České dráhy budou provozovat vlaky ve všech krajích

Aktualizováno 9. 12. 2011

V posledním týdnu proběhla médii zpráva o přidělení provozování prakticky všech tratí Českým drahám, přestože nenabídly nejlepší podmínky pro provoz. Zákon sice zřejmě neporušili, ale… opravdu potřebuje někdo další důvody proč nevolit stávající partaje?

Samozřejmě se ihned nechal slyšet hlavní oponent Radim Jančura, který mi začíná být se svou firmou čím dál sympatičtější zejména svou filosofií přinášet nejen do dopravy vyšší standardy za rozumné peníze. Naproti tomu páni ministři vcelku mlčí, zveřejnili jen tiskovou zprávu říkající ŽE, ne pak PROČ. Inspirovalo mě to k napsání tohoto textu.

Z hlediska práva je věc na hraně, každý tvrdí něco jiného, Jančura podává stížnost do Bruselu, kde si však nedělám velké iluze že by se něco změnilo, hlavní význam bude že chce svou firmu a tento případ zviditelnit. Až spor nevyhrají, tratit bude jedině zákazník, protože ČD teď budou v mírné nejistotě zda budou vlaky provozovat a nemohou tak přesně plánovat. A ztráty zaplatí samozřejmě v dlouhodobém hledisku daňový poplatník na dotacích. Nicméně nic závažného.

Z hlediska morálního je samozřejmě první otázkou nakolik je v pořádku že stát vůbec zasahuje do toho, jak se kdo dopravuje a z daní zvýhodňuje některou část dopravy. Pokud připustím zasahování a dotace státu jako fakt, pak je samozřejmě v mém zájmu jak jako cestujícího tak jako daňového poplatníka, abych platil alespoň co možná nejmíň za co možná nejlepší služby – to zajišťuje ideálně trh, i když samozřejmě železnice není principielně zrovna nejkonkurenčnější tržní prostředí. Nicméně v současnosti se řeší krize, zvyšují se daně, máme vysoký schodek. Přesto kraje nevypíší tendr a potenciálně vyhazují peníze oknem jen kvůli tlaku lobbistů a odborů prohnilé organizace, která stále ještě funguje v socialistickém stylu. Můj názor je tedy jasný – entita která mi sebere peníze s tím že za ně něco dostanu a pak se ani neobtěžuje vybrat tu nejlepší variantu tohoto nevyžádaného dárku – taková mi sympatická nebude.

A jak z toho ven? V tomto případě je možno změnit zákon, který bude zase záplata na zaplátované – je možno státním organizacím přikázat dělat výběrová řízení (skoro) úplně na všechno, což opět bude mít mnoho vedlejších efektů. Nebo je možno státu odebrat co nejvíce pravomocí, aby své občany tolik okrádat nemohl. To je řešení které je mi nejsympatičtější, stačí jen rozumně volit. Pak je tu samozřejmě možnost zakázat o pochybeních státu psát – to jsme tu už měli a pomalu se nám to plíží zpět.

P.S. Výmluvy, výmluvy, výmluvy. Díky neochotě lidí si nastudovat základy ekonomie a zkonstnatělému školství díky kterému znáte prokleté básníky, ale nevíte jaký je státní dluh nebo jaká jsou v ČR ministerstva.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *