Aktualizováno 5. 10. 2019
Možná už jste to taky někdy řešili – jdete na delší trek, v ČR se prakticky nedají sehnat turistické mapy daného místa a nejste si jistí, jestli mapu seženete na místě. Různé mapové servery sice nabízejí tisk mapy, ale můžete vytisknout jen aktuální obrazovku. To bývá dost málo, pokud jdete na víc než jeden den. Způsobů, jak vytisknout velkou mapu na domácí tiskárně je více, ale věnovat se budeme tomu, když potřebujete velkou turistickou mapu v zahraničí. Chceme tedy mapu s vrstevnicemi a zakreslenými lesními, polními a jinými cestami a pěšinami na několik stran A4, které poté slepíme.
Nejprve několik alternativ, kterými se detailněji zabývat nebudu, protože jsou buď triviální, nebo to nejde, případně to jsou slepé uličky.
Malá mapa na A4
Pokud potřebujete jen malou mapu na krátký výlet a stačí vám jedna A4, jděte na Mapy.cz, zvolte turistickou mapu, vpravo dole zvolte menu Nástroje a poté Tisk. Funguje to i pro zahraničí.
Velká mapa bez vrstevnic
Pokud nepotřebujete vrstevnice, máte práci jednodušší. Existuje několik služeb, které vám vygenerují z Openstreetmap atlas, z nich podle mého názoru nejlepší je Field Papers. Ovládání je triviální.
Jednoduché varianty s vrstevnicemi
Field Papers umí i mapu s vrstevnicemi (vrstva OpenCycleMap), ale ta není příliš vhodná pro tisk.
Dobrou službou je i Inkatlas. Dělá černobílé mapy pro turistiku, které nejsou špatné, ale přišly mi pro hory dosti nepřehledné. Nicméně zkuste sami.
Velká mapa s vrstevnicemi
OK, jdeme na to, o čem tento článek má především být. Pro turistickou mapu využijeme službu OpenTopoMap, která se vyznačuje tím, že má výrazný styl, takže se dobře tiskne a zároveň není problém ji stáhnout pomocí MOBAC.
Stažení dat
Nejprve musíme stáhnout mapové dlaždice a uložit je do PC. Pro tento účel využijeme MOBAC, alias Mobile Atlas Creator. Co jsem se s ním nastahoval map pro TrekBuddy, než jsem měl smartphone… No nic, stáhněte si MOBAC (odkaz pro stažení je až dole na stránce). Stáhněte ho a rozbalte.
Protože MOBAC v základu neumí OpenTopoMap, musíme ji přidat. Ve složce, kam jste MOBAC rozbalili v adresáři mapsources vytvořte soubor opentopomap.xml s následujícím obsahem:
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<customMapSource>
<name>OpenTopoMap</name>
<minZoom>0</minZoom>
<maxZoom>18</maxZoom>
<tileType>png</tileType>
<url>http://a.tile.opentopomap.org/{$z}/{$x}/{$y}.png</url>
<tileUpdate>None</tileUpdate>
<backgroundColor>#000000</backgroundColor>
<ignoreErrors>false</ignoreErrors>
<serverParts></serverParts>
</customMapSource>
Poté spusťte MOBAC. Při spuštění se vás nejprve zeptá na formát atlasu. Zvolte PNG & Worldfile. Pokud se nabídka nezobrazí, lze ji vyvolat v menu Atlas -> Convert Atlas Format. Poté už by se vám mělo ukázat hlavní okno MOBACu. V něm uvidíte v levém horním rohu v seznamu OpenTopoMap. Zkuste ji vybrat a v mapě se přiblížit na místo, které chcete stáhnout. Můžete samozřejmě zkusit i jiné mapy, výborná by byla HikeBikeMap.de, která umí zobrazovat i značené trasy, ale bohužel v době psaní článku nebyla z MOBAC dostupná. Provozovatelé online map totiž MOBAC nemají z pochopitelného důvodu příliš v lásce – zatěžuje servery.
Jakmile máte nalezenou oblast, kterou chcete stáhnout, levým tlačítkem myši ji červeně označte. V levém okně poté zvolte přiblížení, ve kterém chcete mapu stáhnout. Pro OpenTopoMap se mi osvědčil zoom 14, ale experimentujte. Při přibližování mapy vidíte nahoře, jaký zoom právě prohlížíte, stáhnou se ale dlaždice v přiblížení vybraném v okýnku Atlas Content. Jakmile máte vybráno, klikněte na Add Selection.
Zkontrolujte, zda máte vše správně a stiskněte tlačítko Create Atlas. A pak už jen čekejte a čekejte…
Po dokončení (MOBAC píše Status: Finished) klepněte na tlačítko Open Atlas Folder a zkontrolujte stažený obrázek, jestli je podle vašich představ. Pokud ano, MOBAC můžete zavřít.
Nařezání mapy
Na tvorbu velkých obrázků složených z více A4 se mi osvědčil program PosteRazor. Takže si ho stáhněte 🙂
Program je jednoduchý a je dělaný stylem průvodce.
- V prvním kroku vyberete obrázek stažený pomocí MOBAC – buď klepnutím na složku, nebo přetažením.
- V dalším zvolíte formát papíru, na který budete tisknout. Pro většinu tiskáren je to A4. Také zvolte okraje tisku, pokud vaše tiskárna neumí tisknout bez okrajů. Také se tu trochu hloupě volí orientace stránky, kterou je lepší zvolit až uvidíte výsledek v kroku 4.
- V tomto kroku nastavíte překryvy stránek. Aby vám mapa lépe držela, je dobré stránky mírně překrýt, než je slepíte.
- Ve čtvrtém kroku volíte, kolik stránek na šířku či výšku má mapa mít. Druhý rozměr se dopočítá automaticky. Doporučuji zkontrolovat a zkusit i opačnou orientaci papíru v kroku 4, jestli vám je stránky nepokryjí lépe. PosteRazor si pamatuje nastavení dalších kroků, takže se můžete bez obav vracet a zkoušet.
- V posledním kroku klepnete na malou disketku. Obrázky se nařežou, uloží do PDF a otevřou (pokud jste neodzaškrtli odškrtávku).
A co dál? Tisk (doporučuji nastavit kvalitu tisku na co nejvyšší) a pak nůžky, izolepu, trochu trpělivosti… a vyrazit do přírody!
Výsledná mapa
Prosím, nestahujte z mapových serverů zbytečně velké množství dat – velké oblasti ve velkém přiblížení. Jen tím přispíváte k situaci, kdy většina mapových služeb MOBAC blokuje, aby jim nevytěžoval servery.
Pokud se vám MOBAC povede zprovoznit s mapami, kde jsou vrstevnice i značené trasy, ideálně celého světa, dejte prosím vědět v diskusi.
Pokud jdete na více dní, mapu doporučuji oblepit celou izolepou pro vyšší výdrž. To platí zejména pro inkoustové tiskárny.