Proč si (ne)koupit koloběžku

Pro nezávislost na MHD, zejména večer, kdy jsou intervaly už poměrně dlouhé, jsem od přestěhování do Brna uvažoval o nějakém náhradním dopravním prostředku. Nabízí se kolo – to je však poměrně neskladné, člověk se na něm zapotí a v pěších zónách s množstvím lidí je nemotorné. A protože známý si koupil koloběžku, půjčil mi ji a jízda na ní mě nadchla, rozhodl jsem se pro to samé.

Koupě koloběžky

Známý si koupil skládací koloběžku od firmy MiBo a je s ní spokojený. Já jsem měl zálusk na nejoblíbenější model od Kostky, ale cena mě trochu odrazovala, přestože se mi o heslu „nejsem tak bohatý abych si mohl kupovat levné věci“ snad i zdálo.

Pak jsem však na Aukru narazil na inzerát na prodej koloběžky Cycab City i s bohatým příslušenstvím. Cena byla velmi příznivá, koloběžka údajně téměř nová a tak jsem příliš neváhal a rozjel se pro ni do Zlína. Původně jsem sice chtěl 18″ kola, ale nekupte to, když je to tak levné…

V tomto případě se však cena neukázala jako překážka. Koloběžka jede výborně, menší nerovnosti jako koleje také zvládne (samozřejmě na přejezdu) a hlavně transformace na chodce trvá zlomek vteřiny, takže v nebezpečnějších nebo zalidněných úsecích prostě sesednete.

Na koloběžce jsem od koupě najezdil několik desítek km zejména po městě a cyklostezkách a porovnával se s ostatními účastníky místního provozu. V dalším textu tak proberu subjektivní výhody a nevýhody oproti pěšímu člověku, in-line bruslím a kolu.

(Ne)výhody oproti chůzi

+ Rychlost. Stejně jako u jiných dopravních prostředků disponujících koly, z kopce se prostě vezete. Na koloběžce jsem jel zatím nejvíc zhruba 38 km/h (dle GPS), kdy už jsem měl pocit jízdy trochu „na hraně“, to ale přičítám spíše mé nevyježděnosti a horší kvalitě zaplátované silnice. Po rovině mívám průměrnou rychlost cca 13 km/h, takže na delších trasách ušetříte oproti  chůzi klidně polovinu času. Do větších kopců je efektivnější koloběžku tlačit, jinak hrozně bolí nohy.

+ Šetříte klouby. Jedna noha je neustále na koloběžce, druhá, „odrážecí“ noha při odrážení našlapuje obvykle na špičku.

+/- Střed pozornosti. Na koloběžce sice už jezdí mnoho lidí, ale pořád se za vámi kdekdo ohlédne.

– Neskladnost. Přeci jen, koloběžka zabere nějaké místo, venku ji musíte někde zamknout.

– Průjezdnost terénem. Schody s koloběžkou nevyjedete a nejspíš ani nesjedete. Obrubníky větší než několik cm se musí přenášet (což však není takový problém vzhledem k rychlému nastoupení/vystoupení z koloběžky).

– Cena. Boty potřebujete i na koloběžce.

(Ne)výhody oproti in-line bruslím

+ Náhradní boty. Na koloběžce se dá jezdit v běžných botách. V in-line bruslích vás na mnoho míst nepustí a přezouvat se z bruslí je poměrně dlouhý proces. Určitě oproti koloběžce.

+ Brzdění. Na koloběžce se nemusíte bát vjet v rychlosti do zatáčky, brzdy jsou účinné obdobně jako u kola.

+ Průjezdnost terénem. Na koloběžce se jezdí nejlíp na hladkém asfaltě, ale nerozhodí ji dlažba ani rozbitý přejezd.

+/– Cena. Za rozumnou koloběžku dáte spíš více než za brusle.

– Rychlost. Divil jsem se, ale na cyklostezce mě bruslaři spíš předjížděli, než já je. Výhodu máte jen z velkých kopců, kde se ilajnisti kvůli chabým brzdám bojí.

– Skladnost. Pokud nemáte zrovna skládací koloběžku, tak ji do skříně nenacpete.

– Olympia :). Zkratka do Olympie v Brně je jen pro in-line brusle, vy budete muset spolu s cyklisty okolo.

(Ne)výhody oproti kolu

+ Skladnost. Koloběžka sice není žádný drobek, ale pořád je lehčí (ocelová koloběžka kolem 8 kg, skládací i víc) a skladnější – má menší snad všechny rozměry a navíc při ukládání nepřekážejí pedály a sedlo.

+ Obratnost. Asi hlavní výhoda oproti kolu ve městě. Když jedete v davu a nemůžete dál, prostě hned slezete. Můžete jet pohodlně libovolně pomalu, otočíte se „na pětníku“ a tolik nepřekážíte. A nemusíte pořád přehazovat nohu přes sedlo při nasedání/sesedání.

+ Pocení. Osobně se na koloběžce nezpotím tolik jako na kole. Není to nejspíš efektivitou pohybu, spíš na koloběžce dosáhnete určité pohodové rychlosti kolem 13 km/h a víte, že nemá cenu zrychlovat, protože budete zoufale neefektivní, tak snížíte frekvenci odrážení např. na 2-3 odrazy/s. Na kole (alespoň já) máte tendenci pořád šlapat, pokud nejedete z kopce, kde už vám nestačí převody, nebo do kopce, který nevyjedete. Vyvíjíte tak více energie (kterou pak ztratíte brzděním na křižovatce) a více se zpotíte. Nicméně zase jste samozřejmě rychlejší (na kole).

+ Jednodušší na údržbu. Žádný řetěz, přehazovačka, odpružená vidlice (i když i takové byste asi našli).

+/- Jízda po chodníku. Na koloběžce se po chodníku nesmí jezdit stejně jako na kole. PČR možná bude schovívavější, ale to je samozřejmě jen dohad.

+/- Zdravá záda. Často se zmiňuje, že z koloběžky vás nebudou bolet záda. To je pravda, stojíte v přirozené pozici a odrážení je podobné chůzi. Nicméně na koloběžce běžně asi nepojedete víc jak cca 20 km a z téhle vzdálenosti vás nebudou záda bolet ani na kole. Oproti tomu na koloběžce vás po 20 km skoro určitě budou bolet nohy.

– Rychlost. Již zmíněných 13 km/h nemůže kolu konkurovat.

– Průjezdnost terénem. I na starém Favoritu projedete víc. Bohužel vzhledem ke konstrukci koloběžky musí být stupátko nízko kvůli únavě nohou při odrážení a proto při přejezdu nerovností rychleji drhne o zem. Zkusmo jsem projel asi 500 m po polní cestě. A nebyl to zážitek, který bych si chtěl zopakovat. S koloběžkami s většími koly to může být jinak, velký rozdíl bych ale nečekal.

Další poznatky

Při jízdě na koloběžce mě zaujalo a překvapilo několik věcí.

 • Více unavená je noha na stupátku. Druhá se sice odráží a díky ní se pohybujete dopředu, ale noha na stupátku neustále pracuje nahoru a dolů jak se snažíte dosáhnout na zem. Začne tedy bolet dříve.
 • Do větších kopců nemá cenu jezdit. Budete pomalí stejně jako chodci, akorát zoufale neefektivní a nehorázně vás budou bolet nohy. Moje hranice je zhruba taková, že kde bych v opačném směru z kopce zrychloval, nahoru jdu pěšky.
 • Gyroskopický efekt. Koloběžka má malá kola a gyroskopický efekt je tedy nižší než na jízdním kole. Zvednutí ruky z řidítek vás tak rozhodí víc než na kole a pokud znáte někoho kdo na koloběžce jezdí bez držení, tak mu vzkažte můj neskonalý obdiv.
 • Brzdění. Pokud si nekoupíte nekvalitní koloběžku (kde brzdy budou jedna z prvních věcí na kterých se šetřilo), domnívám se, že budete oproti kolu rychlejší v brzdění. Nemám to potvrzené čísly ani experimentem, ale na kole máte zřejmě vyšší těžiště (na koloběžce jste zhruba stejně vysoko, ale stojíte a navíc nemáte horní část rámu, sedlo apod.) a navíc menší možnosti jeho změny. Na koloběžce si můžete dřepnout, zaklonit se apod.

Závěr

Použití koloběžky (velké, dospělé) vidím hlavně na dojíždění do práce a do města – zejména po rovině. Tedy tam, kde se uplatní výhody obratnosti, nízké váhy a rozměrů, ale zase není celá trasa hladký asfalt, abyste mohli jezdit na inlajnech. Případně máte hrůzu z jejich brzdné dráhy jako já.

Většina lidí si ale předpokládám koloběžku koupí ze zvědavosti. Protože pocit z odrážení je něco docela jiného než šlapání na kole.

11 odpovědí na “Proč si (ne)koupit koloběžku”

 1. Ano, přesně tak, lidé se za tím hnusem neefektivním asi ohlédnou 😀 Koloběžka je prostě infantilní nesmysl….pro děti a pro hurvínka;)

 2. Zdravím koloběžkářky a koloběžkáře.
  Taky mam koloběžku.Ale jen teprve 3 mesíce.Je to Crussis,Urban4,4. No a moje rychlost byla těch 10-12 km v h. Chce to jen kondyčku a trochu trényngu.Teď jezdím 13-15 km v h.
  Ještě párkrát vyrazím a budu jezdit s větrem o závod.
  Prej je to jako s během.Kdo trénuje a běhá je lepší a lepší.
  Tak ať vám to jezdí a jak se zdraví koloběžkáři? No přecr trhni si nohou.
  Ahoj Petr

  1. Jojo Petře…prosím tě, zahoď ten nesmysl pořiď si kolo a začni se chovat jak dospělej chlap…bože…kolobrnda 😀

 3. Běžně jezdím na koloběžce okolo 20-25km/hod po rovině. A že se člověk nezpotí :), no při těch 12km/hod asi ne.

  1. Ahoj Honzo,
   počítám, že máš nějakou lepší koloběžku, ne takový základ, co jsem měl já.
   Druhá možnost je, že máš prostě lepší fyzičku 🙂

  2. Souhlas, jezdím na Morčeti Vendetě 26/20 20-25km/h, v pohodě se to dá krátkodobě vytáhnout i přes 30 km/h, z kopce v klidu 55 km/h. S trochou tréninku nejsou ani kopce problém pokud to nejsou brutální a dlouhé stoupáky na několik km.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *