Jak koupit bitcoiny v češtině

Tento příspěvek je 4. z 4 částí v sérii Jak začít s Bitcoinem

Aktualizováno 29. 7. 2021

O Bitcoinu už jste určitě slyšeli. Nejstarší z kryptoměn, která sice není tak technologicky vyspělá, jako některé novější, ale stále se drží na špici popularity, vždyť celková hodnota všech bitcoinů je téměř desetkrát vyšší, než hodnota druhého v pořadí – Etherea a dosahuje zhruba hodnoty peněžní zásoby ČR. Patří tak stále k nejoblíbenějším měnám jak pro ty, kteří v něm hledají novou světovou měnu, tak těm, kteří chtějí vydělat na rychlých změnách kurzu, nebo prostě jen uložit část peněz na horší časy. Tento článek by měl nastínit pár základních možností, jak Bitcoiny koupit, pokud se nacházíte v ČR – a ani nemusíte vládnout angličtinou.

Jako první věc potřebujete peněženku. Nebudu zacházet do detailů o tom, jak vše funguje, od toho jsou jiné články. Pokud nejste superparanoidní a neplánujete převádět miliardy, postačí vám aplikace do mobilu – já používám dlouhodobě a k plné spokojenosti Mycelium (Android, iOS). Stáhněte, vytvořte novou peněženku, udělejte si podle instrukcí zálohu a pak teprve přemýšlejte, jak do peněženky získat nějaké peníze.

Nejjednodušší možnosti jsou tyto:

Kupte Bitcoin v trafice

Pokud si vše chcete jen vyzkoušet a neplánujete investovat žádné závratné částky, nejjednodušší je nejspíš prostě a jednoduše koupit bitcoiny ve vaší místní trafice. Ano, opravdu, konkrétně v jakékoliv trafice firmy Geco.

Jak? Jděte na stránky Bitstock (bývalý EasyCoin). V pravém menu zvolte, jakým způsobem chcete bitcoiny koupit.

Nejvýhodnější je Bitstock banking, ale vyžaduje registraci včetně telefonního čísla, poslání výpisu z banky apod. Zaplatíte tam za převod asi 3 %. Navíc musíte čekat, až dorazí peníze na účet.

Jen o trochu méně výhodný je převod z účtu bez registrace – nevýhody jsou zhruba stejné jako u registrace.

Pokud chcete anonymitu a rychlost, zvolíte nejspíš směnu za hotovost. Za tu zaplatíte asi 6 % z převáděné částky. Postup je jednoduchý:

  1. Zvolíte, kolik chcete vyměnit (1000 – 25 000 Kč).
  2. Zadáte svou Bitcoin adresu, kterou můžete např. zkopírovat z Mycelia (nalevo od QR kódu), nebo z PDF se zálohou, kterou jste si určitě už udělali 😉
  3. Zkontrolujete, jestli je všechno v pořádku a potvrdíte.
  4. Opíšete si, nebo vytisknete číslo objednávky, nebo si vytisknete čárový kód.
  5. Zajdete s kódem k nejbližšímu Geco tabáku, nebo Bitcoinmatu a zadáte číslo objednávky. Zaplatíte a bitcoiny se vám připíšou na účet.
  6. V Myceliu by se vám brzy měly ukázat vaše nově nabyté bitcoiny.

Bitcoin a jiné kryptoměny můžete také koupit přímo v bitcoinmatu, provozovatelů je celá řada. Jejich mapu naleznete třeba tady (v angličtině). Možná budete překvapení, kolik jich v ČR je…

Dejte si však pozor na kurzy, některé mohou chtít až 10 % z transakce. Také pokud vám záleží na anonymitě, vězte že některé bitcoinmaty mohou chtít sken občanky, nebo vaši fotku, zejména při vyšších částkách nad 25 000 Kč.

Praktický test

Koupil jsem u Bitstocku bitcoiny za 1000 Kč. Paní v tabáku nejdřív trochu tápala, ale nakonec se vše zadařilo. Terminál chtěl jen potvrdit, jestli nejsem politicky exponovaná osoba. Vše anonymně, až na kamery v nákupním centru.

Obchod byl potvrzen 17:31, Bitcoin transakce byla oznámena 17:45, takže bezpečně během udávaných 30 minut. Na adresu mi přišlo 4,64923 m₿ (milibitcoinů), což bylo cca 933 Kč v době zadání v tabáku a 935 Kč v době provedení transakce.* Poplatek včetně platby těžařům za převod tak činil 6,5 – 6,7 %, což beru jako v toleranci z udávaných „přibližně 6 %“.

Kupte bitcoiny od fyzické osoby

Pokud chcete opravdovou anonymitu, nebo nemáte rádi Geco tabák, můžete bitcoiny koupit přímo od jiného uživatele aplikace Mycelium. V ní klepněte na Koupit/prodat BTC, Tržiště Mycelium, nastavte vaše umístění, vyberte si někoho poblíž s dobrým kurzem a zadejte za kolik chcete bitcoiny koupit. Pak už můžete s dotyčným chatovat, domluvit se kde se setkáte a hotovost si předáte. Jakmile předáte hotovost, druhý člověk musí v tu samou chvíli potvrdit, že jste mu ji předali a vám budou automaticky zaslány zakoupené bitcoiny.

Tento způsob je náročnější na koordinaci, ale připlatíte si od kurzu obvykle jen 3 – 5 % + 1 % pro Mycelium. Zajímavý je hlavně pro ty, co chtějí vyšší (nikoliv dokonalou) anonymitu, nebo si chtějí připadat jako mafiáni.

Další možnosti anglicky

Možností v angličtině je samozřejmě celá řada a pokud tímto jazykem vládnete, můžete se dostat na mnohem nižší poplatky. Přímý nákup pomocí platební karty, nebo převodu (v Eurech) nabízí třeba už zmíněné Mycelium. Nejpopulárnější a dlouhodobě ověřené pro rychlý převod je zřejmě Coinbase (bere i karty). Pokud chcete investovat větší sumu, už vás začnou hodně zajímat poplatky za směnu a nejspíš využijete některou z online burz, kam si pošlete eura či dolary. Osobně roky používám Kraken. V poslední době pak zažila raketový vzestup popularity burza Binance (registrací přes tento odkaz dostanete slevu na obchodování a já taky nepřijdu zkrátka).

Pokud vám tyto možnosti nestačí, nebo chcete experimentovat, mrkněte sem.

* Kurz BTC/EUR Kraken, kurz CZK/EUR ČNB.

Series Navigation<< Jak začít s Bitcoinem III – Jak bitcoiny uložit?
.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *