Jak ripovat DVD zdarma

Aktualizováno 5. 10. 2019

Když jsem psal minulý článek o ripování cráněných DVD a vychvaloval DVDFab, v jednom jsem se zmýlil – DVDFab není freeware, jen jeho část lze používat neomezeně a zrovna to není ta co vám pomůže dostat DVD do podoby nějakého toho souboru přehratelného v PC. Po vypršení licence jsem se tedy musel porozhlédnout na opravdu freewarové scéně – a našel jsem. Postup už však není tak primitivní, proto jsem raději stvořil tento návod.

Stejně jako v minulém článku raději upozorňuju, že ripování chráněných DVD je v ČR ilegální. Proces tedy ukážu na nechráněném DVD polského filmu Katyň (alespoň se ochrana nezmiňuje na obalu DVD). Pro DVD chráněná to funguje stejně, kamarád povídal. Všechny programy co jsou použity pak fungují na mém systému (Windows XP 32 bit), na jiných operačních systémech to budete muset asi zkusit.

Dekryptování DVD

Nejdříve potřebujeme dostat DVD video do počítače a to nějak šikovně, například bez poškozených sektorů, které se tam při lisování DVD (jistě náhodně) dostaly. Na to je odborník program DVD Decrypter. Bohužel jeho ovládání vyžaduje jisté znalosti, proto si mimo něj stáhneme i prográmek RipIt4Me, který nám úkon maximálně zjednoduší.

Po nainstalování DVD Decrypteru spustíme RipIt4Me, který by měl DVD Decrypter najít. Nabízí vám i 1-click mód, který je maximálně zjednodušený, já radši využívám čaroděje (Wizard), který je jen o málo složitější, ale umožní přeci jen nějaké ty volby. Po kliknutí na tlačítko „Wizard“ se vám nabídne dialog kde můžete vybrat kde máte vloženo DVD, kam chcete výsledné opravené DVD uložit. (Taky vám to implicitně nabízí tak chytře jako mně c:/film/ ?) Pokud nechcete ripovat i menu a podobné ptákoviny, doporučuju v roletkovém menu uprostřed vybrat „Movie only“. Zbytek neřešte, všechny titulky a audio stopy k DVD zůstanou tak jako tak. Klepněte na „Next“, poté „Create PSL“ a „Rip DVD“. Otevře se vám DVD Decrypter, jen možná bude nutné klepnout na „OK“ ve vyskočeném okně. Pak jen klepnete na velké tlačítko s obrázkem DVD a pevného disku a čekáte. DVD Decrypter zkopíruje DVD na disk a odstraní z něj věci které neodpovídají DVD standardům, případně znesnadňují čtení. To trvá několik minut. Mezitím si můžete třeba stáhnout HandBrake.

Po decryptování se DVD Decrypter sám zavře, vy jen v RipIt4Me klepněte na „Do It!“, což vyčistí z DVD nějaký ten bordel. Pro jistotu v dalším dialogu klepněte ještě na Cleanup VOBs, počkejte až čištění doběhne (opět pár minut) a klepněte na „Done“. Máte hotovo, RipIt4Me můžete zavřít a DVD vyndat z mechaniky.

Převod DVD do „hezčího“ formátu

Máme DVD, ale to používá dnes již zastaralou kompresi a navíc nechceme aby nám film na disku zabíral 9 GB. Stáhneme a nainstalujeme si tedy program HandBrake, který je vcelku jednoduchý, přehledný a umí pokročilé formáty videa. V něm načteme DVD (Tlačítko Source -> DVD / VIDEO_TS folder). V poli Destination najdeme kam chceme výsledný soubor uložit. V Output Settings doporučuju nastavit jako Container „MKV file“ – umí totiž vícenásobné titulky. Vedle pak není od věci zaškrtnout „Large file size“ pro případ že váš soubor začne nabývat nebývalých rozměrů.

Dále tu máme záložky dole. Z těch je důležitých ale jen pár – v první (Picture) doporučuju nastavit Anamorphic na None, pokud plánujete video přehrávat na PC. Pokud chcete video přehrávat na televizi např. přes DVD přehrávač, doporučuju nechat „Strict“. Jde o poměr stran videa a různé tvary pixelů na monitoru a televizi. Cropping nechte na Auto, leda byste toužili po černých pruzích po stranách jaké jsou někdy vidět u starších filmů na DVD.

Poté nás zajímá záložka Video. Kodek doporučuju nechat H.264, důležitá je sekce „Quality“. Pokud chcete napasovat film na nějaké přenosné medium, je dobré nastavit si Target size nebo Avg bitrate. Pokud vám na velikosti až tak nezáleží, ale chcete celý film ve stejné kvalitě, použijete třetí přepínač. Osobně nastavuju přepínač na RF: 21, kdy již zmíněný film Katyň (117 min) má 1,83 GB.

V záložce Audio pak vcelku jednoduše můžete zvolit v jakém jazyce chcete mít ve videu zvuk, může jich být i víc pomocí tlačítka „Add Track“. Zvuk samozřejmě musí být už na DVD 😉 Audio kodek doporučuju změnit na ten kde je napsáno „Passthru“ pro zachování maximální kvality.

Záložka Subtitles je prakticky shodná s předchozí, jen se zde nastavují titulky. K přepínačům – první „Forced Only“ do videa dá jen vynucené titulky (např. když se chvíli ve filmu mluví jiným jazykem), druhý „Burned In“ vypálí titulky přímo do videa, nepůjde je tedy vypnout. Může se však hodit pokud vaše přehrávadlo jinak titulky ze souboru získat neumí. Na tuto volbu pozor, bývá zaškrtlá implicitně. Zaškrtávka „Default“ pak způsobí že by se dané titulky měly automaticky zapnout při spuštění videa. Doporučuju nenastavovat ani jedno. Titulků můžete vložit i více, pokud jste zvolili kontejner MKV.

Poté již nezbývá než si po sobě raději překontrolovat a klepnout na tlačítko Start a čekat… a čekat… a čekat. Nejspíš nějakou tu hodinu pokud zrovna nesedíte v CERNu u nějakého toho superpočítače.

Závěr

Uvedený postup mi zatím fungoval pro všechna DVD a nejspíš ještě nějakou dobu fungovat bude, přeci jen nové DVD ochrany se v době nastupujícícho Blu-ray už asi vymýšlet nebudou. Pokud máte problém s přehráváním MKV souborů, doporučuju multiplatformní VLC Media Player. Co nepřehraje ten, přehraje už jen máloco.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *