Bezeztrátová extrakce zvuku z DVD II – jednodušeji

Před necelým rokem jsem psal článek o tom, jak z hudebního DVD dostat bezeztrátově audio pomocí VLC media playeru. Postup je to funkční, ale pokud se jedná o DVD s ochranou proti kopírování, tak se stopy nemusí zkopírovat správně. K tomu je počáteční odpor poněkud vysoký. Protože si hudební DVD zase tak často nekupuji, hledal jsem jednodušší způsob – a našel. Pomocí DVD Decrypteru.

Pokud jste předchozí článek nečetli, připomínám, že chceme z hudebního DVD např. s koncertem dostat pouze audio stopu. A to tak, aby nedošlo ke zbytečné rekompresi audia, která bude znamenat zvětšení souboru, nebo ztrátu kvality (s výjimkou komprese nekomprimovaného audia do FLAC či jiného bezeztrátového formátu). V tomto případě budeme potřebovat jen jeden program – DVD Decrypter.

DVD Decrypter je, jak už název napovídá, udělátko zejména pro odstranění ochran z chráněných DVD. Program už není několik let ve vývoji, ale na funkčnost to vliv nemá, s žádnými bugy jsem se během používání nesetkal. My využijeme jeho vedlejší funkcionalitu – demultiplexování MPEG.

Jak na to

  1. První kroky vás asi napadly. Nainstalujte DVD Decrypter, spusťte ho a vložte DVD s vaší hudbou do mechaniky. Já jsem tak učinil s živým koncertem od Michala Prokopa z roku 2006.
  2. Pokud se zadařilo, přepněte do IFO módu, buď stiskem klávesy I, nebo v menu Mode -> IFO.
  3. Vpravo najděte oddíl, kde je vámi požadovaná audio stopa. Pomoci vám může délka jednotlivých oddílů a počet kapitol.
  4. Ve vybraném oddílu zvolte jen jednu písničku (obvykle jedna kapitola). Dole ve stavovém řádku vidíte, jak je dlouhá.
  5. Po vybrání kapitoly klikněte na záložku Stream Processing. Zde zaškrtněte Enable Stream Processing a vyberte audio stopu, kterou chcete exportovat. Obvyklé jsou stopy v kompresi AC3, můžete se setkat i s nekomprimovaným PCM a výjimečně i jinými. Pokud budete hudbu pouštět přes dva reproduktory, zvolte dvoukanálový (2ch) zvuk, s 5.1 soupravou oceníte šestikanálový.
  6. Klikněte na vybraný kanál, aby byl označený (podbarvený, odškrtávka nestačí) a v nabídce dole zvolte Demux. Pokud v dalším bodě dostanete .vob soubor místo audia, udělali jste to špatně.
  7. Stiskněte velké tlačítko s DVD a pevným diskem. Vše proběhne automaticky, na výstupu byste měli mít svůj .ac3 soubor, který můžete přehrát např. VLC Media Playerem, nebo jinými přehrávači (osobně používám plugin do Foobar2000). Pokud jste zvolili nekomprimovaný tok v PCM, můžete ho zkomprimovat do FLAC, mp3, nebo jiného formátu např. pomocí MediaCoderu (pozor co zaškrtáváte a kam klikáte při stažení a instalaci, snaží se nainstalovat mnoho balastu).
  8. Pokud chcete z DVD získat více stop, musíte opakovat proces od čísla 5, bohužel jsem nepřišel na jednoduchý způsob, jak celou věc automatizovat. Pokud zaškrtnete více stop na DVD najednou, dostanete jeden dlouhý .ac3 soubor se všemi.

Pár tipů

  • Pokud se chcete zbavit neustálých hlášek o přepsání informačního a IFO souboru, běžte do Tools -> Settings, záložka IFO Mode a odškrtněte Copy IFO File a Stream Information. Výsledkem pak bude jen audio soubor.
  • Pokud se vám nelíbí, kam DVD Decrypter ukládá výsledné soubory, nebo je nemůžete najít, cílová složka se dá změnit zhruba v polovině výšky levého sloupce v hlavním okně, ikonka složky.
  • DVD Decrypter bohužel nepojmenovává soubory podle čísla kapitoly. Po každém demultiplexovaném souboru je tak lepší právě vytvořený audio soubor přejmenovat, jinak se v nich později budete jen těžko orientovat.

Přeji hodně zážitků s vaší oblíbenou hudbou!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *