Jak jsem jel studovat do Finska, část II. – Doprava

Tento příspěvek je 2. z 4 částí v sérii Jak jsem jel studovat do Finska

Aktualizováno 18. 1. 2014

Finsko je nedaleko, není tedy problém se tam dostat různými způsoby. Nicméně také různě drahými a pohodlnými. Předem jsem vyloučil auto, které nemám a autostop, na který se úplně necítím s 20kg kufrem na 1500 km.

Potřeboval jsem se prostě nějak dostat do Tampere. První nápad byl samozřejmě jestli tam nelítají přímé lety, což lze jednoduše zjistit zadáním Prahy, nebo nějakého jiného blízkého letiště a Tampere do vyhledávání v nějakém tom běžném vyhledávači letenek. Přímé lety však zřejmě nelítají a cena kombinovaných se pohybuje kolem alespoň 15 000 Kč za zpáteční letenku, což není zrovna láce. Samotný let do Helsinek pak stojí asi 10 000 zpáteční. Taky nic moc.

Hledal jsem tedy jiné cesty. Jet autobusem do Stockholmu za 3000 za zpáteční jízdenku mi taky nepřišlo to pravé, vzhledem k času který strávím v autobuse. Pak jsem se dostal na stránky profláklé letecké společnosti, kde jsem zjistil že se dostanu letadlem do Stockholmu za bratru 1000 Kč jedna cesta. A to už stojí za zvážení. Odtamtud se dá doplout trajektem do Turku za 11 € a pak do Tampere vlakem za nějakých 23 € (nebo 11,5 € se studentskou kartičkou, kterou ale asi v době příjezdu nemáte. Na ISIC se ve Finsku moc nehraje.) Druhou možností je využít autobus, finančně je to zhruba nastejno. To máme dohromady cca 2000 Kč za jednu cestu a to ujde. Problém je v tom, že trajekt pluje 10 hodin a to jednoho omrzí se kochat mořem. Navíc je nutno na trajekt nastoupit ráno a večer vystoupit, většina letů Ryanair je však ve Stockholmu po poledni. Jezdí sice i trajekty přes noc, ale tam je zase cena někde jinde, protože je nutno mít kajutu. Ještě k tomu mají Ryanair dost drsný limit na zavazadla. Nakonec jsem tedy zamítl i tuto možnost, protože jsem dohledal lepší.

Tou se nakonec ukázali KlikniProOblohu. Nevýhodou je sice nutnost koupě zpáteční letenky s tím, že žádná změna data apod. nepřipadá v úvahu a taky těch volných letů není tolik, ale pokud člověk nemusí letět přesně na čas (a na datum), je to OK. Výhody totiž převážily – let je přímý do Helsinek, s ČSA, zavazadla do 20 kg. Z Helsinek do Tampere se pak dá jednoduše dostat autobusem přímo z letiště.

Nakonec jsem tedy zvolil poslední možnost, vše proběhlo OK (zavazadlo 20,3 kg), let měl čtvrt hodiny zpoždění, celková cena byla 1390 Kč za letenku z Prahy + 23,70 € za bus Helsinki – Tampere. Celkem tedy cca 2000 Kč a byl jsem na cestě od podání zavazadel na letišti do příjezdu autobusem do Tampere asi 8 hodin. Kdyby letadlo nemělo zpoždění a já stihl první autobus, tak to mám za 7,5. A pak že je Finsko daleko.

Series Navigation<< Jak jsem jel studovat do Finska, část I. – byrokracie a penízeJak jsem jel studovat do Finska, část III. – První dojmy >>
.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *