Hledání SW pro ripování DVD

Aktualizováno 5. 10. 2019

S DVD Shrink + DVDx jsem nebyl spokojený, hledal jsem tedy náhradu.

Po zkouškovém je konečně trochu času, tak je čas vrhnout se na věci co už několik měsíců odkládám. Mezi ně patří také záloha různých DVD za 29 – 49 Kč v papírovém i plastovém obalu co se mi mezitím nahromadily na poličce. Výhody zálohování DVD obzvláště v této cenové relaci je asi zbytečné zmiňovat, mezi nevýhody patří ilegalita takového počínání pokud je DVD kryptované a čas, který rip zabere. Nicméně vzhledem k tomu že cca každé 20. DVD tohoto druhu jsem měl problémy přehrát si o jejich kvalitě nedělám velké iluze, nesmyslný paragraf novely §43 autorského zákona si tedy dovoluju ignorovat.

Donedávna jsem pro kryptovaná DVD používal provařenou kombinaci DVD Shrink + DVDx, která však měla hned několik nevýhod – jsou to dva programy, musím se starat o mezivýstup dekryptovaného DVD na disku, DVDx není občas zrovna intuitivní a navíc u některých DVD dekryptovaných DVD Shrinkem padá neustále na stejném místě, což byl hlavní důvod začít prolézat fóra a hledat lepší alternativu.

Požadavky na ideální SW tedy byly – umět ve Windows ripovat chráněná DVD rovnou do externího enkodéru, abych nemusel spouštět dva programy. A samozřejmě umět do videa dát zvolenou audio stopu a titulky. Hodily by se i funkce pro ořez apod.. Nutnou podmínkou je aby byl program zdarma či za symbolickou cenu. Všechny enkodéry jsem zkoušel na 3. serii Červeného trpaslíka, 3. a 6. díl, které mi dělaly v DVDx výše zmíněné problémy. Kódoval jsem anglický zvuk a české titulky.

Jako první mé oko padlo na program Handbrake (0.9.3). Má pěkné GUI, navíc přehledné a vcelku jasné nastavení pro mě jakožto člověka který není detailně seznámen s funkcí jednotlivých kodeků. H264 vyhrává testy, tenhle program ho umí, navíc do MP4, MKV i AVI vypadá to velmi dobře. Přidání titulků do videa bez problémů. Nicméně mi neustále padal. Po hodnách testů jsem zjistil že je to tím že neumí kryptovaná DVD, což jsem si potvrdil i po detailnějším prozkoumání webu programu.

OK, co Handbrake + DVD Shrink? Bohužel nastal nový problém – Handbrake mi uprostřed videa přestal vkládat titulky, nebo je nevložil vůbec a to pro různá nastavení DVD Shrinku při vytváření DVD na disku. Závěr – Handbrake si asi nechám nějakou dobu nainstalovaný, ale budu se muset poohlédnout i jinde.

Vyzkoušel jsem dále pár dalších programů které jsem však smazal hodně brzy po instalaci – např. DVD Decrypter (mirror) nebo Mediacoder, ale všechny utíkaly brzy pryč z disku.

Nakonec při prohledávání fór jsem přišel na DVDFab. Slyšel jsem o něm už dříve, ale nevěděl jsem že existuje i freeware verze. Umí chráněná DVD rovnou převádět do souboru s videem, dokonce umí z DVD titulků udělat externí titulky ve formátu IDX + SUB. Po nainstalování jsem se pral s nastavením rozlišení, nechápal jsem jaktože neumí grabovat v „klasickém PAL“ rozlišení 720×576, jal jsem se tedy hledat odpověď, která mě poněkud překvapila, protože jsem o něčem takovém vůbec netušil. Nechtělo se mi to věřit, ale experimentálně jsem to ověřil a – oni mají pravdu! Nastavil jsem tedy 720×544 a obraz je opravdu takový jak má být, titulky fungují, prostě idyla. Přesto mě trochu mrzí že nemůžu nastavit libovolné rozlišení (jen si vybrat z menu) a taky trochu detailnější nastavení komprese by mi nevadilo, opět se musí vybírat jen z předdefinovaných v menu. Nicméně i přesto se jedná o program který mohu jen doporučit.

Ostatní programy bych však šmahem nemazal, např. film Někdo tam dole mě má rád DVDFab prostě nenačetl, takže jsem se na chvíli musel vrátit k DVD Shrink + Handbrake.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *