Dobíjení mobilu a dalších zařízení z AA baterií

Pokud občas jdete někam mimo civilizaci a máte nějaký ten smartphone, asi už jste řešili, jak ho udržet naživu déle, než standardní den nebo dva. Za posledních několik let jsem zvážil a vyzkoušel několik možností, poslední pokus byl jeden z těch levnějších. Za nějakých 60 Kč jsem si na eBayi koupil nabíječku telefonu z 4 AA (tužkových) baterií. A o zážitky s ní se chci podělit i s vámi.

Možnosti

Nejprve ještě k těm možnostem, abych vás neochudil o poznatky, které mě stály čas i peníze.

  1. Asi nejčastější volbou je powerbanka přímo určená k nabíjení čehokoliv, co lze nabít přes USB kabel. Její použití je jednoduché, stojí pár stovek, doma ji prostě nabijete ze zásuvky a když začne docházet baterie v telefonu, dobijete ho naopak z powerbanky. Vydrží několik nabití telefonu, i moje starší, poměrně malá a lehká Powermonkey dokázala telefon nabít cca 2x (Powermonkey má 2,2 Ah / 5 V, baterie v testovaném telefonu 1,7 Ah / 3,7 V). Nevýhodou je tak snad jen nedostatek flexibility, pokud potřebujete bez zásuvky přežít déle, musíte si powerbank vzít více. A když vám dojde šťáva… pokud máte adaptér, nabijete i ze zásuvky.
  2. Solární nabíječka. Krásná věc, sám ji mám v sadě Powermonkey eXplorer. Pokud však nebudete zrovna v červnu celý den na přímém slunci, nebudete stíhat nabíjet tak rychle, jako telefon vybíjet. A nebo si musíte koupit větší ( = dražší a těžší) solární panel. A když bude pod mrakem, máte stejně smůlu. Takže spíš pro geeky a jako nouzovka. Nebo na dlouhé expedice mimo civilizaci.
  3. Pokud chcete vypadat jako naprostí exoti, můžete nabíjet telefon i teplem z ohně. Opravdu. Pokud vám to teda stojí za tahání kila váhy (zase ale máte i vařič) a několikahodinové přikládání.
  4. A dostáváme se k testovanému zařízení. Nabíječka na AA baterie. Na eBayi můžete najít produkty používající od jedné do čtyř baterií za ceny lišící se i o několik řádů. Já objednal tu na 4 baterie (aby nemusela elektronicky zvyšovat napětí… viz dále) a s cenou velice příznivou – kolem 60 Kč i s poštovným zdarma. Výhodu má mimo ceny v zásadě jedinou – AA baterie. Koupíte je snad kdekoliv na světě a s sebou si jich do přírody můžete vzít právě tolik, kolik potřebujete. Navíc v extrémních podmínkách vám klasické jednorázové baterie vydrží déle, než LiIon či LiPol powerbanka.

Portable charger – vzhled a funkce

Zakoupená nabíječka se prodává zejména v černé a bílé barvě. Našel jsem i modrou, mé srdce si však získala varianta brčálově zelená. Když do přírody, tak přeci zeleně (s levnými zinko-uhlíkovými bateriemi). Nebo jak se to zpívá v tom volebním klipu.

Velikostí se svými 81 x 62 x 20 mm nabíječka jen o pár cm přesahuje velikost baterií. Co se váhy týče, údaj jsem nenašel a nemám ho jak zjistit, ale proti bateriím je zanedbatelná.

Na přední straně najdete červenou diodu indikující nabíjení, na levém boku přepínač svítilna/off/on (ano, v tomto hloupém pořadí s „off“ uprostřed), nejbohatší horní strana pak disponuje třemi diodami sloužícími jako svítilna a USB konektorem. To je vše.

Baterie se dovnitř vkládají po odsunutí krytu, který překrývá přední, zadní a jednu boční stranu. Kvůli absenci jakéhokoliv výčnělku to je trochu boj, jakmile máte trochu zpocené ruce, nebo zmrzlé prsty. Po vložení baterií můžete připojit USB konektor a začít nabíjet jakékoliv zařízení, případně si rozsvítit integrovanou svítilnu.

Vložené baterie přirozeně nelze v nabíječce nabíjet, za tyhle peníze byste to snad ale ani nečekali.

Test nabíjení

Většinu řečeného byste si samozřejmě mohli zjistit a odvodit z informací prodejce. Je hezké, že je nabíječka zelená a lehká, jak si ale povede při nabíjení?

Napětí, svítilna

Přiznávám, trochu jsem se o svůj telefon bál. 4x nominální napětí 1,5V suchých článků je 6 V, o 20 % více, než je USB standard. Po změření reálného napětí baterie naprázdno jsem zjistil 1,8 V na článek, to je celých 7,2 V. Samozřejmě spoléhám na to, že napětí při zátěži klesne. Stejně jsem se ale pro test rozhodl použít mou záložní Motorolu Defy. Vkládám baterie, zkouším svítilnu. Svítí slušně, i bez reflektoru docela slušně směrově. Čelovka to není, ale na nouzové použití více než dobré.

Měřím pro jistotu napětí na výstupu a – překvapení, 3,42 V naprázdno. Disponuje nabíječka oproti očekávání i nějakou elektronikou? Měřím pro jistotu napětí přímo na bateriích a – stejný výsledek! Že by se mi povedly tak rychle vybít?

Nebudu vás napínat, důvod je prozaičtější. Baterie nejsou zapojeny paralelně, jak jsem čekal, ale serioparalelně 2×2 a to „na tvrďáka“, žádná elektronika mezi (proměřeno multimetrem). Silně bych tedy doporučil používat vždy čtyři stejné baterie. Což je nakonec doporučeníhodné u jakéhokoliv zařízení na baterie. Na druhou stranu můžete nabíječku použít i jen se dvěma bateriemi, což beru jako plus.

Měření jsem pochopitelně zopakoval i s nabíjecími bateriemi. Napětí odpovídá nižšímu napětí akumulátorů oproti suchým článkům.

Zde jsou naměřené hodnoty napětí na USB konektoru naprázdno:

4x AA baterie Tesco, zinek-chlor: 3,42 V
4x AA akumulátor Conrad Energy PHOTO-Akku, 2,5 Ah NiMH:  2,85 V

Jsem zvědav, jestli k nějakému nabíjení vůbec dojde.

Nabíjení telefonu

Po vyzkoušení několika aplikací pro vybíjení baterie jsem nakonec zvolil následující postup:

  1. Telefon jsem zapnul, vybil na hodnotu pod 5 % opakovaným spouštěním AnTuTu Testeru a opět ho vypnul.
  2. Telefon jsem nabil na 100 %, nebo kolik to šlo, z nabíječky.
  3. Pokud se telefon plně nabil, zopakoval jsem celý proces (ehm, viz dále).

Pro srovnání jsem zkusil telefon nabíjet i z již zmíněné Powermonkey.

Jako první jsem vyzkoušel nabíjení z nabíjecích baterií Conrad. Červená dioda se rozsvítila, nabíjení začalo. Baterie telefonu se přes noc nabila na 100 %. Po novém vybití však nabíjení už nezapočalo. Po proměření baterií po jejich vybití jsem zjistil hodnoty 967 mV, 202 mV, 990 mV a  155 mV. Hodnoty kolem 900 mV jsou pro NiMH OK, hluboké vybíjení na 200 mV však bateriím rozhodně dobře nedělá. Myslím, že nabíjecí baterie jsem do této krabičky strčil naposledy.

Jako druhé přišly na řadu klasické levné suché články Tesco. Domníval jsem se, že by měly vydržet déle – mají vyšší napětí a obecně mají klasické články větší kapacitu než nabíjecí akumulátory. Vše začalo slibně, telefon se nabil cca na 15 % – pak ale ukazatel nabití baterie začal zase klesat, až klesl zpátky na nulu. Takže pokud chcete používat nabíječku s bateriemi z trafiky, budete muset koupit něco lepšího, než baterie za 4,50 Kč/kus. Napětí na bateriích po úspěšném vybití telefonu bylo kolem 1,3 V, baterie tedy zřejmě mají jen příliš vysoký vnitřní odpor, který při zátěži sníží napětí a nabíječka přestane nabíjet. Pokud vás napadá lepší vysvětlení, prosím o komentář pod článkem.

Pro srovnání jsem použil k nabíjení ještě mou starší powerbanku Powermonkey. Nabíječka je 3 roky stará, takže už není  na plné kapacitě. Mobil plně nabila jednou, při začátku druhého nabíjení se pár vteřin po startu vypnula z důvodu slabé baterie.

Shrnutí výsledků – počty nabití:

4x AA akumulátor Conrad Energy PHOTO-Akku, 2,5 Ah NiMh (0,5 roku staré): 1x
4x AA baterie Tesco, zinek-chlor (nové): 0x
Powermonkey (3 roky stará): 1x

Nabíjený telefon: Motorola Defy, baterie LiIon 3,7 V / 1,7 Ah.

Pitva

Protože se mi nabíječka zrovna neosvědčila, rozhodl jsem se podívat i na její vnitřnosti. Tedy… na těch pár drátů a jeden odpor pro svítilnu, co jsem uvnitř čekal vzhledem ke shodě napětí na bateriích a na USB konektoru. Nabíječka se během demontáže ukázala jako teoreticky rozebíratelná – dvě části drží na plastových zobáčcích. Kvalita plastů však nějakému častému rozebírání příliš nepřeje.

Uvnitř se kupodivu krčí nějakých 10 součástek, mezi nimi dokonce i malá cívka s kondenzátorem. Nabíječka tedy pravděpodobně při nabíjení zvyšuje elektronicky napětí. Nicméně co přesně se v nabíječce děje je mi záhadou, elektronické obvody mezi mé koníčky nepatří. Pokud se mezi čtenáři najde někdo zběhlejší a obvod na fotce pozná, budu rád, když se podělí v diskusi.

Závěr

Nabíječka je… poplatná své ceně, tedy na dvě věci. Jako neprakticky tvarovaná baterka na svícení a… na pocit falešného záložního zdroje. Jistě, pokud ji využijete jednou za 5 let, asi se vám vyplatí si ji za těch 60 Kč pořídit, k tomu za 150 Kč nějaké kvalitnější suché články („nenabíjecí baterie“), které vám telefon jednou nebo dvakrát nabijí a v šuplíku vydrží několik let. Pokud ji ale využijete alespoň jednou ročně, kupte si raději klasickou powerbanku kolem 500 Kč, nebo dvě náhradní baterie do telefonu za stejné peníze. Obě možnosti vám ušetří trápení.

Dovedu si představit i další velice úzké oblasti použití – pokud jdete na dlouho někam, kde koupíte baterie, ale nebudete mít přístup k zásuvce. Nebo pokud jdete do hlubokých mrazů a nemůžete mít baterie z nějakého důvodu na těle. V obou případech ale asi svou elektroniku nesvěříte nabíječce za 60 Kč…

2 odpovědi na “Dobíjení mobilu a dalších zařízení z AA baterií”

    1. Pokud ten telefon jde nabíjet z USB v PC, tak by měl jít nabíjet i z krabičky. Navíc snad všechny současné telefony používají jeden článek LiIon, nebo LiPol baterie, takže by měly mít zhruba stejné napětí a problém by neměl nastat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *