Jak poznat cizí zemi za minimální peníze

Aktualizováno 8. 12. 2011

V tomto textu bych se rád věnoval dvěma největším serverům určeným pro lidi, kteří chtějí poznat cizí zemi trochu jinak než jako běžní turisté, nebo prostě jen nechtějí platit mnoho peněz za hostely. Jedná se o Couch Surfing a Hospitality Club.

Účel

Oba tyto servery mají společné zaměření. Jedná se o databázi lidí, kteří buď jsou ochotni po předchozí domluvě zdarma krátkodobě ubytovat cizince, nebo naopak takové ubytování hledají, nejčastěji pak oboje. Princip je ten, že pokud někam cestujete, najdete si na serveru uživatele kteří nabízejí přespání / krátkodobé ubytování / provedení po okolí apod. v daném místě. Vyberete si ty co jsou vám sympatičtí a nabízejí to co potřebujete a jednomu nebo více z nich napíšete informace o vaší cestě, kolik vás je apod.. Dotyčný/í se podívá/ají na váš profil a rozhodnou se zda vás přijmou, což vám v lepším případě dají i vědět. Pokud obdržíte kladnou odpověď, domluvíte se pak na detailech. Samozřejmě to funguje na principu, že většina cestovatelů nabízí i ubytování, takže většinou nedochází k zahlcení žádostmi. V článku budu používat termín „surfování“ používaný na Couch Surfingu pro ubytování zajištěné přes jednu ze služeb a termín „surfař“ pro surfující osobu.

Statistika

Pokud by se výměny účastnilo pár desítek lidí, nejspíš by byla služba k ničemu. Pojďme se tedy podívat jak na tom jsou dva zmíněné servery.

Couch Surfing je z nich větší. V době psaní článku měl 1 558 926 členů a 1 658 237 úspěšných surfingů, takže v průměru přihlášení ubytovali zhruba jednoho jiného člena. Nicméně bude tam nejspíš velká disproporce. 790 521 členů je z Evropy, tedy celých 50,7 %. Anglicky mluví 1 185 803 surfařů, tedy 76,1 %. Z České republiky je pak 9 274 členů, což dává 0,6 %. K Internetu má přístup asi 1 733 993 741 lidí na světě, v ČR pak asi 6 027 700, což je asi 0,35 % světové internetové populace, lze tedy říct že je u Čechů Couch Surfing vcelku oblíbený.

Hospitality Club pak má 578 076 členů, úspěšných surfů jsem se nikde nedopátral, neboť zádosti se posílají jako běžné vzkazy, nelze je tedy nejspíš jednoduše určit. Kolik členů je z Evropy jsem také nenašel, ale co se zemí týče, nejvíce členů je z Německa a pak z Francie a po USA následuje Polsko, Španělsko a Itálie, takže Evropa je zastoupena hojně. Z ČR je pak surfařů 6 513, což dává asi 1,1 %. Poměrně je tedy Hospitality Club oblíbenější, v absolutních číslech je však o třetinu pozadu.

Registrace

U Couch Surfingu se může registrovat kdokoliv, stačí vyplnit formulář na webu. Je možné přistupovat přes HTTPS, server to však nenabízí implicitně, je nutné adresu napsat ručně. Certifikát si vydali sami – ale lepší než nic. Po potvrzení e-mail adresy je možné ihned začít vyplňovat profil a třeba začít surfovat.

U Hospitality Club se může také zaregistrovat kdokoliv. Registrace je však tentokrát ověřována živým dobrovolníkem, takže po odeslání je nutno počkat, u mě to trvalo 24 h, 25 min a to ve všední dny. Zabezpečení komunikace bohužel podporováno není, takže nic pro paranoiky, přeci jen svěřujete serveru osobní data.

Bezpečnost

Možná více než HTTPS je u podobné služby důležitá bezpečnost a viditelnost vašich dat a bezpečnost při surfování po okolí, nebo ubytování surfařů. Sdílené osobní informace jsou dosti podobné, je nutno vyplnit přezdívku, jméno, adresu a e-mail. Dále je mnoho dalších možností co o sobě sdělit celému světu, nebo jen registrovaným uživatelům.

Couch Surfing umožňuje skrýt pravé jméno, skrýt z vyhledávání, nastavit možnost kontaktu jen od uživatelů s vyplněným profilem, skrýt profil před neregistrovanými uživateli nebo skrýt profil úplně před všemi. Zprávy si mohou uživatelé posílat bez omezení, ale ukládají se na serveru pro případ problémů. Důležité jsou určitě i reference od lidí kteří dotyčného ubytovali / nechali se u něj ubytovat. Zaručení uživatele (abyste měli větší šanci že vás někdo ubytuje) se dá provést buď ověřením adresy za což se platí, nebo potvrzením jiným uživatelem (vouching), pro což však daný uživatel musí být sám potvrzený. Takových však moc není.

V Hospitality Clubu jsou profily standardně neveřejné, pokud nezvolíte opak. Je možno zvolit skrytí jména a přesné adresy, město se ukazuje vždy (registrovaným). Příchozí zprávy je možno nechat filtrovat živým dobrovolníkem, automatickým filtrem nebo vůbec. Při odesílání zprávy je nutno vyplnit reálné jméno a číslo pasu / občanky, které by se mělo ověřovat pokud se domluvíte na surfingu. Samozřejmostí jsou opět reference, můžete označit osobu za důvěryhodnou nebo jí na profil napsat komentář.

Služby

Couch Surfing nabízí mimo surfování i skupiny, vytváření událostí, přátelství apod.. Nicméně mezi hlavní výhody bych uvedl možnost nastavení české lokalizace, i když občas zlobí kódování. Dá se vyhledávat podle mnoha kritérií a ve výsledcích se zobrazuje kromě základních informací a ověření i jaké jazky máte společné a na jaké úrovni jimi vládnete (pokud jste je vyplnili) a případné upozornění na jazykovou bariéru. Výsledky je možné ukázat na mapě, což občas funguje trochu zvláštně (pokud je víc lidí z jednoho města, ukážou se šipky diagonálně vedle sebe což pak působí dosti zvláštně). V profilu můžete vyplnit mnoho polí o sobě a nahrát více fotek.

Hospitality Club na to jde podobně. Nabízí také skupiny a fórum, možnost přidání do přátel apod.. Česky neumí, vyhledávání je možné buď postupným proklikáváním země – oblast – město apod., nebo přímým vyhledáváním až podle 3 parametrů + země. Co je vychytané je mapa, která funguje výborně, postupným přibližováním se načítají další hostitelé, takže vždycky máte „tak akorát“ šipek. Bohužel ani tady mapa neumí ukazovat přímo v jaké části města dotyčný bydlí. Postupné vyhledávání má zase tu výhodu, že vidíte informace vyplněné o dané zemi – městě apod., takže nemusíte prohledávat internet (samozřejmě pokud jsou informace vyplněny). Polí na vyplnění do profilu je také přehršel, líbí se mi jak jsou předdefinovaná pole pro požadavky na hosty, kolik dní předem se musí ohlásit apod.. V profilu je také odkaz na seznam posledních návštěv.

Finance

Couch Surfing je dotován z peněz lidí kteří se chtějí nechat verifikovat – nebo prostě jen přispět. Minimální příspěvek se liší podle země původu, pro ČR je asi 310 Kč. Docela pálka za ověření.

Hospitality Club je dotován z reklamy. Jsou to však jen textové reklamy Google, žádné otravné flash bannery. Jinak hodně spoléhá na práci dobrovolníků – propagace, psaní informací na web (o městech, zemích apod.) a vůbec celkově mi přijde server takový více komunitní.

Srovnání

Couch Surfing si mě získal zejména podporou HTTPS, velkou členskou základnou a podrobným vyhledáváním. Pro někoho může být velkým plusem i čeština. Přijde mi navíc, že se nesnaží nabrat co nejvíce členů za každou cenu, ale dbají spíše na kvalitu (což si mohou dovolit protože jsou největší). Bohužel jim však přes šifrované spojení nefungují obrázky (je vidět na screenshotu) a vůbec se občas web chová podivně, je tedy nutné přepínat tam a zpět pokud chcete bezpečnost, což není nejpohodlnější. Také orientace na webu není ze začátku příliš intuitivní, i když se dá po čase zvyknout. Čeština je občas prapodivná a platba za ověření vcelku vysoká. Ale provozuje to neziskovka, což je aspoň trochu záruka, že se vložené peníze někde odrazí. Navíc ověření není povinné a ani ho web nijak extrémně nevnucuje.

Na Hospitality Clubu se mi líbilo zejména přehledné prostředí, hezké vyhledávací mapy a obsah tvořený uživateli. Osobně se mi líbí i bezplatnost zajištěná zobrazováním reklam. Také mnoho užitečných konkrétních polí pro vyplnění místo obecných na Couch Surfingu mi sedí více a vůbec systém informací mi přijde přehlednější. Web mi je navíc subjektivně takový komunitnější. Nemožnost HTTPS spojení je u služby obsahující osobní data docela na pováženou. Navíc nemá ani polovinu uživatelů konkurence a má o něco méně funkcí.

Závěr

Záměrem tohoto článku bylo si sám ujasnit, které službě dám přednost a ulehčit případné porovnání lidem kteří mohou řešit stejné dilema. Nechci být registrovaný na obou službách, rozhodnutí kde zůstat je však obtížné. Přesto se pravděpodobně rozhodnu pro Couch Surfing zejména z důvodu počtu uživatelů a možnosti šifrovat, což je výhoda zejména pokud se budu potřebovat přihlásit někde na cestách v internetové kavárně. Také podrobné vyhledávání je plus. Přesto opravdu nemohu jeden server vyloženě vyzvednout, rozdíly jsou minimální.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *