Aktualizováno 29. 4. 2020
Když jsem v červnu letěl s příručákem do Makedonie, zjistil jsem, že nemám vhodný batoh. Můj do té doby nejpoužívanější, postarší Lowe Alpine Contour Hike 25 se mnou sice prožil leccos, ale stáří už na něm pomalu začíná být znát a hlavně jsem chtěl něco o trochu většího. Do finále se nakonec dostaly batohy Lowe Alpine Eclipse 35 a Corazon Sahara 32.
Který batoh?
Batoh jsem kupoval zhruba měsíc před tím, než WizzAir ohlásil zvětšení max. velikosti příručního zavazadla z 42 x 32 x 25 cm na 55 x 40 x 23 cm.
Největší problém u turistických batohů jako příručáku bývá výška. Corazon Sahara je 55 cm vysoký, do původního limitu 42 cm se sice nevejde, ale vždycky se dá trochu smáčknout a hlavně se batohy jako příruční zavazadla u nízkonákladovek při nástupu moc nekontrolují.
Do výběru se mi tedy Corazon nakonec dostal spolu s modelem od Lowe Alpine, i když se jedná o batohy s naprosto rozdílnými přístupy.
Kolik kapes?
Lowe Alpine Eclipse 35 je batoh s jednou velkou kapsou a pár menšími kolem. Mám se značkou dobré zkušenosti, ale cena byla v době rozhodování poměrně vysoká. Batoh je dosti lehký (udávaná hmotnost 770 g), do velké kapsy se toho více vejde a maličkosti se dají dát do bočních kapes. Ale ať sbalíte sebelíp, stejně se vám stane, že najednou potřebujete něco úplně zespod a musíte vyndat celý batoh.
Corazon Sahara 32 jde jinou cestou. Má více různých kapes různých velikostí, celkem jsem se dopočítal devíti kapes včetně kapsičky na bederáku a kapsy na pláštěnku. Na organizaci věcí super, ale větší spacák by se nevešel. Váha se kvůli tomu navíc vyšplhala na 1,1 kg. Můj Corazon včetně pláštěnky a už nějakého toho množství špíny má aktuálně prázdný 1,36 kg.
Oba přístupy k řešení vnitřního prostoru mají své výhody i nevýhody a pořád si nejsem jistý, který preferuju.
Popis a zkušenosti
Jak už jsem psal, s batohem jsem byl nejdřív v Makedonii, kde jsem s ním najezdil přes 500 km na kole. Za sebou má i třicetihodinový H.L.A.D., neméně náročného Vraha, praní na 60 °C poté, co jsem si donesl ze sarajevského hostelu štěnice a mnoho menších výletů. Nachozeno a naježděno s ním mám odhadem kolem 1000 km, takže si myslím, že vyzkoušený je dostatečně.
Konstrukce
Co se konstrukce týče, záda jsou zpevněná ocelovými dráty, přeci jen už to není mini batoh, ale na váze to pár desítek gramů přidá. Odvětrání zad je řešené jednoduše několika polstrovanými sekcemi, pocit mokrých zad jsem neměl ani v makedonských vedrech. Nicméně bavlněná trička na výlety nenosím.
Kapsy
Batoh má dvě hlavní kapsy. Zadní je největší, včetně přihrádky na camel bag a suchého zipu na jeho zavěšení (což bohužel není všude samozřejmost). Přední kapsa je sice také po celé výšce batohu, ale je plošší a uvnitř má menší kapsu na zip, která se mi osvědčila na malou elektroniku, náhradní baterie apod.. Obě kapsy mají zipy skoro po celé délce batohu, takže je do nich výborný přístup.
Před přední kapsou je třetí kapsa s plnou výškou, ale jen s malým vstupem nahoře. Po pravdě mi přijde dosti zbytečná, při plném batohu do ní někdy dávám peněženku, ale pokud máte v batohu hodně věcí, tak už se vám do této skoro nic nevejde. A pokud jich máte málo, kapsu nejspíš nebudete potřebovat. Na webu Corazonu zmiňují 1,5l lahev, ale nevím, kdo by ji chtěl dávat zrovna do této kapsy, daleko od těla. Možná prázdnou 😉
Před touto kapsou je další, otevřená kapsa, která se dá zajistit přezkou (ta se dá využít i na pověšení mokrého prádla apod.). Kapsa je vysoká asi polovinu batohu a dole má nenápadnou síťku, která na větrání nestačí, ale voda by jí protekla. Osobně dávám přednost plně síťované kapse, na druhou stranu toto řešení je asi odolnější (síťovina nemá moc ráda trní).
Nakonec je tu malá přední kapsička, spíše na doklady, tužku, malé klíče apod.. Naducanou prkenici do ní nenarvete.
Zespoda je pak klasická kapsa na pláštěnku. Pláštěnka není s batohem dodávaná, ale já měl doma jednu navíc a zase tak moc nestojí.
Na bederním pásu je malá kapsička, tak akorát na malý mobil, nebo nejdůležitější doklady. Jsem rád, že se na bederáky kapsy v poslední době dávají i u menších batohů, jen je škoda, že není i na druhé straně – věděl bych, co do ní. Kapes přístupných bez sundávání batohu prostě není nikdy dost.
Nakonec na batohu najdete klasické síťované kapsy na bocích, dostatečně hluboké i na větší lahev.
K následujícím fotkám – pláštěnka a všelijaké přívěšky a placky nejsou součástí prodejního balení 🙂
Popruhy, úchyty
Co se týče upevnění na tělo, batoh disponuje klasickým setem popruhů, ramenní jsou nahoře polstrované tak akorát na velikost batohu. K tomu samozřejmě bederní a hrudní popruhy s odlehčenými přezkami.
Ramenní popruhy mají bohužel tendenci se zlehka povolovat, tak každých 20 km chůze je potřeba je poupravit. Možná je to jen mým atypickým krokem 🙂 ale jiné batohy to nedělají.
Popruhů na věci je podle mého názoru tak akorát vzhledem k velikosti batohu. Klasické boční na stažení batohu a upevnění větších lahví, či karimatky. Dva spodní nejsou už úplně standardem, zvlášť u menších batohů, a výborně se mi osvědčily na karimatku, jak Therm-A-Restku, tak alumatku, kterou vidíte na fotkách. A nakonec dva popruhy na trekové hole, nebo cepíny. Jsou dva, takže možnost připnutí dvou cepínů tu je (nezkoušeno). Na druhou stranu trekové hole se obě do jednoho úchytu nevejdou, takže kombinace hole + cepín na batoh jednoduše nejde (nebo musíte využít boční kapsu) a navíc je opruz připínat každou hůl zvlášť. First world problems.
Shora má batoh masivní ucho, za které bych se ho nebál vzít i pokud bude plně naložený (dle výrobce max. 20 kg, které v něm asi běžně nosit nebudete).
Materiál, výdrž
V této cenové kategorii je Cordura standardem a ani Sahara není výjimkou. Materiál i švy působí velice solidním dojmem a věřím, že batoh v tomto bude důstojným nástupcem mého starého Contour Hike.
Zipy jsou plastové, nejde o Y2K, ale prý „vysoce kvalitní z EU„. Zip do hlavní kapsy je krytý légou, ostatní ne. Nějaké to mrholení asi snesou, ale jinak jsou nepřízni počasí plně vystavené. Věřím, že něco vydrží, působí solidním dojmem, ale do deště to rozhodně chce pláštěnku.
Celkový dojem
Kvalitně zpracovaný batoh české výroby s univerzálním použitím. Pokud vám nevadí vyšší hmotnost, nepotřebujete uvnitř nosit rozměrné věci (větší spacáky) a využijete možnosti organizace v mnoha kapsách, je to batoh pro vás a bude vám sloužit mnoho let. Jen tu pláštěnku si budete muset dokoupit.