MapSwipe – pomáhejte po cestě do práce

Znáte to, na charitu byste přispívali, ale zrovna na to nemáte peníze. A když už máte peníze, nemáte čas dohledávat, kam má cenu peníze posílat a kde půjde 90 % na platy managementu. Pomáhat lidem v nouzi ale nemusíte jen finančně. Jeden z problémů při pomoci lidem v chudých oblastech je zjistit, kde vlastně přesně jsou, neboť oficiální mapy buď neexistují, nebo jsou zastaralé. Naštěstí máme satelitní snímky, rozpoznávání obrazu ale stále není na takové úrovni, jako ho umí lidský mozek. Proto jste potřeba vy.

S MapSwipe se můžete zapojit tak, že pomůžete koordinátorům charitativních misí zjistit, kde jsou obydlené oblasti či cesty. MapSwipe vám postupně zobrazuje snímky z leteckých map a vy klikáte podle zadání. Pokud vidíte budovu, či cestu (nebo to, co je předmětem daného mapování), na daný čtverec klepnete. Pokud tam nic není, neklikáte. Pokud si nejste jistí, klepnete dvakrát. Pokud fotku zakrývá mrak, či je jiný problém, poklepete třikrát. Při podržení prstu na daném čtverci se čtverec zvětší. A to je vše.

Aplikace je anglicky (překlady se připravují včetně češtiny), ale i pokud tímto jazykem nevládnete, v aplikaci se neztratíte. Postup je jednoduchý:

  1. Nainstalujte aplikaci do telefonu.
  2. Po spuštění vyberte, kde chcete mapovat (projekt)
  3. Pokud v tomto projektu mapujete poprvé, klepněte na Tutorial, kde jsou užitečné rady k mapování včetně obrázků.
  4. Poté buď klepněte na Map Now, pokud chcete rovnou začít, nebo na Download For Later, pokud si chcete letecké snímky na WiFi uložit pro pozdější mapování např. po cestě do práce.
  5. Odklikněte pokyny k mapování.
  6. Klikejte na čtverce podle návodu. Když budete mít obrazovku hotovou, přejeďte prstem na stranu pro další obrazovku. A tak dále, dokud vás to bude bavit, nebo nezmapujete všechno 🙂

Nebojte se toho, že něco pokazíte a nějaký černoušek kvůli vám umře hlady, každý čtverec kontroluje více lidí.

A čemu pomůžete? Díky projektu ví koordinátoři misí, kde bydlí lidé a mohou lépe plánovat charitativní mise v oblastech. Dobrovolníci přispívající do Openstreetmaps navíc vědí, na které oblasti je potřeba se zaměřit při humanitárním mapování. Každým kliknutím tak pomáháte. Není to lepší, než koukat v metru z okna na ubíhající kabely?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *