Test sluchátek Genius „Cavimanus“ GX-Gaming HS-G700V

Aktualizováno 17. 9. 2018

Poohlížel jsem se po USB sluchátkách s mikrofonem, která bych mohl používat při práci z domu na telekonference a občas na hraní. Do oka mi padla s rozumnou cenou kolem tisícovky právě tato – Genius GX-Gaming HS-G700V. Navíc jsem chtěl vyzkoušet, jestli bude ve hrách znát 7.1 zvuk, i když jen simulovaný.

Design a pohodlí

Sluchátka se za značku Genius zřejmě stydí, takže všude na krabici i sluchátkách najdete jen nápisy Cavimanus, nebo GX Gaming. Výrobce použil lesklé plasty s červenými doplňky a imitací kovu. Sluchátka vypadají trochu sci-fi, ale na trhu jsou mnohem šílenější kusy. Pokud vám vadí otisky prstů, tak si ještě nákup rozmyslete.

Hlavový most má kovový základ, nastavitelnou velikost a nahoře je bohatě polstrovaný. Náušníky jsou poměrně velké a narozdíl od jiného testu jsem neměl problém, že by se mi do nich nevešly uši. Nicméně mi nepřihléhají k hlavě úplně dokonale a sluchátka na hlavě nedrží příliš silně, takže nečekejte nějaké zásadní tlumení hluku zvenčí. Ale možná je to jen mým kusem (sluchátek či hlavy).

Na levém sluchátku je vyklápěcí mikrofon, který je i vyklopený poměrně daleko od úst. Protistrana ale slyší dobře. Dále tu najdete kolečko hlasitosti, tlačíko na zapnutí/vypnutí vibrací (viz dále) a modrou diodu. Ta při připojení sluchátek začne svítit a pokud něco posloucháte, tak se rozbliká. To je sice zejména pouťová atrakce pro děcka, ale dovedu si představit i praktické použití ve smyslu „nerušit, mám meeting“. I když kdo má na hlavě sluchátka, když nic neposlouchá, tak je tam má nejspíš právě proto, aby ho nikdo nerušil a dioda je pak trochu kontraproduktivní…

Dioda má jinak rozumnou intenzitu, nebudete s ní oslňovat sousedy přes ulici.

Kabel má dostatečnou délku kolem 2,5 m, sluchátka není nutné sundávat tak často, když potřebujete něco kolem počítače, ani zase není tak dlouhý, aby byl nepraktický.

Instalace

Sluchátka mi fungovala hned po zapojení USB konektoru na Windows 10 i Windows 7. Původní záměr byl připojení přes KVM switch Delock 11367, ale jeho USB hub to bohužel nejspíš nezvládá, začne se odpojovat klávesnice a myš. Bez KVM switche vše funguje v pořádku.

Druhou nevýhodou je, že se sluchátka standardně hlásí jako reproduktory, což dělá trochu zmatek při výběru správného zvukového zařízení v systému při větším počtu zvukových karet. Naštěstí jdou ve Windows přejmenovat.

Nastal tedy čas vyzkoušet originální ovladače. Na přiloženém mini CD jsou instalačky jen pro systémy do Windows 7 včetně, na oficiálním webu ale najdete nejnovější i pro Windows 10. Mají 56 MB a stahují se neuvěřitelně pomalu…

A nestojí to příliš za to. Oficiální ovladače nabízí jen o málo víc, než originální ve Windows, za zmínku stojí snad jen ekvalizér. Nastavení efektů typu „koupelna“, nebo „koncertní hala“ bylo cool možná v devadesátkách, taky jsem si s tím jako teenager vyhrál. Ale design aplikace je poplatný stejné době. Takže pokud vám už není třináct, ovladače škoda stahovat.

Zvuk

Na poslech bych za ty peníze koupil jiná sluchátka, ale není to žádná hrůza a pro zážitek z her nejsou naladěná špatně. Basy jsou přehnané à la Koss a slévají se, ale zbytek pásma je poslouchatelný. Pokud si i do metra berete hádé osmistovky a sluchátkový zesilovač, tak* to není nic pro vás, ale pokud jinak posloucháte hudbu na repráčcích z noťasu (ani se mi taková věc nechce psát, ale jsou lidé mezi námi…), tak je to rozhodně krok vpřed.

Využití ve hrách

Akčních her s hromadou výbuchů na PC moc nemám, ale vibrace fungují bezproblémově např. ve World of Tanks. Je to zajímavé zpestření, sluchátka vibrují pokaždé, když do nich jdou nízké frekvence o vysoké hlasitosti a trochu to atmosféře přidává. Při jízdě v těžkém tanku to má něco do sebe. Ale myslím, že bych je nejpozději po pár hodinách vypnul.

Kde budete chtít vibrace vypnout určitě jsou telefonní konference. Stačí člověk s basovým hlasem.

Vliv simulovaného 7.1 zvuku jsem nijak zvlášť nevnímal, rozdíl oproti běžným sluchátkům byl pro mě neznatelný.

Závěr

Herní sluchátka s dobrým poměrem cena/výkon. Na poslech hudby je to kravina, na filmy… pokud je potřebujete sledovat se sluchátky, tak proč ne. A jen na telefonování vám stačí nějaká za polovinu ceny.


* …tak jste v první řadě pozéři, otevřená sluchátka v metru jsou totální kravina jak pro vás, tak pro ostatní cestující.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *