní se pokusím přiblížit zde, po stručném zamyšlení o významech slova svoboda.

Pokračovat ve čtení „Hlavní důvod pro svobodu“

Co s duševním vlastnictvím?

Nedávný rozruch kolem SOPA a ACTA znovu rozdmýchal diskuse kolem autorského práva a duševního vlastnictví vůbec. V nejrůznějších internetových diskusích lze najít jak zastánce názoru „Když si na to nesáhnu, tak to není krádež“ (častěji), tak i obhájce současného „výpalného“ z datových nosičů a kopírovacích zařízení (spíše zřídka). V textu zkusím nastínit několik problémů k zamyšlení a jaké se mi zdá jejich optimální řešení. Nelekejte se tak nadstandardní délky článku.

Pokračovat ve čtení „Co s duševním vlastnictvím?“

Moje první nemocenská

Pár týdnů po začátku mého prvního opravdového pracovního poměru mě zmohla angína. Dříve jsem u brigád nemoce nějak neřešil a navíc nijak zvlášť nemocný nebývám. Angína už ale není sranda a určitě jsem se necítil na to, jít s knedlíkem v krku pracovat. Šel jsem tedy navštívit doktora, jakožto stálý naiva co se státní byrokracie týče, netuše, že vše nebude tak jednoduché.

Pokračovat ve čtení „Moje první nemocenská“

Duševní vlastnictví

Na internetu je hned po flamewaru Windows vs. Linux snad nejčastější diskuse o duševním vlastnictví. Tam se setkávám neustále s těmi samými stereotypními názory a často podstupuju stále tu stejnou diskusi. Rád bych tedy uvedl několik častých názorů a vyjádřil k nim svůj názor. Článek se má zabývat spíše morálními aspekty, než zákonem – ten je v tomto případě vcelku jasný. Pokračovat ve čtení „Duševní vlastnictví“