Plutus – je libo 3 % zpět z karty?

Aktualizováno 20. 12. 2022

Crypto.com osekává a osekává odměny. Po snížení cashbacku přichází na řadu i konec Netflixu a Spotify zdarma. Nastal tak čas začít se poohlížet i jinde. Pro projití mnoha článků se srovnáním různých karet, které jdou dobíjet pomocí kryptoměn, jsem se rozhodl vyzkoušet Plutus.

Popis karty

3 % zpět z každé transakce zní skvěle. Navíc není potřeba žádný depozit, jako u Crypto.com. Vložit ho můžete, bude to pro vás znamenat více výhod, nebo vyšší cashback, ale 3 % jsou vaše tak jako tak. K tomu máte už v základu jednu výhodu (perk) zdarma, jako třeba bezplatný Netflix, nebo 10 € sleva každý měsíc v Tescu. Zní to moc dobře na to, aby to byla pravda? Pravda to je, ale samozřejmě je tam hromada háčků…

Háčky

 • 3 % zpět nejsou v Eurech, jako je karta, ale v Plutus tokenech (něco jako kryptoměna). Ty jdou použít na dobití karty, ale musíte si počkat a není to tak jednoduché.
 • Pokud budete mít jen kartu zdarma, cashback dostanete jen do útraty 250 € měsíčně, což odpovídá necelým 200 Kč zpět měsíčně. Pokud tedy využijete alespoň dvě výhody, vyplatí se už tarif Everyday za 5 € měsíčně, kde ale můžete mít navíc třeba tu slevu 10 € do Tesca a zvýší vám to limit pro cashback na 2000 € útraty měsíčně. To už je 1500 Kč na cashbacku za měsíc, pokud tedy na kartě protočíte 50 000 Kč. Prostě „nechci tu slevu zadarmo“…
 • Plutus má hromadu poplatků, včetně vysokého poplatku za platbu v cizí měně (rozuměj jiné, než €). To znamená, že je na přímé platby v Česku nepoužitelná. Řešení se jmenuje Curve.
 • Na kartu se v době psaní článku čeká 19 týdnů a vyžadována je záloha 20 € (kterou po doručení karty můžete utratit).

Já vím, je to složité. Přes Revolut kartu nabijete (jinak vám ty 3 % zpět rychle sežere kurzový rozdíl banky) a přes Curve platíte, abyste se vyhnuli poplatku za platbu v jiné měně 1 € + 1,5 % (!) z částky. Navíc si platíte vyšší variantu Curve, aby vám stačily limity, ale poplatek za Curve je jedna z volitelných Plutus výhod, takže to máte svým způsobem zadarmo. Všechny peníze zpět jsou v Plutus tokenech, které můžete za 45 dní použít na dobití karty a jen doufáte, že mezitím jejich cena neklesne na desetinu a že se vám celá tahle anabáze vyplácí. Raději už ani nepočítáte čas, který jste s tím strávili. Nechci tu slevu zadarmo, ale… mám 3 % zpět!

Proces objednání

 • 4. 8. 2022: Posílám 20 € rezervační zálohu a objednávám kartu. Prý bude výroba a doručení trvat až 19 týdnů, což by znamenalo až 15. 12.
 • 27. 9. 2022: Přichází mi e-mail, že karta by měla být hotová 10. 10., mám ji poté potvrdit v aplikaci a přijde mi za 7-10 dní. To by znamenalo nejpozději 20. 10., od dost dříve, než byl původní termín.
 • 10. 10. 2022: Karta je prý hotová, po potvrzení v aplikaci by mi prý měla přijít během 14-19 dní.
 • 31. 10. 2022: Karta přišla, vypadá líp, než na obrázku! Celkem tedy 12,5 týdne místo slíbených 19.

Praktické postřehy

 • Raději ještě jednou. Mimo eurozónu kartu nepoužívejte bez Curve, nebo podobného zprostředkovatele. Budete platit vysoké poplatky!
 • Plutus účet dobijete běžným SEPA transferem (použijte Revolut, nebo alespoň Transferwise apod.), ale poté ještě musíte v aplikaci peníze převést na účet karty. To může být hned, ale taky to může trvat pracovní den – pozor tedy na převody v pátek.
 • Některé věci jdou zobrazit a nastavit jen na webu a v aplikaci se k nim nedostanete. Například výpis odměn, nebo nastavení předplatného.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *