TransferWise, CurrencyFair, Revolut. Jak nejlépe převést peníze z/do zahraničí – teoretické srovnání

Tento příspěvek je 1. z 2 částí v sérii Převody peněz

Aktualizováno 29. 7. 2021

Nedávno jsem se v jedné známé cestovatelské skupině na Facebooku zúčastnil diskuse na téma, jak nejlépe převést peníze ze zahraničí na český účet. Padaly různé nápady, nejčastěji se však objevovaly odkazy na známý TransferWise a Revolut. Pokusím se je porovnat a s nimi méně známý CurrencyFair, který však má ze zkušenosti často lepší kurzy, než TransferWise. K tomu porovnám alespoň teoreticky, kolik by to stálo při použití tradičních metod.

Papírové hodnoty

V první části se nebudou uskutečňovat žádné reálné převody, pokusím se porovnat, co jednotlivé služby „papírově“ slíbí. Budeme uvažovat převod takové jedné lepší čisté evropské mzdy, 1200 €.

Kurz ČNB

Kurz Eura v den psaní článku 11. 9. 2018 je podle ČNB 25,65 Kč/€. Tomuto kurzu se chceme co nejvíce přiblížit, víc zřejmě nikde nedostaneme. Při tomto kurzu bychom za svých 1200 € dostali 30 780 Kč.

Bankovní převod FIO

Uvažujme to, co napadne většinu lidí jako první. Peníze v Eurech prostě pošleme na bankovní účet vedený v korunách. Pokud tak učiníme, použije se jednoduše kurz devizy – prodej, který u FIO banky příliš nevybočuje z průměru jiných bank a je tedy poměrně zlodějský.

Kurz ve dni psaní článku je 25,0344 Kč/€, mínus 20 Kč za příchozí SEPA platbu. U FIO banky bychom tedy dostali cca 30 021 Kč, pouhých 97,5 % zaslané částky. To už je znát, i když jsou určitě i horší metody. Platba by měla přijít do tří dnů.

Jen v rychlosti porovnání u jiných bank, namátkou:

  • Air Bank kurz 25,039 Kč/€ – 25 Kč za příchozí SEPA platbu (malý tarif) = 30 022 Kč, 97,5 %, prakticky stejně jako u FIO.
  • mBank, která je notoricky známá špatnými kurzy. Kurz 24,8802 Kč/€ – 25 Kč za příchozí SEPA platbu = 29 831 Kč, 96,9 %. No nekupte to.
  • Equa Bank, která je naopak populární u cestovatelů. Kurz však nevybočuje, 25,036 Kč/€ – 9 Kč za příchozí platbu (ale odchozí za 99 Kč :-O ) = 30 034 Kč, 97,6 %. Jen o fous lepší, než první dvě.

Směnárna

Pokud máte možnost peníze směnit fyzicky ve směnárně, můžete zajít např. do známé směnárny Exchange v Praze v centru. Pokud si vytisknete VIP kupon, dostanete VIP kurz, který je pro dnešek 25,45 Kč/€. Dostali byste tedy 30 540 Kč, což není špatné (99,2 %). Jen holt musíte někam fyzicky s penězi, na druhou stranu máte peníze vyměněné ihned.

TransferWise

TransferWise je služba zaměřená zejména na převody mezi měnami. Je poměrně známá a používaná mnoha lidmi po celém světě. Zadáte měny, které chcete konvertovat a služba vám hned vypočítá, kolik dostanete. Pak už jen pošlete peníze a za pár dní vám přijde zkonvertovaná částka na účet.

Při použití Low Cost Transferu TransferWise by peníze měly přijít za tři pracovní dny (článek je psaný večer) a mělo by to být 30 662 Kč, 99,6 % původní částky. To není špatné.

CurrencyFair

CurrencyFair je o trochu složitější, slouží totiž i jako měnová burza – můžete si nahrát peníze a pak zadat, za kolik je chcete vyměnit – a čekat. Nicméně umožňuje i službu okamžité výměny podle aktuálního kurzu na burze v menu pod Send In -> Create an Auto-Transaction.

Tuto službu využijeme i v tomto teoretickém případě. Za mých 1200 € bych dostal zhruba 30 513 Kč (99,1 %), což je v tomto případě o trochu horší, než u TransferWise. Doba převodu není uvedena. Pozor, toto je jen odhadovaná suma, záleží na nabídce na burze v době, kdy peníze dorazí!

Revolut

Revolut je především předplacená debetní karta pro platbu výhodnými kurzy v cizích měnách, umí ale podstatně víc, jako například – ano, uhodli jste – převody z účtu na účet v různých měnách.

Zjistit, kolik by stál převod není úplně jednoduché, ale nakonec jsem se v kalkulačce dostal na hodnotu neuvěřitelných 30 737 Kč99,9 % středového kurzu ČNB při použití pomalejší metody (až pět pracovních dní). Zní to až neuvěřitelně, uvidíme, jak to bude v reálu.

Závěr

Pokud nepřevádíte jen pár stovek Kč, určitě se vyplatí používat něco lepšího, než je kurz vaší banky.

Pokud potřebujete peníze co nejdřív, fyzická výměna ve směnárně vede – zajdete s penězi do směnárny a pak do banky vložit na účet. Pokud to nepřipadá v úvahu, použijte Turbo převod Revolut za £6, peníze budete mít do dvou pracovních dnů na cílovém účtu.

Pokud nepospícháte… použijte taky Revolut. Jen vyberte pomalý převod a pět dní si počkáte. Kurz ale dostanete nepřekonatelný. Tedy alespoň podle kalkulačky na webu.

TransferWise a CurrencyFair – co si budeme povídat, proti bance to je pořád paráda. Ale vzhledem ke kurzům Revolutu těžko hledat, kdy se vyplatí více. CurrencyFair sice nabízí zadání vlastního kurzu na burze, ale museli byste převádět hodně peněz, aby se to oproti Revolutu nějak zásadně vyplatilo.

V další části článku provedu reálný test s reálnými penězi.

Tabulka

Máme rádi data. Srovnáno od papírově nejvýhodnějšího po nejméně výhodné.

ČNB (pro srovnání)RevolutTransferWiseSměnárna ExchangeCurrencyFairVaše banka
Získáno [Kč]30 78030 73730 66230 54030 51329 831 - 30 034
Získáno [%]10099,999,699,299,196,9 - 97,6
Doba převodu [dny]N/A530?3

Poznámka

Odkazy na Revolut a CurrencyFair obsahují referral, zaregistrováním přes ně mi pomůžete udržovat tento blok a můžete získat výhody po registraci v daných službách. Transferwise neumožňuje sdílet referraly veřejně, pokud byste chtěli výhody, napište mi e-mail.

Series NavigationTransferWise, CurrencyFair, Revolut. Jak nejlépe převést peníze z/do zahraničí – praktická zkouška >>
.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *