Test Tesco Camel Bag – mnoho muziky za zlomek peněz?

Už delší dobu jsem přemýšlel nad zakoupením camel bagu či hydratačního vaku, vaku na vodu, nebo jaký je váš preferovaný název. Na mysli mám ten vak, co na něj má snad každý v turistickém batohu kapsu, ale většina lidí si ho nikdy nekoupí. Dlouho jsem váhal zejména kvůli pořizovací ceně, dát 500 Kč za plastový vak s hadicí se mi nechtělo a ve výprodejích jsem vždycky narazil jen na takové, kde se mi něco nelíbilo. Až když jsem jednou v Tescu při kupování kempovací židle narazil na camel bag za 129 Kč, řekl jsem si, že nemám co ztratit. A o první zkušenosti s ním se s vámi chci podělit zde.

Hned na začátku bych chtěl upozornit, že se jedná o můj první camel bag, berte tedy recenzi s rezervou. Používat budu v mém okolí nejvíce vžitou frázi „camel bag“ s občasným prostřídáním českým výrazem, zarputilí ochránci českého jazyka mi mohou vynadat v komentářích pod článkem.

Ne/výhody camel bagu

Do dnešního dne jsem chodil s PET lahvemi. Výhody jsou jasné – prázdnou PET lahev má doma snad každý, dáte ji do každého batohu, je lehce nahraditelná, vyrábí se ve všech možných velikostech…

Nevýhody jsou také nasnadě. Pokud máte lahev v boční kapse, musíte naučeným superchvatem zalomit ruku za záda, vyndat lahev, odšroubovat víčko a po napití provést obrácený proces. V zimě navíc mají lahve v bočních kapsách tendenci zamrzat, což se dá částečně vyřešit umístěním do batohu, ale přístup je pak ještě horší. Pokud jdete s velkými lahvemi, tak z nich zase musíte upíjet symetricky, abyste zbytečně nezatěžovali záda nestejným rozložením váhy.

Jedná se o maličkosti, ale v podstatě všechny camel bag řeší. Hadičku máte hned u pusy, těžká tekutina je hned u zad a uprostřed, takže vás nepřevažuje a v zimě tak rychle nezamrzne. A nemusíte řešit distribuci pití do dvou lahví, prostě si koupíte tak velký camel bag, jak uznáte za vhodné – a nakonec náhradní PET lahve můžete přibalit vždycky.

Camel bag značky Tesco

Obal vaku je označen anglickým „2L Hydration Bladder“ (sic) s obrázkem vaku a rodiny na výletě – mimochodem, nevšiml jsem si, že by kdokoliv na fotce měl přes rameno hadičku 🙂 Na druhé straně obalu si pak můžete užít i českého překladu: „Vak na vodu, 2 l.“

Na zadní straně se dále dozvíte složení (termoplastický polyuretan) a pokyny k údržbě. Zejména se do něj nemá dávat mléko, alkohol a sycené nápoje. Škoda, nápad na pronášení dvou litrů slivovice na festivaly nevyjde.

Testovaný camel bag je složen ze čtyř částí. Nejdůležitější je samotný vak s obsahem 2 l, který má velký uzavíratelný otvor na naplnění. Ztraceni tedy nejste ani v restauracích s anti-turistickými mělkými umyvadly. Víko otvoru působí solidně a má gumové těsnění. Nahoře jsou tři otvory pro pověšení vaku. Napadá mě použití v batozích, které mají tomu uzpůsobené úchyty, nebo při sušení. Na vaku je nakreslená odměrka pro orientační zjištění množství zbývajícího obsahu.

Vespod vaku je malé kolínko, do kterého se šroubuje hadice k ústům. Není úplně vespod, ale vzhledem ke konstrukci byste měli prakticky veškerou tekutinu z vaku dostat tak jako tak. Kolínko bohužel vyčnívá a závit je jen plastový. Mám tak trochu obavu o jeho životnost při častém šroubování. Je možná lepší hadici nechávat na vaku i při čištění, pak je ale spoj zase namáhaný na ohyb.

Hadice vypadá jako nejlevnější zahradní hadice. Na jedné straně se šroubuje do vaku, na druhé má ventil s ovládáním, na které jste zvyklí např. z cyklolahví. Zuby ho otevřete i zavřete poměrně pohodlně. Poté je tu gumová krytka na tento ventilek, kterou je nutné z něj před použitím stáhnout. Camel bag jde používat i bez ní, pokud vám tolik nesejde na hygieně.

Praktické zkušenosti

První, čeho si po vymytí a prvním použití asi všimnete bude, že voda z vaku chutná po latexu. Pokud nejste zapřisáhlí příznivci BDSM, tak vám příliš chutnat nebude. Chuť navíc nezmizí ani po několika použitích a vymytích. Možná ale budete chytřejší než já a přečtete si nejprve krátký návod, kde se praví: „Pro dosažení nejlepších výsledků čistěte s použitím jedlé sody nebo jemného saponátu“. „Dosažením nejlepších výsledků“ v Tescu zřejmě myslí „Zbavení se té příšerné latexové chuti“, neboť po vymytí Jarem mi přišlo, že je tato pachuť téměř pryč. Možná jsem si ale mezitím jen zvykl.

Nemám doma odměrku, ale zkusil jsem alespoň orientačně zjistit, kolik vody se do camel bagu dá nalít. Použitým měřidlem byla 1l PET lahev od Coca Coly. Při nalití prvního litru ukazoval měřák na vaku cca 1,4 l. No, buď udělali soudruzi v Číně někde chybu, nebo nám hodní imperialisté z USA přejí s většími lahvemi. Druhou lahev se mi nepovedlo nalít celou, ale pokud se budete opravdu snažit (například upustíte vzduch z hadice), tak by to jít mohlo. Pohodlně nalijete cca 1,8 – 1,9 l, což považuji za tolerovatelný výsledek.

Co se náustku týče, je sice plastový a jednoduchý, vypadá však poměrně odolně. Ze začátku mi dělalo trochu problémy z něj po dopití dostat všechnu vodu tak, aby na mě zbytek nenakapal, po troše cviku to však není problém, stejně jako odnímání krytky, která drží možná až zbytečně pevně (na druhou stranu však není nijak přichycená, takže lepší, než ji ztratit).

K dalším funkcím – co byste tak čekali za super funkce od camel bagu za třetinu běžné ceny? Hadice je dlouhá dostatečně pro běžné batohy kolem 30 l, pokud chcete vak mít na dně krosny, tak vám nejspíš nevystačí. Pro příznivce tvrdých dat: naměřil jsem přesně 1 m délky.

Závěr

Camel bag od Tesca mi přijde jako použitelný pro rekreační použití s výborným poměrem cena/výkon. Levné materiály, ale žádné příliš velké kompromisy. Po cca stovce nachozených km stále drží, uvidím, co udělá v zimě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *