Jak jsem přestal platit Ryanairu za poplatky

Asi nejznámější evropská nízkonákladová letecká společnost (dále „nízkonákladovka“) Ryanair je známá svými neuvěřitelně nízkými cenami letenek. Kdo s nimi nikdy neletěl za jeden eurocent, tak už se dnes asi na podobné ceny nedostane, nicméně pořád je možné se proletět kolem 300 Kč (jednosměrně), což rodinný rozpočet nezruinuje. Má to však samozřejmě háček – musíte přistoupit na jejich hru, ve formulářích zaklikávat správné odpovědi, které vám cenu nezvýší – a samozřejmě cestovat nalehko.

Před pár lety ale letům za hubičku zdánlivě odzvonilo – Ryanair zavedl poplatek za všechny způsoby platby – tedy téměř všechny. Zdarma zůstala platba předplacenou platební kartou. Tu však u nás žádný bankovní ústav nenabízí. Jsou tedy lety za pár stovek minulostí?

Asi už čekáte, že článek není jen o tom, jen suše konstatovat „ano, jsou“. Prošel jsem pár diskusí, zeptal se přátel – a existuje možnost si „předplacenku“ pořídit v zahraničí. Dokonce to oproti Rynair extrémně nevýhodné kartě není tak strašné s poplatky.

Nebudu vás napínat, je to v diskusích často propíraná německá Mywirecard. Pokusím se přiblížit proces získání karty a uvést poplatky, které na vás čekají.

Získání karty

Z nepřehledného webu Wirecard se proklikávám na již přímočařejší MyWireCard. Nahoře v nenápadném menu volím angličtinu, protože němčina není mou silnou stránkou. Vpravo dole volím Mastercard, protože se nabízí i jako virtuální a vyplňuju osobní údaje, uživatelské jméno a heslo. Obchodní podmínky mají 13 stran, což není tak strašné a zhruba je procházím. Nic strašného jsem tam neobjevil. Opisuju tedy SMS kód a kartu aktivuju.  Okamžitě mi přichází e-mail se smlouvou a dalšími informacemi.

První dobití

Pro získání údajů ke kartě je nutné po registraci kartu nabít. Minimální obnos je 10 €, možností dobití je více, nejlevnější je bankovní převod do Německa, který koštuje 1 € za každý ze strany Wirecard, k tomu nějaké ty bankovní poplatky za SEPA převod.

Zjišťuju ceny převodu svých bank, mBank za 49 Kč, z nově založeného FIO účtu za 50 Kč. MBank vítězí o prsa asijské gymnastky, při započtení rozdílnosti kurzů však ušetřím u FIO zhruba 8,30 Kč při zaslání 40 €. Z mBanky večer stejně nejde provádět SEPA platby, posílám tedy mBanku tam kam slunce nesvítí, peníze posílám do FIO a jdu spát.

Po dvou dnech, po odeslání peněz z FIA, jsou peníze na účtu MyWireCard – za další dva pracovní dny. Číhá tu jedna záludnost – připsání peněz na váš účet se děje na základě vyplnění jména příjemce na vaše jméno. Do pole příjemce, tedy vyplňujete například FRANTA NOVAK, tak jak je uvedeno na webu MyWireCard v sekci Deposit Money.

Koupě letenky

Pak už vše probíhá hladce. Na Ryanairu se po výběru letenky proklikávám nástrahami placených služeb, volím platbu Mastercard Prepaid, z virtuální karty opisuju údaje pro platbu (My Card -> Show Details) a po ověření je letenka zaplacena.

Ušetřené peníze

Pokud si kartu dobíjíte jen za účelem koupě jedné letenky pro jednu osobu, ušetřené peníze nejsou tak markantní, kvůli poplatkům. V následující tabulce srovnám ušetřené peníze podle počtu letů / osob, které koupíte na jedno dobití MyWireCard. Pro přepočet na Kč používám kurz Deviza – střed ČNB 24,92 Kč/€ a cenu za převod peněz 50 Kč.

V době psaní textu tedy ušetříte 329 Kč za každý (zpáteční) let a osobu (Ryanair si „nesmyslně“ účtuje poplatek za platbu za každou osobu, i když platí společně). Naopak dobití karty vás bude stát 1 € za každé dobití a poplatek za převod. Pokud máte účet v eurech, máte výhodu.

Počet zpátečních letů/osobPříplatek s běžnou kartou [Kč]Příplatek s MyWireCard [Kč]Ušetřeno [Kč]
132974,92254,08
265874,92583,08
398774,92912,08
4131674,921241,08
5164574,921570,08

Karta se vydává zadarmo, platnost má 2 roky. Po této době je možnost kartu obnovit za 10 €, tedy zhruba 250 Kč. Jak je vidět, karta se vyplatí už při jednom zpátečním letu za dva roky. Nebo samozřejmě můžete kartu zrušit a zařídit novou na někoho z rodiny, opět zdarma.

Závěr

Jak je vidět, ušetření se koná i v případě jenoho letu. Pokud letíte s partnerem/partnerkou na dovolenou (zpáteční letenka pro dva), ušetříte téměř 600 Kč. Nevím jakou máte hodinovou mzdu vy, ale mně to za pár desítek minut klikání stojí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *