Nejvzdálenější místo od moře v Česku

Jaké místo v Česku je nejblíže k moři? To zjistíte snadno, i Mapy.cz udávají 283 km vzdušnou čarou ze Šluknovského výběžku do Štětínského zálivu. Jaké je místo na Zemi, které je nejvzdálenější od moře? To lze také najít snadno, dokonce na Wikipedii. 2510 km od Obského zálivu, na severozápadě Číny. Pěknou mapku najdete tady. Ale jaký bod je nejvzdálenější od moře v rámci Česka? Odpověď na tuto otázku mi Internet nevrátil a tak nastal čas pro experiment.

Experiment nespočíval v tom, že bych vzal pásmo a šel měřit, ale nainstaloval jsem QGIS, importoval dataset NASA a zobrazil si ho jako vrstevnice. Pro ověření jsem použil web KB GeoRisk. Hodnoty se mi však rozcházely a tak jsem pro konečné určení místa použil podstatně méně sofistikovanou metodu posouvání bodu měření na mapy.cz.

A výsledek? Nejdále od moře je u nás oblast v Beskydech na hranici se Slovenskem – kousek jižně od Makovského sedla. Je vzdálený necelých 544 km jak od Jadranu, tak od Baltu, skoro dvojnásobek vzdálenosti ze Šluknova. Nejbližší vesnice na české straně jsou Velké Karlovice, pro případ, že se fakt nemáte rádi slanou vodu a chcete od ní bydlet co nejdál.

Mimochodem, nejvzdálenější místo ve střední a západní Evropě podle QGISu leží na východním Slovensku, poblíž vesnice Oborín. Celých 655 km k Černému, Jaderskému i Baltskému moři. Nicméně KB GeoRisk mi místo háže až někam za hranici do Maďarska, tak to berte s rezervou.

A druhé mimochodem – nejvzdálenější místo Evropy od moře je poblíž města Běloreck na Uralu, na hranici Evropy a Asie. Nějakých 1600 km od Barentsova i Černého moře. Je však nutné mít na paměti, že Kaspické moře není moře. Kdyby bylo, nejvzdálenější místo v Evropě by se nejspíš posunulo severněji. Každopádně únorové minimální teploty v průměru – 16 °C a maximální červencové v průměru 22 °C, takže žádné obrovské rozdíly mezi létem a zimou se nekonají – holt Kaspické moře není zase tak daleko.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *