V posledních letech probleskne jednou za čas v novinách zpráva o tom, že léky určený pro český trh míří do zahraničí a že by se s tím mělo něco dělat. Ideálně to zakázat. Když pominu, že tím vlastně dotyční říkají „chceme, aby lidé z jiných zemí měli dražší léky“ a na pozadí mnoha lidem pojede „stejně z toho mají nepřiměřené zisky a obchodem přeci hodnota nevzniká„, tak je to ukázkový příklad toho, jak regulace plodí další regulace.
To je takový problém regulace zrušit, nechat farmaceutické firmy vyrábět léky, jaké chtějí a nechat pojišťovny, ať platí za léky, které jsou bezpečné a vyplatí se? Trh se pak ustálí v rovnovážné poloze, kterou nebudou narušovat umělé vlivy, jako jakou který stát zrovna nastavil cenu léků. A farmaceutické firmy, které nyní těží z toho, že mají garantovaný zisk, budou nucené soutěžit kvalitou a cenou, nikoliv úplatky a lobováním.
V současnosti to v oblasti léků stále není nic jiného, než plánované hospodářství, jak jsme ho před 25 lety opustili. Jediný rozdíl je, že stát neurčuje vyráběné množství, jinak je na něm, kolik co bude stát a kolik na tom kdo vydělá. Se všemi negativními důsledky.
A jen tak na okraj – jsem jediný, komu přijde nemorální, že stát vyžaduje z léků a jídla daň z přidané hodnoty?