Jak uschovávat banány

Aktualizováno 8. 12. 2011

Nedávno jsem absolvoval diskusi o tom jaký vliv má teplota na banány – v zásadě šlo o to, jestli se banány můžou / mají skladovat v ledničce. Provedl jsem proto experiment, abych to ověřil.

Nejdříve teorie – na Wikipedii píšou The flavor and texture of bananas are also affected by the temperature at which they ripen. Bananas are refrigerated to between 13.5 and 15 °C (56 and 59 °F) during transportation. At lower temperatures, the ripening of bananas permanently stalls, and the bananas will eventually turn gray as cell walls break down. The skins of ripe bananas will quickly turn black in the 4°C environment of a domestic refrigerator, although the fruit inside remains unaffected. To je zejména o nezralých, takže jsem se pídil dál a dozvěděl jsem se toto: Ripen at room temperature and refrigerate when the banana reaches the stage of ripeness that you prefer. The skin will darken in the refrigerator, but the fruit will not. Takže shrnuto – banánu by se nic nemělo v ledničce stát, kromě toho že dřív zčerná. Proč si to ale experimentálně neověřit?

Nakoupil jsem tedy v pondělí po zkoušce trs čtyř banánů – ještě málo zralých se zelenými místy. Ten nejošklivější jsem hned snědl, aby zbyly právě tři potřebné pro testování. Jeden jsem dal do poličky kde je pokojová teplota cca 20 – 25 °C. Druhý do ledničky kde je odhadem tak 5 – 10 °C. Třetí jsem pak vystavil extrémním podmínkám venku na mrazu kde se teplota pohybovala zhruba mezi -20 a -5 °C. A čekal jsem.

Po zhruba 24 hodinách v úterý bylo jasné, že v mrazáku se banány skladovat rozhodně nemají. Banán z venku vypadal už dosti odpudivě, nevědět že je teprv den koupený, tak ho rozhodně nejím. Banán z ledničky už také začal hnědnout, ale už byl na první pohled poznat od banánu z poličky. Rozhodl jsem se ale počkat ještě dalších 24 hodin.

Ve středu byly rozdíly znát ještě zřetelněji. Poličkový banán se příliš od nákupu nezměnil, ledničkový začal povážlivě hnědnout. Banán který byl na mrazu vypadal pořád stejně hrozně, nakonec o moc hůř už asi vypadat nemohl.

Tím se potvrdilo že banány v nízkých teplotách brzy hnědnou. Zbývalo však banány ochutnat a zjistit jak se změnila jejich chuť. Nechal jsem je tedy při pokojové teplotě zhruba 5 hodin odstát a pak jsem se do nich pustil. Nejdříve jsem snědl banán z poličky. Chutnal jako běžný banán, jen byl možná už trochu moc zralý a měkký. Následoval banán z lednice – ten mi přišel mírně méně zralý – trochu tužší a méně sladký, ale rozdíly byly minimální, takže se mohlo jednat o odchylku v rámci trsu. Zmrzlý banán už na pohmat napovídal, že příliš poživatelný nebude – byl úplně měkký. Uvnitř byl kašovité konzistence, do pusy jsem ho vymačkával jako z tuby a měl podivnou pachuť, takže jsem ho pro jistotu snědl jen kus za účelem testování a zbytek jsem vyhodil.

Banány je tedy dle mého názoru nejlepší skladovat za pokojové teploty, v ledničce v případě že se plánují do dvou dnů sníst. Je možné že v ledničce trochu pomaleji zrají, ale nemohu to na základě testu říct s určitostí.

3 odpovědi na “Jak uschovávat banány”

  1. Dobrý den.
    Doporučuji pokus doplnit ještě o banán zabalený – zcela omotaný – do mikrotenového sáčku (jaké jsou běžně na nákupy třeba pečiva v obchodech) a uložený v chladničce. Takto zabalené banány mi vydrží v chladničce i déle než týden.
    Upozorňuji: každý banán v samostatném sáčku a dokonale zabalený.

    1. Naprosty souhlas. Dokonce zralý banán dám do lednice bez obalu a vydrží ve stejném stavu jako jsem jej koupil, kdežto venku začíná sednout a i chuť se ztrácí. A ještě jedna zkušenost. Banán, který koupím už trochu prezraly oloupu a dám do mrazáku, může se i nakrájet a dám ho do patent i krabičky. Je to výborná surovina k výrobě zmrzliny. Dám do úzké nádoby, přidám smetanu a další ingredience, které mám Rath, třeba borůvky či jahody a případně vanilkový cukr nebo jen cukr a celé to se zmrzlymi banány umixuji a zmrzlina je hotová.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *