Jak dostat do PC nebo na DVD videa nahraná set top boxem Vantage

Aktualizováno 8. 12. 2011

Následující text jsem sepsal pro všechny ty, co stejně jako já používají DVB-S set top box Vantage s připojeným pevným diskem nebo jiný s podobným způsobem ukládání dat a dlouho tápou jak dostat videa nahraná jako MPEG stream v co nejlepší kvalitě na DVD nebo do PC. Vše jsem zkoušel jen pod Windows, ale všechny použité programy existují i pro jiné operační systémy. Veškerý SW je v době psaní článku ke stažení a instalaci legálně zdarma pro domácí použití.

V čem je problém?

Set top box Vantage ukládá videa na disk tak, aby pro něj bylo co nejjednodušší přehrávání – počítá se totiž zejména s tím že je bude přehrávat zase on přímo z disku. Na jednu stranu je výhoda v tom, že videa nijak nešifruje ani jinak úmyslně neznepříjemňuje uživateli život, na druhou stranu jsou data uložena jako čistý MPEG stream, tedy prostě tak jak je získá ze satelitu. Navíc je rozděluje po 1,5 GB, nejspíš kvůli tomu že neumí načítat větší soubory, nebo kvůli limitům souborového systému FAT (který je ale 4 GB). Ať tak nebo tak, je to tak 🙂 a nezbývá než se s tím smířit (nebo si koupit jiný set top box, kvůli téhle radě ale asi tento článek nečtete).

Project X

Na začátku tedy máte ve složce s filmem (ty set top box ukládá do složky records) několik souborů. Nás bude zajímat soubor s příponou .trp a případné soubory se stejným názvem a příponami .001, .002 atd.. To jsou soubory obsahující onen MPEG stream rozsekaný na menší kusy. Tyto kusy potřebujeme spojit, stream opravit, odříznout nepotřebné části videa a bezeztrátově ho dostat do rozumnějšícho formátu. Program který tohle všechno umí a osvědčil se mi se jmenuje Project X. Je napsaný v Javě, což znamená že je multiplatformní a že budete potřeboval nainstalovanou Javu. Navíc si ho musíte po stažení zkompilovat, což je naštěstí zjednodušeno na spuštění .bat souboru. Pokud se toho přesto bojíte, je možné na internetu sehnat i verzi už zkompilovanou. Poté získáte adresář obsahující soubor ProjectX.jar, který už lehce spustíte. Program vypadá na první pohled trochu nepřehledně, ale není složitý. Základní postup je následující:

  1. Ve spodní části máte tabulku s vaším videem (collection). Do té pomocí tlačítka „+“ na levé straně nahrajete vaše soubory s filmem v pořadí nejprve .trp, poté .001, .002 atd.. Pomocí šipek na levé straně se dá poté pořadí ještě upravit. Kolekcí se dá vytvořit i více zároveň, tím se tu ale zabývat nebudu.
  2. V největším okně uprostřed uvidíte video které jste načetli. Posuvníkem pod videem si můžete videem listovat. Video se zde dá oříznout a vystříhat z něj reklamy, jednoduše nastavíte posuvník kam potřebujete, doladíte přesně tlačítky pod posuvníkem a poté stisknete červené „+“. Program pak automaticky střídá vytřižené (červené) a nevystřižené (zelené) části. Špatně se to popisuje, ale je to vcelku intuitivní. Takto si video ostříháte tak, aby pod tím co chcete exportovat bylo zelené pole.
  3. Jakmile jste spokojeni, klepnete na tlačítko „prepare >>“ a objeví se okno s nastavením exportu. Zde nechte nebo zaškrtněte „demux“, zbytek neřešte a klepněte na první tlačítko se znakem Play/pause. A čekejte, nemělo by to trvat více než pár minut.

Po demultiplexování v ProjectX máte v adresáři s filmem několik nových souborů. Je to soubor s příponou .m2v, ten obsahuje video bez zvuku a obvykle dva (obecně jich ale může být i jiný počet) audio soubory s příponou .mp2. Rozdělení na video a zvuk se sice zdá zbytečné, ale při jiných řešeních jsem míval problémy se synchronizací videa se zvukem, tento postup mi fungoval vždy.

Nyní se postup liší podle toho, co chcete s videem dělat – jestli chcete jen vytvořit soubor přehratelný v PC a ten si poté zálohovat, nebo zda plánujete vytvořit DVD přehratelné i na běžném DVD přehrávači. Zabývat se budu oběma postupy.

Komprese do souboru

Pro vytvoření souboru přehratelnému na PC doporučuji stáhnout Avidemux (pokud nevíte co stáhnout, stáhněte soubor v sekci Windows – Install ze SourceForge). Ve článku o ripování DVD jsem sice používal trochu „hezčí“ Handbrake, ten však zřejmě neumí do videa přidat audio z externího souboru.

Ovládání byste jistě zvládli, nicméně pro jistotu postup který používám:

  1. Spusťe si Avidemux a otevřete si soubor s příponou .m2v. Na otázku o indexaci zvolte Ano, bude to nejspíš trvat několik minut. Pokud vám Avidemux vyhodí jen chybovou hlášku, zkuste se vrátit k Project X a zvolit při exportu místo „demux“ volbu „ts“. Někdy se ale stane, že je potom rozhozená synchronizace audia a videa. V případě .ts exportu máte vše v jednom souboru, odpadá tedy i následující bod s přidáváním externího audia.
  2. Po dokončení indexování zvolte v Avidemuxu v horním menu volbu Audio a Hlavní stopa. Zde zvolte jako zdroj zvuku „Externí mp3“ (ve skutečnosti je to jen mp2) a najděte jeden z nejspíš dvou souborů s příponou .mp2 které vám vyplivnul Project X. Pokud si nejste jisti který máte zvolit, zkuste si je namátkově poslechnout, zda např. nejsou v různých jazycích, nikdy se mi to ale nestalo. Poté jen potvrďte tlačítkem OK.
  3. V levém sloupci Audio můžete zvuk rekomprimovat tím že místo Copy zvolíte jiný formát, osobně to ale nedělám. Větší kvalitu tím nikdy nezískáte, maximálně menší výsledný soubor.
  4. Zato položka Video nás bude zajímat. Pokud máte oblíbený kodek, klidně ho použijte, sám preferuju volbu „MPEG4-AVC (x264)“.
  5. Po stisknutí tlačítka „Nastavit“ nastavíte parametry komprese. Osobně komprimuju na „Constant Rate Factor“ s kvalitou 21, celovečerní film má pak kolem 1 GB a dá se na něj koukat. Pozor, větší číslo znamená horší kvalitu! Pokud se potřebujete vejít do nějaké velikosti např. kvůli velikosti CD/DVD, zvolte v „Encoding mode“ volbu „Video size“ a pod ní nastavte požadovanou velikost. Ta však nebude dosažena přesně, raději nastavte o něco míň. Komprese také většinou bude déle trvat kvůli dvěma průchodům.
  6. Formát klidně nechte na AVI, nicméně pokud chcete být cool jako já, nastavte si taky MP4. Dobrou možností je i MKV. Pro naše účely je ale tato volba vcelku nedůležitá (pokud nenastavíte nějakou naprostou exotiku kterou vám pak nic nepřehraje).
  7. Pokud máte na obou stranách zbytečné černé pruhy (ovšem pozor, někdy v nich bývají titulky), nezdá se vám poměr stran (jako je vidět na mých screenshotech, film je z boku „spláclý“), nebo si chcete s videem jinak pohrát, bude vás zajímat i tlačítko Filtry v sekci video:
    1. Pokud máte po stranách videa pruhy, můžete video oříznout filtrem Crop. Zkuste přejet posuvníkem na nějakou barevnou scénu a zvolit „Auto Crop“. Poté můžete ručně doladit výsledek. Potvrďte a tlačítkem „Preview“ se můžete podívat na výsledek.
    2. Na změnu poměru stran bych doporučil filtr MPlayer resize. Jako „Source:“ nastavte jaký má film ve skutečnosti mít poměr, tedy např. 16:9. V „Destination“ nastavte „1:1“ pokud se na film budete dívat spíše na PC, nebo „4:3“, pokud na běžné TV. Rozdíl je ale jen malý. Zaškrtněte „Round to the nearest multiple of 16“ a „Resize method“ nastavte na „Bicubic“.
    3. Je možné nastavit tyto dva filtry i v opačném pořadí (v Active filters vidíte seznam filtrů, provádí se odshora dolů), budete poté mít přesnější poměr stran. Pak je však kvůli kompresi vhodné filtr Crop nastavit tak aby Left+Right a Top+Bottom byly dělitelné 16, nebo prostě nastavit Crop & Resize tak, aby rozměry výsledného videa byly dělitelné 16. Osobně preferuju výše popsaný postup, tedy nedříve Crop, protože to dá míň práce.
  8. Pokud jste spokojeni s náhledem a nastavením, můžete se pustit do komprese. Ta bude nejspíš trvat několik hodin, takže si vše nejdřív pořádně překontrolujte. V menu zvolíte „Uložit video“, jen vyplníte název (včetně přípony!, tedy např. video.mp4, video.avi nebo video.mkv, podle toho co jste zvolili za formát). A čekáte. Pokud komprimujete např. přes noc a na PC nic jiného neděláte, můžete zkusit zvýšit prioritu. Priorita vyšší než „Normal“ však může docela efektivně způsobit že už na PC až do konce komprese nic jiného neuděláte.

Po skončení komprese máte hotový soubor připravený k přehrání, naložte s ním jak umíte (nicméně doporučuju ho alespoň zběžně shlédnout dříve než smažete zdrojové soubory).

Umístění videa na DVD

Pokud nechcete aby výsledkem vašeho snažení byl jeden soubor, ale chcete ho mít na DVD ve formátu DVD video, je zbytečné soubor komprimovat do nějakého meziformátu. Na DVD je totiž video umístěno v podobném formátu (MPEG2) jako vysílá satelit (řeč je o klasickém SD vysílání). Pokud tedy nemáte vyloženě dlouhý film nebo nenahráváte v HD rozlišení, na DVD můžete video umístit bezeztrátově. K tomu využijeme program DVDStyler. Postup je následující:

  1. Po instalaci a spouštění DVD Styleru musíte zvolit nastavení DVD – jeho jméno, jak je velké (najdete na něm napsané)a kvalitu videa (nechte na automatice). Dále formát videa (nechte na PAL, pokud nejste v místě kde se vysílá v NTSC, třeba v USA), poměr stran (záleží jaký poměr stran má video které jste nahráli. Ukázka je třeba tady na obrázku s balonem). Zvukový formát zvolte mp2, protože ten vám nejspíš vylezl i z Project X.
  2. Pokud chcete mít na DVD jen tento film bez menu a dalších zbytečností, smažte ve spodní liště ikonku s menu. V opačeném případě ji tam nechte.
  3. Na levé straně si přepněte na „Prohlížeč souborů“. Najděte si složku s filmem a přetáhněte soubor s videem (přípona .m2v) do spodního rámečku kde jste (ne)smazali menu. Mělo by se vám tam objevit se symbolem přeškrtlé noty, protože zatím máme v programu jen samotné video bez zvuku.
  4. Poté najděte jeden z vyexportovaných souborů se zvukem (přípona .mv2, je nejspíš jedno který to bude, viz popis v sekci „Komprese do souboru“) a přetáhněte ho tamtéž. Ikonka reproduktoru by se měla změnit na nápis „mv2“.
  5. Nyní pokud chcete menu, tak si ho vytvořte v sekcích „Pozadí“ a „Tlačítka“, tím se zde zabývat nebudu, ale je to docela intuitivní. Pokud jste menu smazali, po vložení DVD se místo něj hned spustí první vložený film.
  6. Poté už můžete klepnout na ikonku ohnivého DVD nahoře a jít na to. Zvolte si dočasné adresáře s dostatkem místa, program je na něj při práci velmi náročný, pod 10 GB to raději ani nezkoušejte a údajům od DVDStyleru nevěřte. Můžete zkusit štěstí a výsledek rovnou vypálit, nebo zvolit opatrnější postup a zvolit „pouze generovat“ (poté se na výsledek můžete podívat např. ve VLC media playeru a vše pak jednoduše vypálit na DVD) nebo „vytvořit obraz ISO“, se kterým poté umí pracovat snad všechny běžné vypalovací programy a virtuální mechaniky (např. Daemon Tools) a navíc ho lze přehrát i v již zmíněném VLC.
  7. Po klepnutí na tlačítko „Spustit“ záleží na tom kolik místa původní video zabíralo. Pokud se na DVD vejde, provede se jen remultiplex, což je otázka pár desítek minut a neztrácíte kvalitu. V opačném případě se bohužel video musí překódovat což bude trvat několik hodin a ke ztrátě kvality dojde. DVDStyler bohužel někdy udělá to, že jen remultiplexuje, ale vytvořený obraz DVD se pak na fyzické medium nevejde. V tom případě budete muset vzít do ruky kalkulačku a pohrát si ručně s nastavením kvality ve vlastnostech projektu.

To je vše. Ať už jste komprimovali do souboru nebo jste vypalovali na DVD, jste hotovi. Nezbývá než popřát pěkné zážitky při sledování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *