Už několik let přemýšlím nad zakoupením nějakého lehkého a lehce sbalitelného ručníku pro výlety mimo civilizaci. Nemělo to zatím prioritu, tričko či jiné kusy oblečení vždy posloužilo a v nehorším člověk okape. Ale není to pohodlné a dlouho to schne. Outdoorové ručníky stojí pár stovek, ale za kus hadru z mikrovlákna mi to přišlo poměrně hodně, podobného názoru jsou i jinde. A tak, když jsem viděl v Tescu ve slevě za 26 Kč Univerzální utěrku z mikrovlákna, řekl jsem si, že není co ztratit. A protože jsem bloker hravý, rovnou jsem se rozhodl ji otestovat, volně inspirován testem na Světu Outdooru z roku 2003.
Popis soutěžících
Soutěžící máme v testu dva. Jedním je již zmíněná mikrovláknová utěrka. Oficiální rozměry jsou 36×38 cm ± 10% (kde to šijí?), naměřil jsem 33×35, tedy na spodní hranici tolerance. Okraje jsou však zapošité a ručník tak není úplně čtvercový. Výsledná plocha mi vychází na 1155 cm2.
Druhým účastníkem testu je malý postarší bavlněný ručník taktéž z Tesca. Udávané rozměry jsou cca 30×50 cm, naměřené 29×45 (!) cm. Plocha je tak zhruba 1305 cm2, o 13 % více, než utěrka. Ručník pravidelně používám a peru, takže test není tak úplně fér, ale pro hrubé srovnání věřím, že poslouží.
Nejprve přišla ke slovu váha za sucha. Mikrovlákno ukázalo 32 g, bavlna 86 g. Pokud chcete bombastická čísla, je to 269 % váhy ručníku, po přepočtu na plochu „jen“ 238 %. Na druhou stranu, je to rozdíl hloupých 54 g, takže váha většího rohlíku.
Disciplína první – nasákání
Přišel čas testu. Oba ručníky jsem vložil do studené vody a nechal cca pět minut nasákat. Po nasáknutí jsem je oba zároveň vyndal a nechal minutu volně ležet ve dřezu, aby pustily přebytečnou vodu. Poté jsem je zvážil.
Mikrovlákno mělo po zvážení 262 g. Utěrka tedy pojala zhruba sedminásobek své váhy. Bavlna měla celých 404 g, což ale znamená pouze zhruba 4,5x své váhy.
Zajímavý, i když poměrně nicneříkající (bavlněný ručník je z tlustější látky) fakt je nasákavost na rozměr. Mikrovlákno po přepočtu nasákne 1991 g/m2, což vypadá jako zajímavá hodnota, skoro dva litry vody na metrovou tenoučkou utěrku.
Bavlněná utěrka pojme na metr čtvereční ještě více, 2437 g, tedy o půl kila víc. Tam to člověk tak nějak očekává, alespoň takový, co někdy pral ručník 🙂
Z hlediska praktičnosti tak s přehledem vede mikrovlákno. Sbalíte ho při stejné velikosti do mnohem menšího balíčku a při stejné hmotnosti pojme o polovinu více vody, než bavlna.
Disciplína druhá – sušení
Další fází testu bylo sušení. Mikrovlákno by mělo schnout mnohem rychleji, tak to jdeme zkusit.
Oba ručníky jsem pověsil na terase na zábradlí. Svítilo na ně odpolední srpnové slunce a vál mírný větřík. To podle mého názoru odpovídá ideálním podmínkám při sušení v přírodě.
Po prvních jedenácti minutách, což je při mé trpělivosti zhruba čas, co bych nechal schnout ručník, kdybych chtěl jít hned dál, uschnulo/okapalo mikrovlákno o cca 43 %, zatímco bavlna jen o 31 %. Zatím tedy mikrovlákno vede.
Zhruba na polovinu uschlo mikrovlákno po 20 minutách, bavlna v tu dobu uschla jen o 36 %.
Za hodinu uschnul zhruba na polovinu bavlněný ručník (52 %), ručník z mikrovlákna byl suchý zhruba ze dvou třetin. Oba ručníky byly na pohmat pořád ještě dost mokré, rozhodně nic, do čeho bych se chtěl utírat. Bavlněný subjektivně o něco více.
Po 150 minutách se ručník z mikrovlákna dostal na původní hmotnost 32 g, i když na pohmat byl ještě trochu vlhký. Bavlněný měl v sobě pořád ještě 44 g vody.
Po 277 minutách jsem test ukončil, bavlněný ručník měl v sobě už jen 2 g vody a na pohmat byl poměrně suchý.
Závěr
Pokud kupujete nový ručník a budete ho tahat delší trasy na zádech, běžte do mikrovlákna. Stojí zhruba stejně (když ho nebudete kupovat ve sportovním obchodě) a poměr nasákavost/váha má lepší. Nicméně, bavíme se o zhruba 50 g rozdílu. Takže pokud máte svůj oblíbený bavlněný chlupatý, tak ho nezavrhujte.
Zázraky ale nečekejte. I ručník z mikrovlákna bude na slunci schnout několik hodin. V testu na Světu Outdooru uschnul první ručník (v místnosti, bez slunce a větru) z 50 % na 100 % za 353 min, tedy téměř za šest hodin, což byl zhruba poloviční čas oproti bavlněnému. Náš Tesco ručník uschnul z 50% vlhkosti na původní hmotnost za 130 minut, tedy něco přes dvě hodiny.
Takže hlavní dvě ponaučení zní:
- Neutrácejte za sportovní ručníky a kupte si utěrku
- Na slunci a ve větru usušíte věci klidně třikrát rychleji, než uvnitř.