Jak začít s Bitcoinem III – Jak bitcoiny uložit?

Tento příspěvek je 3. z 4 částí v sérii Jak začít s Bitcoinem

Aktualizováno 18. 1. 2014

V předchozích dvou dílech jsem popsal, co že to Bitcoin a jiné virtuální měny jsou a jak se k nim dostat. V této části popíšu, jak bitcoiny bezpečně uložit. Ať už pro nákupy, nebo pro pozdější prodej.

Možností je více, pojďme si probrat jednu po druhé.

Uložení na burze

Nejjednodušší řešení. Pokud chcete s bitcoiny často obchodovat, zřejmě si je necháte na burzovním účtu, kde jste je koupili. Převod přeci jen pár desítek minut trvá a obvykle i něco stojí, mohli byste tak minout zrovna tu špičku, kde jste chtěli prodat. Musíte však burze věřit, pokud si chcete bitcoiny nechat např. několik let, pravděpodobnost jejího krachu, nebo vykradení, se zvyšuje. Přehled burz je předchozím dílu.

Uložení ve webové peněžence

V podstatě kombinuje nevýhody klasické peněženky (viz dále) a burzy. Bitcoiny jsou uloženy na serveru třetí strany, k prostředí přistupujete přes web. Výhodou je, že máte bitcoiny kdykoliv u sebe. Pokud do toho chcete jít, nejdůvěryhodnější by měla být ta od Blockchainu.

Uložení v desktopové aplikaci

Uložení v aplikaci přímo na vašem PC může být ta nejbezpečnější, ale i nejméně bezpečná metoda. Pokud jste zodpovědný uživatel, neotvíráte podezřelé soubory, máte aktualizovaný antivir a firewall, riziko ztráty bitcoinů je malé. Pokud na bezpečnost příliš nedbáte, neustále na vás vyskakují okna, která nechcete a v prohlížeči přes všechny lišty skoro nevidíte prohlížené stránky, před jakoukoliv prací s Bitcoinem raději nejdřív přeinstalujte systém.

Kritická místa

V životě musíme neustále někomu věřit. Autoservisu, že vám správně seřídili brzdy, řidiči autobusu, že nesjede z mostu, každému kolemjdoucímu, že není masovým vrahem, státu, že bude mít na váš důchod. Prostředí Internetu není výjimkou, spíše naopak. A jak jde o anonymní peníze, je nutné být neustále na pozoru.

Při používání desktopové aplikace jsou z hlediska bezpečnosti zejména tři kritická místa. Volba aplikace, které věříte, čas před zašifrováním peněženky a každá transakce, kdy zadáváte heslo.

Volba aplikace

Musíte zvolit Bitcoinovou aplikaci, kde věříte jejímu autorovi, že vaše bitcoiny pomocí nějakých zadních dvířek neukradne. Nejjistější volbou je oficiální klient Bitcoin-Qt, který však vyžaduje kompletní blockchain – stahuje si po instalaci všechny transakce, co kdy v Bitcoinu proběhly (!) a to bude trvat několik dní (!), kdy vám bude chroustat disk na pozadí, navíc si zabere několik GB místa na disku. Tedy nic moc pro běžné uživatele.

Alternativou je jednoduchý klient Multibit, který je open source a měl by tak být poměrně bezpečný. Nevýhodou je, že je psaný v Javě a prostředí je tak poměrně pomalé – na druhou stranu je klient multiplatformní.

Používají se i další klienti, seznam těch důvěryhodnějších najdete na Wiki (nezapomeňte však, že ji může editovat každý…) Z těch často používaných bych zmínil Electrum a Armory.

Zašifrování peněženky

Když nainstalujete desktopovou aplikaci, většinou se automaticky vytvoří peněženka, která není zašifrovaná. Pokud má v té chvíli někdo přístup na váš disk a peněženku ukradne, můžou vám později zmizet vaše bitcoiny.

Pokud máte pochyby o bezpečnosti vašeho počítače, nejlepší volbou je nabootovat z bootovacího CD, DVD či flash disku, na čistý systém nainstalovat klienta, vytvořit peněženku, zašifrovat ji a zkopírovat si ji. Tím prakticky vyloučíte riziko, že vám nějaký prográmek ukradne nezašifrovanou peněženku a pak jen bude čekat, až na ní přibydou peníze. Po zašifrování a zkopírování ji už můžete otevírat z klienta na ne-až-tak-bezpečném počítači, i když stále bude trvat nebezpečí při:

Zadávání hesla

I zašifrovanou peněženku vám může někdo vykrást. Stát se tak může tehdy, pokud vám někdo zašifrovanou peněženku ukradne a zjistí vaše heslo. To může zjistit, pokud se mu podaří do vašeho počítače nainstalovat keylogger, tedy prográmek, který si zapisuje, co jste stiskli na klávesnici. Útočník tedy musí získat dvě věci (peněženku a heslo) a z toho plyne jednoduché poučení. Nikdy nemějte peněženku a heslo u sebe, ať už v počítači (napsat si heslo to textového souboru a uložit ho spolu s peněženkou je hodně špatný nápad), nebo jinak (viz papírové peněženky dále).

Proti tomuto útoku se nedá 100% bránit, samozřejmostí je ochrana peněženky před útočníky (asi ji nebudete chtít ukládat na veřejný FTP server), používání bezpečnějšího systému (pokud máte možnost používat Linux, nebo Mac), nainstalovaný antivir apod..

Pokud máte v bitcoinech více peněz, není určitě od věci si je rozdělit do více peněženek (samozřejmě s různými hesly), kde v jedné budete mít bitcoiny pro běžnou spotřebu nebo investování a z druhé budete vybírat jen výjimečně. Vytvoření peněženky je zadarmo a můžete jich mít kolik chcete.

Zálohování

Zaručeně vás rozruší, když vám peněženku s bitcoiny ukradnou. Ještě více vás však naštve, když o peněženku přijdete vlastní hloupostí. Pěněžeku, kde máte peníze, tak vždy zálohujte. Předchozí věta je ta nejdůležitější z celé části o peněženkách. Zeptejte se tohoto chlápka. Pravděpodobnost, že vám peněženku někdo pomocí viru ukradne je nižší, než že vám odejde médium (pevný disk, flash disc), nebo že peněženku omylem smažete. Data jdou většinou zachránit, ale bývá to drahé. Po každé transakci tak si peněženku zálohujte alespoň na jedno další místo. Nejlépe někam, kam máte přístup jen vy, ale pokud ji máte šifrovanou, tak klidně i Dropbox, nebo podobnou aplikaci. Pozor, u některých programů musíte opravdu zálohovat po každé transakci, nebo X transakcích jinak můžete přijít o část bitcoinů. V oficiálním klientovi Bitcoin-Qt je to 100 transakcí.

Možná je to zbytečné dodávat, ale zálohování do jiné složky rozhodně není bezpečné zálohování (i když o málo pomůže). Zálohování na jiný disk na stejném počítači je lepší, ale stále nedostatečné (ukradení počítače, přepětí v síti). Nejlepší je mít zálohu jinde – alespoň v jiném objektu, ideálně v jiném státě.

Papírová peněženka

Bitcoin sice vznikl na Internetu, ale to neznamená, že by nemohl mít i fyzickou podobu. Pokud nevěříte počítači a raději byste si bitcoiny uložili postaru do slamníku, máte možnost – vytisknout si vaše bitcoiny na tiskárně!

Funguje to poměrně jednoduše. na papír si vytisknete tajné klíče (myšleno kryptografické klíče, sekvence čísel a písmen), pošlete si na danou adresu své bitcoiny a pak si jen papíry pečlivě uložíte. Jestli do slamníku, na půdu, nebo k notáři, záleží na vás. Až budete chtít bitcoiny vybrat, použijete informace z peněženky pro získání bitcoinů zpět – mělo by to jít i na Mt. Gox či ve vaší peněžence, nejste tak závislí na tom, zda daný web ještě funguje.

I zde je však samozřejmě nutná opatrnost a doporučil bych použití jednorázového systému z CD a spuštění generátoru lokálně na vašem PC (tedy stažení stránky do PC a její otevření z disku). Další doporučení a příklady důvěryhodných webových peněženek jsou na Bitcoin Wiki. Návody pro peněženky Bitadress a Blockchain jsou na Blockchainu.

Toto je zřejmě poslední článek třídílné série. Pokud byste měli zájem o další díl, nebo se jen na něco zeptat, dejte vědět v diskusi.

Series Navigation<< Jak začít s Bitcoinem II – Jak bitcoiny získat?Jak koupit bitcoiny v češtině >>
.

Jedna odpověď na “Jak začít s Bitcoinem III – Jak bitcoiny uložit?”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *