Nejvzdálenější místo od moře v Česku

Mapa vzdálenosti Československa k nejbližšímu moři.

Jaké místo v Česku je nejblíže k moři? To zjistíte snadno, i Mapy.cz udávají 283 km vzdušnou čarou ze Šluknovského výběžku do Štětínského zálivu. Jaké je místo na Zemi, které je nejvzdálenější od moře? To lze také najít snadno, dokonce na Wikipedii. 2510 km od Obského zálivu, na severozápadě Číny. Pěknou mapku najdete tady. Ale jaký bod je nejvzdálenější od moře v rámci Česka? Odpověď na tuto otázku mi Internet nevrátil a tak nastal čas pro experiment.

Pokračovat ve čtení „Nejvzdálenější místo od moře v Česku“

Nejbližší vyšší hory

Už nějakou dobu jsem měl v hlavě myšlenku na vytvoření aplikace, která by mi ukázala „nejvyšší bližší“ hory. Tedy vrcholy, které jsou z určitého místa podle vzdálenosti postupně vyšší a vyšší, až dojdeme na Sněžku (nebo Elbrus, Mount Everest, záleží na nastavení). V minulých dnech jsem měl trochu času, tak jsem využil příležitosti, doučil se Javu FX a vytvořil jednoduchou aplikaci.

Pokračovat ve čtení „Nejbližší vyšší hory“

Hledání nejlepšího DEM – srovnání SRTM, ASTER a ALOS

ALOS - Ararat

Jak možná víte, renderuju pravidelně (nejen) turistické mapy pro Garmin. A protože turisté potřebují vrstevnice a v Openstreetmaps žádné uložené nejsou, musím používat vrstevnice třetích stran, v mém případě jde o SRTM data, které stahuju a konvertuju do Openstreetmap formátu pomocí SRTM2OSM. Nevýhodou je, že některá místa obsahují artefakty a oblasti jižněji od 54 °S a severněji od 60 °N nejsou pokryté vůbec. Ve článku o alternativním modelu ASTER z roku 2010 si sice první verze ASTER moc chvály nevysloužila, ale zaujaly mě vytvořené 3D modely. Řekl jsem si, že zkusím udělat něco podobného a porovnat kvalitu aktuálních verzí jednotlivých modelů pomocí 3D renderů.

Pokračovat ve čtení „Hledání nejlepšího DEM – srovnání SRTM, ASTER a ALOS“

Jak pomoci najít lék na koronavirus

Časy jsou momentálně lehce zběsilé. Kvůli novému koronaviru SARS-CoV-2 způsobujícímu nemoc COVID-19 umírají lidé po tisících denně. A Češi se k tomu postavili různě. Jedna skupina nic neřeší a dál si bere v Kauflandu rohlíky holýma rukama bez roušky, jiné lidi jsme mezi námi od ledna neviděli, protože nakoupili zásoby fazolí na půl roku a zabarikádovali se v podzemním bunkru na zahradě.

Pokud jste už ušili roušky pro celou vesnici a všem důchodcům v ulici jste donesli nákup, možná přemýšlíte, jak dále pomoci proti šíření viru. Jedna z těch jednodušších věcí je pomoci zkoumat lék proti němu.

Pokračovat ve čtení „Jak pomoci najít lék na koronavirus“

Srovnání rychlosti Wi-Fi routerů Asus RT-AC1200 a Ubiquiti airCube AC

Asus vs. Ubiquiti

Postarší Asus RT-AC1200 jsem vyměnil za novější Ubiquiti airCube AC hlavně z důvodu bezpečnosti (starší Asus už neměl více než rok aktualizovaný firmware). Vzhledem k dobrým ohlasům na rychlost a pokrytí (na to, že jde jen o malou kostku) nového člena rodiny jsem se rozhodl změřit, o kolik bude vzduchokostka rychlejší. Při čtení mějte prosím na paměti, že Asus je o cca dva roky starší a aktuálně o polovinu levnější model. Nemá jít o srovnání konkurentů, spíše o zjištění, jestli se vyplatí si připlatit (TL;DR: vyplatí).

Pokračovat ve čtení „Srovnání rychlosti Wi-Fi routerů Asus RT-AC1200 a Ubiquiti airCube AC“

TransferWise, CurrencyFair, Revolut. Jak nejlépe převést peníze z/do zahraničí – praktická zkouška

Tento příspěvek je 2. z 2 částí v sérii Převody peněz

Aktualizováno 29. 7. 2021

V předchozí části jsem se zabýval teoretickým porovnáním různých způsobů, jak převést cizí měny (konkrétně Eura) na koruny. Teorie je pěkná, ale jak se služby chovají v praxi? Převedl jsem nějaké peníze na Eura a jdu je zkusit vyměnit na koruny. Jde mi jak o to, jakou částku nakonec obdržím, tak o to, jak dlouho bude celý převod trvat.

Pokračovat ve čtení „TransferWise, CurrencyFair, Revolut. Jak nejlépe převést peníze z/do zahraničí – praktická zkouška“.

Hrátky s názvy českých obcí

Aktualizováno 23. 10. 2018

Tenhle článek nebude určitě pro každého, už vidím, jak kroutíte hlavou – „nad takovou blbostí jsi strávil tolik času?“. Ale pokud máte rádi češtinu, hrátky s daty a mapy jako já, mohl by vás zaujmout. Původně vznikl, protože mě zajímalo, která česká obec má největší poměr písmen s diakritikou. I to se dozvíte. Ale když už jsme v tom, proč nezjistit pár dalších zajímavostí.

Pokračovat ve čtení „Hrátky s názvy českých obcí“

Utěrka z Tesca outdoorovým ručníkem?

Už několik let přemýšlím nad zakoupením nějakého lehkého a lehce sbalitelného ručníku pro výlety mimo civilizaci. Nemělo to zatím prioritu, tričko či jiné kusy oblečení vždy posloužilo a v nehorším člověk okape. Ale není to pohodlné a dlouho to schne. Outdoorové ručníky stojí pár stovek, ale za kus hadru z mikrovlákna mi to přišlo poměrně hodně, podobného názoru jsou i jinde. A tak, když jsem viděl v Tescu ve slevě za 26 Kč Univerzální utěrku z mikrovlákna, řekl jsem si, že není co ztratit. A protože jsem bloker hravý, rovnou jsem se rozhodl ji otestovat, volně inspirován testem na Světu Outdooru z roku 2003.

Pokračovat ve čtení „Utěrka z Tesca outdoorovým ručníkem?“

Srovnání GPS – Defy, Xcover, GPS logger a eTrex 30

Aktualizováno 5. 10. 2019

Nedávno mi do mé sbírky elektroniky s GPS přibyla turistická navigace Garmin eTrex 30, čímž se výčet mých zařízení schopných zaznamenávat trasu zvýšil na 4. Protože si své výlety rád zpětně vyhodnotím pomocí sport trackeru, zaznamenávám si trasy poměrně často. Navíc kvůli geocachingu je pro mě přesnost GPS v horším terénu poměrně důležitá. Vzal jsem tak svá čtyři zařízení na procházku po Brně za účelem testu. Účastníky byly (od největšího po nejmenší) mobilní telefony Samsung Galaxy Xcover a Motorola Defy, turistická navigace Garmin eTrex 30 a GPS bluetooth modul a logger Canmore GT-750FL-S.

Pokračovat ve čtení „Srovnání GPS – Defy, Xcover, GPS logger a eTrex 30“